| Vernusio a întrebat:

Hipnoza e reala sau e facatorie? Ce simti atunci?

3 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Dacă tu Îți imaginezi hipnoza exact ca în filme să nu te mire dacă lucrurile nu stau chiar așa

| T0T a răspuns:

E reală însă nu e așa cum ți-o imaginezi tu, prin filme, cum se spune în primul răspuns sau cum era parcă o făcătură de show unde îi hipnotiza pe participanți.

| N0xEterniS a răspuns:

De reala e 100% reala, dar nu in felul in care crezi tu. Poate functiona doar daca esti deschis, daca vrei sa fii hipnotizat, trebuie sa fii susceptibil.
Chestiile pe care le vezi la TV, faci ca o gaina, porc etc prostii, nu este posibil.
Functioneaza de exemplu daca vrei sa te lasi de fumat. O universitate din Iowa a aratat ca hipnoza e de 3 ori mai eficace ca nicorette sau alt substitut.
Practic ce se intampla, interlocutorul incearca sa treaca de constient prin metafore, asociere, tipar, vrea sa ajunga la subconstient care e mult mai susceptibil, pe cand constientul e logic, critical si analitic.
Gandeste-te la windows de exemplu, cum face update, exact asa se intampla si cu subconstientul tau, inainte credeai ca tigarile sunt niste mici prietenii, dupa terapie, crezi ca sunt ucigasi toxici.
Poate functiona si cand e vorba de durere fie emotionala, fie fizica. De exemplu, nu te-ai trezit vreodata cu vreo vanataie pe mana, picior etc si te-ai intrebat, de unde naiba ai aparut? Subconstientul controleaza procesele corpului autonome si modifica constientizarea durerii.