| Parakeets a întrebat:

Https://youtu.be/P5mEeNSXjNU

Credeți? happy

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Un video realist, o intrebare cum te numesti?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Platitudini ca o câmpie plată, pe care râurile abia curg, făcând meandre la nesfârșit. Tot ce e acolo nu ajută cu nimic la nimic. De la punctul 3 am renunțat să mai pierd timpul.

| doctorandus a răspuns:

Ce trebuie sa intelegi: coach=vanzator de bullshit si de fake it till you make it.

| Parakeets explică (pentru doctorandus):

Off, cam sceptici totuși dragi TPUași la speechul motivațional. laughing)
Eu le ador și savurez. Și evident și o faină treabă de a pierde vremea. Dar eu nu le văd nici minciuni. Oricum aia că da am citit alea și am devenit fericit, evident că trebuie să fiu copil de 3 ani să cred asta, dar dacă ceea ce aud sau mai aflu nou sub soare mă chinui și să aplic, așa mai merge treaba, nu e chiar pierdere de timp. Acum evident din tot așa cum spuneți dv "bullshit-ul" de acolo din online, selectez ceea ce sună mai plauzibil și înțelept și uneori eu mai cred și în ideea că da, poate ceea ce e foarte bun ca sfat sau chiar o filosofie de viață, mere pentru x dar nu și pentru mine și alta care merge pentru mine nu merge la x.

| dullcat a răspuns:

Ce sa credem? Intrebi daca suntem de acord? laughing
Cu majoritatea ta.Videoclipul acesta poate ar trebui pus la orele de dirigentie atat in generala cat si in liceu.

Dar pe mine ma deranjeaza titlurile astea clickbait.E dur pentru persoanele narcisiste, in rest sunt doar niste constatari cat se poate de realiste.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai prea mult timp liber...

| Parakeets explică (pentru GabiDumitrescu):

Păi... sunt în vacanță, ați uitat? laughing) Mă rog și în moarte clinică deoarece nu am chef de nimic. Că de făcut s-ar găsi mereu ceva de făcut chiar și la bloc, chiar și în casă. laughing) Dar căldura asta mă ucide, nu am stare de nimic, ba nici chiar de mâncat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Parakeets):

Aer conditionat + salate light?

| VoidEternal a răspuns:

Daca nu esti fericita si impacata cu tine insuti, mai ales de la o anumita varsta, nu exista niciun video pe lumea asta care sa schimbe aspectul asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Darkmagic a răspuns:

Clisee...
Fericirea este o stare temporara de dezechilibru, un nivel superior al echilibrului emotional obisnuit, si niciun clip de pe YouTube, nicio carte motivationala, nu te vor face sa atingi aceasta stare, mai repede decat o face un om care nu a citit niciodata o carte motivationala si nu a vizionat niciun clip motivational.
Aceste truisme si clisee, vandute pe bani multi naivilor sunt atat de puerile incat mai au putin pana sa declare ca pana la ele, la cartile "motivationale", nu a existat fericire in lume.
Este de-a dreptul hilar sa crezi ca cele afirmate in astfel de "Documentare", vor determina creierul tau sa secrete mai multa dopamina, serotonina, oxitocina, endorfine, etc.
Urmeaza tu preceptele acestui clip, mai pierde si sase luni din viata ta obisnuita citind carti motivationale, (sunt tone, intotdeauna altele) si spune-mi apoi daca esti mai fericita.

Later edit:
Ai venit cu un clip care se numeste "12 adevaruri dure....bla,bla,bla".
Permite-mi sa iti mai dau si eu cateva titluri:
"Opt strategii sa gasesti..."
"Zece alegeri pentru a gasi..."
"Cinci pasi pentru..."
"Sase obiceiuri care iti aduc fericirea..."
Inca nu ai pufnit in ras vazand aceste..."Biblii" sfatoase intr-ale fericirii?
Grav... big grin

| Parakeets explică (pentru Darkmagic):

Off, gata, am priceput. Sunteți toți sceptici. happy Dar da, am cam râs spre finalul comentariului tău. laughing)

Dar eu unele chiar le-am aplicat pe propria-mi viață. Unele chiar da. Iar aia cu așteptările trebuie să fiți sinceri că e true. Eu una am testat asta pe mine. Nu zic că ne mai având așteptări oamenii tot nu m-au părăsit rolling on the floor) ssu chiar profitat, dar măcar mdea, aici for me nu a mai durut. Pentru că deja știam că nu-mi pun speranțele în nimeni și aș fi mai adus și alte argumente, dar deja am uitat ce am vizionat. E clar laughing) e posibil ca până la urmă să ai dreptate laughing)

| blackann a răspuns:

Partial, da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daaaa.
1- Adevărat
2- Adevărat
3-Adevărat
si restul la fel

As vrea să adaug doar un singur punct. -Învață ce e bine să faci și repetă, repetă, repetă, pănă devine un reflex involuntar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La numărul șapte mare adevăr grăiește. Eu i-am depășit pe toți cei cu care am copilărit și crescut. Familie, prieteni, profesori și poate tot orășelul ăla mic in care m-am născut. iar pentru asta mă simt pedepsit și știu că instinctul nu mă minte.