| Inferno a întrebat:

Ignorand adevarul putem obtine fericirea?

21 răspunsuri:
| 4b a răspuns:

Ignorand prostia putem obtine fericirea...

| Kaℓi a răspuns:

As zice ca ignori ceva cand stiind despre existenta unui lucru, il neglijezi voit, il dai deoparte, te prefaci ca nu exista... daca e asa, nu cred ca poti fi fericit total stiind ca exista un adevar care scos la iveala, relevat, iti poate compromite fericirea. Asta doar daca esti in situatia nedorita de a nu fii fericit in prezenta adevarului.
Eventual poti fi fericit daca nu stii deloc de existenta unui adevar care ar putea schimba lucrurile in defavoarea ta. Dar in general, fericirea e greu de obtinut, indiferent de relatia cu adevarul...

| 220V a răspuns:

Ignorand adevarul mizer, toti sunt fericiti, un exemplu bun sunt crestinii, nu le pasa ce se intampla in jurul lor, dar ei sunt fericiti ca acolo sus ii cineva care ii iubeste doar pe ei si cei care sufera, au pacatuit, sau asa vrea bunul lor dumnezeu invizibil

| andrei a răspuns:

Desigur. Dar depinde ce fel de om esti.

| ionut1980 a răspuns:

Pe moment, satisfactia; dar niciodata fericirea.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Da.Si prostia in acelasi timp.

| Inferno explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Prosta fiind un sinonim al fericirii.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Inferno):

Da.Exact.

Prea mult optimism strica, nu?

| Trolli a răspuns:

Sigur, asta daca preferi sa traiesti in minciuna.

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Depinde de fiecare persoana in parte, dar sunt multi care fac asta.

Pur si simplu le e frica sa infrunte realitatea si spera sa nu fie decat un vis urat. Sa fugi de adevar nu te ajuta sa scapi de el, ci doar te face sa nu il mai recunoasi cand te lovesti de el.

Suntem o specie greu de inteles, dar asa de simpli. Fiecare e centrul universului in viziunea sa si fiecare incearca sa isi apere universul, ne protejem pe noi insine. E trist ca multi ajung sa se minta in asa hal, incat ajung chiar sa creada asta.

Oricum, fiecare a dar macar o data in viata de ceva ce nu i-a placut si si-a dorit sa nu se intample/existe acel ceva, dar majoritatea infrunta problemele, chiar daca dureaza pana se trezesc din propria minciuna.

| M25M a răspuns:

Depinde de context, fiindca uneori cand credem ca vrem sa stim adevarul de fapt ne e frica de ce ar putea consta acel adevar, iar uneori adevarul doare. (Scuze daca-m divagat)

| dragos9234 a răspuns:

Depinde de adevar, depinde de ce ne aduce fericirea.

| Delicacy a răspuns:

Ignorând adevărul, nu faci altceva decât să trăieşti o iluzie a fericirii. Voluntar sau involuntar, vei descoperi într-un final adevărul care îţi va distruge himera sau care îţi va mulţumi aşteptările.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Nici nu ai idee ce zici acolo.

| CryChristiAN a răspuns:

Nu. Fara adevar nu exista fericire, ci tristete provocate de remuscari, subconstient.Parerea mea.
Depinde si la ce fel de adevar te referi. Exista oameni, dupa calculele mele, vreo 89% care ignora adevarul sunt cuprinsi de remuscari pentru ca asta reprezinta ceva firesc omului. Nu ai cum sa fi fericit in minciuna, pentru ca asa este; opusul adevarului este minciuna. Alta varianta daca o gasesti, nu am nimic impotriva. Daca ignori adevarul inseamna ca tolerezi minciuna.

| RoseOfTheFire a răspuns:

Nu chiar, e mai bine sa aflam adevarul chiar daca doare, decat sa traim in minciuna.

| Labyrinth a răspuns:

Da, putem.

| Accero a răspuns:

Depinde din ce punct de vedere privesti.Din punctul meu de vedere chiar daca ignorand adevarul obtii fericirea, aceasta e o fericire trecatoare, pentru ca in adancul nostru vom fi tristi pentru ca nu am aflat adevarul

| thebeggar a răspuns:

Fericirea?
Când straie'si pune roboțelul,
prin necunoscute căutând Adevărul
Pare Om
Apleacă o geană Matrixeană
spre tărâmul de A Fi!
Concubinaj electronic
o fecală de adevăr
pe sol arid.

| GЯingo a răspuns:

1. Dacă mă "angajez" să răspund unei sau mai multor întrebări o fac pentru că ştiu,fără doar şi poate,răspunsul e NU,NICIODATĂ,putem să acceptăm adevărul, nu ignorându-l şi per total adevărul duce spre aşa mult vorbita fericire şi altele, am mai spus-o şi-o mai spun, lucrurile sunt simple, noi le complicăm.

| GЯingo a răspuns:

Am şi eu o întrebare întrebătoare : De ce,cu asta se ocupă francmasoneria,mascarea adevărului? Echerul şi compasul,G - god (zeu), geometrice, generare, gnoza, tu ar trebui să ştii.