| anonim_4396 a întrebat:

Illuminati sunt stăpânii din umbra?
Sau..Este doar o Conspirației?

Răspuns Câştigător
| CinevaAnonimă a răspuns:

Da. Eu nu i-as numi chiar stapani, dar stiu bine sa manipuleze oameni. Si fac asta prin muzica, filme, in special prin internet.

| anonim_4396 explică (pentru CinevaAnonimă):

Tu stii asta si inca mai esti crestina? Daca tot stii cine sunt illuminati, cum se face ca nu stii si ce rol a avut religia in ultimii 2000 de ani?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu cine sunt illuminati deoarece m-am informat de pe net. Si stiu si rolul religiilor care a fost acelasi din totdeauna.Credinta ortodoxa se va pastra inca foarte mult timp. Stiu ce vrei sa spui... : ca religiile au avut rolul de a manipula oamenii. Esti liber sa crezi ce vrei. Eu insa, cred ca ca sectele si masonii sunt cei care manipuleaza oamenii. Religia ortodoxa este una foarte veche, dar care nu manipuleaza pe nimeni, ci din contra, ii cheama pe oameni la Dumnezeu, dar lasandu-le si liberul arbitru.

| anonim_4396 explică (pentru CinevaAnonimă):

Religia crestina este foarte veche? Avand in vedere ca omenirea are zeci de mii de ani vechime, o religie aparuta acum 2000 de ani ti se pare foarte veche? Dar de religiile antice vechi de mii si mii de ani de unde crestinismul si-a furat conceptele, ce parere ai?
Ce liber arbitru ne lasa religia? Daca nu mai suntem pe vremea inchizitiei unde cei ce nu se converteau la crestinism erau persecutati, asta nu inseamna ca acum exista liber arbitru, conceptele religiei sunt aceleasi, crestini obligati sa faca fapte bune si sa traiasca intr-o maniera plina de interdictii, in caz contrar sunt amenintati cu chinuri eterne de "dumnezeu", asta nu este liber arbitru.
Scopul religiei crestine a fost bine stiut inca de la inceputurile ei, sa distruga religiile antice si sa-i transforme pe Zeii antici ai oamenilor in "demoni", dar sa le zica cineva asta crestinilor este prea deplasat.
In timp ce oamenii credinciosi se roaga la "dumnezeu" sa-i scape de necazuri, acesti illuminati fac averi pe spatele saraciei lor.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nica9876,are dreptate.
Nu inteleg ce vrei tu sa spui cu Mit-urile tale?!

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca te bazezi pe teoria evolutionista, atunci toata diascutia noastra e fara sens. Lumea nu are chiar atata timp de cand exista si daca iti place mitologia, citeste- o singur si fara sa obligi pe cineva sa o creada.

Apropo, miturile sunt o pierdere de timp si o multime de povesti.

| anonim_4396 explică (pentru CinevaAnonimă):

Nu ma bazez pe nicio teorie evolutionista, dar daca tu crezi ca omul a aparut acum 6000 de ani sau cand ti-a zis religia ca a aparut, eu zic sa te mai gandesti. Exista scrieri ce se vehiculeaza ca sunt vechi de peste 7000 de ani (tablitele din Tartaria de exemplu) dar fireste ca oamenii n-au stiut sa scrie inca de cand au fost creati, eu unul n-am nicio idee despre cat timp a trecut de la aparitia omului pana la primele sale scrieri.
Le poti multumi evreilor si inchizitiei pentru ca au distrus aproape toate manuscrisele si scrierile antice (eu nu cred nici pe departe ca incendierea bibliotecii din Alexandria a fost intamplatoare), motiv pentru care nu mai exista alte scrieri mai vechi decat Tablitele din Tartaria, dar eu ma indoiesc ca nici nu ar fi existat.
Ce zice biblia despre aparitia omului?
(Geneza 2.18-19) Domnul Dumnezeu a zis: "Nu este bine ca omul să fie singur; am să-i fac un ajutor potrivit pentru el." Domnul Dumnezeu a făcut din pământ toate fiarele câmpului şi toate păsările cerului; şi le-a adus la om, ca să vadă cum are să le numească; şi orice nume pe care-l dădea omul fiecărei vieţuitoare, acela-i era numele.
Deci "domnul" a facut omul si dupa a creat animalele pentru a-l ajuta (mai este un citat care zice ca de fapt animalele au fost primele create si dupa omul dar na, biblia este plina ochi de contradictii).
Pe tot internetul gasesti site-uri fara numar ce afirma ca unele animale au aparut cu zeci de milioane de ani in urma. Ce sa inteleg de aici, ca omul a aparut si el acum milioane de ani in urma? De ce sa nu imbinam ce zice stiinta cu ce zice religia?
Alta prostie pe care am mai auzit-o de la cineva este ca religia crestina a aparut cand a creat "dumnezeu" lumea. De aici ce sa deduc, ca lumea a aparut acum 2000 de ani?
De ce in biblie nu este precizat anul exact cand "dumnezeu" a creat lumea si oamenii?
Stiinta afirma ca omul "modern" a aparut acum aprox. 90.000-60.000 de ani in urma iar religia nu zice nimic concret despre cand a fost creat omul. Nici nu stii ce sa mai crezi, poate ca omul nu are 60.000-70.000 de ani vechime, dar in niciun caz nici 5000-6000 de ani sau cat crezi tu ca are.
Cat despre mituri, nu am nicio idee despre de vorbesti. Daca sustii ca religiile antice sunt mituri, atunci cazi de acord ca si religia crestina este fondata pe mituri si nu pe ceva concret.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Religia crestina nu isi are radacinile in alte religii si nici nu a existat de la inceputul lumii. La inceput oamenii sau credeau in Dumnezeu, sau erau pagani. Sper ca vei intelege ce am vrut sa spun.

| anonim_4396 explică (pentru CinevaAnonimă):

N-aș zice.
Ori credeau în "Dumnezeu" ori erau păgâni? Amândouă nu este posibil.
Păgânii îi aveau pe Zei drept divinități, pe atunci nu exista "Dumnezeu" cel creștin pentru că religia creștină nu era inventată.
Hai să zicem că religia creștină nu-și are rădăcinile din religiile antice, dar cert este că au furat o mulțime de caractere și simboluri din ele.
http://crestinismulexpus.blogspot.ro/......-si-o.html
Spre exemplu, nimbul de pe capul sfinților este un simbol furat de la păgâni. Alte exemple ar fi îmbrăcămintea popilor, conceptul de "trinitate", turnurile bisericilor etc.
http://crestinismulexpus.blogspot.ro/2015/06/noul-testament-expus.html
Iar moartea și învierea, răstignirea, săvârșirea de minuni etc. atribuite lui "isus" sunt alegorii spirituale păgâne, nicidecum ceva săvârșit de isus.
Apropo, să-ți arăt și ce părere aveau evreii (copiii lui Israel) despre păgâni.
Numeri 21:1-3
1. Împăratul Aradului, un canaanit, care locuia la miazăzi, a
auzit* că Israel vine pe drumul Atarim. El s-a luptat
împotriva lui Israel şi a luat mai mulţi prinşi de război.
*Num. 33:40; Jud. 1:16
2. Atunci* Israel a făcut Domnului o juruinţă şi a zis: „Dacă
vei da pe poporul acesta în mâinile mele, îi voi nimici cu
desăvârşire cetăţile."
*Gen. 28:20; Jud. 11:30
3. Domnul a auzit glasul lui Israel şi a dat pe canaaniţi în
mâinile lui. Israeliţii i-au nimicit cu desăvârşire, pe ei şi
cetăţile lor; şi locul acela l-au numit Hormaa

Iosua 11:3-9
3. canaaniţilor de la răsărit şi de la apus, amoriţilor,
hetiţilor, fereziţilor, iebusiţilor pe munte şi heviţilor*
la poalele Hermonului** în ţara† Miţpa.
*Jud. 3:3. **Ios. 13:11. †Gen. 31:49
4. Au ieşit ei şi toate oştirile lor împreună cu ei, alcătuind
un popor fără număr, ca nisipul* care este pe marginea
mării, şi având cai şi care în foarte mare număr.
*Gen. 22:17; Gen. 32:12; Jud. 7:12; 1Sam. 13:5
5. Toţi împăraţii aceştia au hotărât un loc de întâlnire şi au
venit de au tăbărât împreună la apele Merom, ca să lupte
împotriva lui Israel.
6. Domnul a zis lui Iosua: „Nu te* teme de ei, căci mâine,
pe vremea aceasta, îi voi da bătuţi pe toţi înaintea lui
Israel. Cailor** să le tai vinele picioarelor, iar carele lor să
le arzi în foc."
*Ios. 10:8. **2Sam. 8:4
7. Iosua cu toţi oamenii lui de război au venit pe neaşteptate
peste ei la apele Merom şi s-au năpustit în mijlocul lor.
8. Domnul i-a dat în mâinile lui Israel; ei i-au bătut şi i-au
urmărit până la Sidonul cel mare, până la Misrefot-Maim*
şi până în valea Miţpa la răsărit; i-au bătut, fără să lase să
scape vreunul.
*Ios. 13:6
9. Iosua le-a făcut cum* îi spusese Domnul: cailor le-a tăiat
vinele picioarelor, iar carele lor le-a ars în foc.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate ca sunt asemanatoare religiile, dar categoric sunt diferite. Tu daca ai studia biblia(nu pentru a cauta dovezi ca nu exista Dumnezeu), ai merge la sfintele si dumnezeiestile liturghii si ai citi mai multe carti sfinte ti-ai da seama ca ai gresit si cat de mult si-a batut diavolul joc de tine. Daca nu o sa faci asta, atunci o sa te rog sa fii tolerant cu crestinii.Nu e asa greu!

| anonim_4396 explică (pentru CinevaAnonimă):

Repet ce tocmai am zis într-un alt comentariu mai devreme, dacă religia creștină consideră că "diavolul" este un bau-bau și dușman al lui "dumnezeu" asta nu înseamnă că este și adevărat și se conformează realității, din dezinformarea asta poți considera "diavol" orice entitate cu care poți avea de-a face. Apropo, o să te rog și pe tine să-mi arăți câți oameni a omorât "diavolul" și eu îți voi arăta câți oameni a omorât "dumnezeu",
Dacă citesc cărți sfinte și ce mai zici tu acolo ce rezolv? O să văd probabil de am văzut și în biblie, povești cu evrei și cuvinte lipsite de sens de ale lui "Isus".
Cât despre religii, firește că sunt diferite, dar evreii nu prea au avut imaginație când au inventat biblia și creștinismul și na au mai aruncat un ochi și la religiile ce le voiau distruse și au mai furat de acolo câte un concept sau un personaj.
Cât despre toleranță, nu înțeleg la ce te referi, nu jignesc pe nimeni și dacă îi zic ceva de rău cuiva de religia lui nu înseamnă că nu i-o tolerez.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar daca n-o sa zici nimic de rau, vei demonstra ca respecti crestinii ca oameni. Si da, jignesti!

54 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Da, ei te-au determinat să pui această întrebare că să își recunoască puterea.

| T0T a răspuns:

Tocmai am primit un mesaj interesant:

"nu stiu de ce e amuzant raspunsul meu. Tu esti unul din cei care nu vad realitatea iar cand o sa o vada o sa regrete. apropo iti spun de pe acum illuminati adica masonii o sa te faca sclav si pe majoritatea care stau cu mainile in buzunare si nici macar nu cred ca e adevarat iar atunci o sa plangi daca o sa le reuseasca pentru ca asta e scopul lor sclavagirea populatiei si dominarea lor din toate punctele de vedere"
Semnat, unul dintre marii filosofi TPU.(am zis că e prea genial ca să nu îl împărtășesc)

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

100%Absurd!

| lpavel a răspuns:

Nu te mai uita la atatea filme ca-ti strica! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Wow, cati oameni "close-minded".
Ce ziceti de aceasta piramida?
http://gandeste.org/general/cine-conduce-lumea-piramida-puterii/20836
Va recomand si acest site, atat timp cat nu ma luati cu "te uiti la prea multe filme" sau "vino cu o sursa mai credibila".
http://666soarelenegru.blogspot.ro/? m=1

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

laughing In special prin internet cica.
Pe net ai tu de facut o alegere atunci cand intrii pe google si sa zicem, cauti ce te intereseaza.
La stiri, radio sunt " in special " promovate anumite valori, exemple de oameni, dar nu de urmat.

O zi buna.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Illuminati sunt masonii ei conduc lumea mai mult din umbra si au averi colosale firme care mai de care. Baga vedete baga actori sportivi cantareti cu japca am impresia in organizatia lor si tot ei sunt cei care vor islamizarea europei. Sunt diabolici

| Stell99 a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Iluminatii nu sunt masoni.
Masonii sunt o organizatie fondata de iluminati.Iluminatii sunt sefii lor.
Iar iluminatii sunt 13 familii de incestuosi.Se inmultesc doar intre ei ca sa nu corceasca rasa lor pura.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru Stell99):

Sunt impreuna la bine si la rau dar trebuie sa mai te documentezi despre ei

| Stell99 a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Eu sunt foarte documentat.
Tu afirmi bazaconii si dupa te contrazici singur.
Una e sa zici ca sunt acelasi lucru si alta e sa zici ca sunt impreuna si la bine si la greu.

Masonii sunt carnea de tun a iluminatilor ca sa stii si tu.
Iluminatii sunt cei mai puternici.Sunt sefii tututor

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru Stell99):

Esti foarte documentat dar nu ai nimic in cap. Citeste comentariul meu cand am spus ca illuminati si masonii sunt impreuna. Despre ce vorbesti tu ca ma contrazic si aberezi pe aici de sefi si nu mai stiu ce. Mai conteaza cine este seful cand ei sunt impreuna si la bine si la greu? char atat te duce capul? Sau ca hillary e mare preoteasa illuminati si barbasu e adevaratul hartuitor de femei, violator si pedofil dar a aruncat minciuna in curtea lui trump care nu a fost votat nici de bush care e din acelasi partid si e cu masoneria sau illuminati. Poti sa-mi spui si mie cum ma contrazic singur ca eu chiar nu inteleg este alt user fluffyunicorn mai sus a spus ca illuminati este o ramura a masonilor poate nu ai vazut bine de tot si spui ca eu afirm bazaconii sau ma contrazic singur.
Esti total aiurea si daca cauti putin ai sa afli ca illuminati a fost formata si din oameni ai masoneriei asa ca rasa lor nu e deloc pura pentru ca au fost formati din mai multe grupuri de oameni si scopul lor cu noua ordine mondiala e sa-si bata joc de toate rasele cum face acum cu europa si islamizarea ca sa ajungem toti niste prosti si sclavi sa ne manevreze ei cum vor.

| Stell99 a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Ii dau dreptate lui Suntserios.
Du-te bai neadaptatule de aici.

Te citez user "genial"

în 7 Ianuarie | CatalinVictor1985 a răspuns:
Illuminati sunt masonii ei conduc lumea mai mult din umbra si au averi colosale firme care mai de care. Baga vedete baga actori sportivi cantareti cu japca am impresia in organizatia lor si tot ei sunt cei care vor islamizarea europei. Sunt diabolici

Ai zis ca iluminatii sunt masonii si zici ca nu te contrazici cu urmatoarea afirmatie :

acum 2 ore | CatalinVictor1985 a răspuns (pentru Stell99):
Sunt impreuna la bine si la rau dar trebuie sa mai te documentezi despre ei

Cum pot sa fiu eu impreuna cu mine la bine si la rau? Esti retardat? E o intrebare!
Esti foarte prost? E o intrebare. Probabil ca amandoua..Probabil.

Nu stiu de unde dracu te-ai ai documentat tu.Ia si citeste carti de David Icke.
Nu de pe net.Vad ca ai citit tu ceva dar ai inteles prost.Foarte prost! Nu imi mai pierd timpul cu tine pentru ca duhnesti a prostie si ignoranta!

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Lluminati (pluralul din latinescul illuminatus, "iluminá? ii") este un nume care se refera la mai multe grupuri,
atât istorice? i moderne, atât reale cât? i fictive. Ei sunt impreuna dar si prin formarea cu alte grupuri tu esti
doar un prost care are nevoie de multe explicatii doar pentru ca nu am formulat eu cum trebuie in loc sa pun
Illuminati sunt cu masonii am pus Illuminati sunt masonii. Dar oricum esti prea prost sa intelegi acest lucru
ca sunt una si aceeasi organizatie in momentul de fata

| NAT0 a răspuns:

Vrăjeli.

Răspuns utilizator avertizat
| GlowingShadow a răspuns:

Illuminati e o poveste veche. Organizatia nu mai exista de FOARTE mult timp, doar in capul plictisit ai fanilor de teorii ale conspiratiei.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru GlowingShadow):

Eu m-am mai contrazis pe aici cu unul si cu altul despre illuminati, masoni, islamisti ori alte subiecte. Pe ce te bazezi ca illuminati e o poveste veche si nu este o organizatie cu putere enorma? tu ai observat actori si cantareti in cantece si filme sau pe haine ori tatuaje cu semne masonice si illuminati si la noi sunt cativa care fac parte din aceasta organizatie a lor si tot sunt pusi sa le faca reclama. Sunt extrem de diabolici si periculosi ma refer la aia mari si fac numai nenorociri in aceasta lume. Sunt sigur ca ei au pornit doua razboaie mondiale si cu islamistii vor sa-l inceapa pe al treilea. Au putere si cred ca nu mai au mult si gasesc si alta planeta care sustine viata altora sau chiar a noastra daca nu au gasit-o inca. De ce statia spatiala internationala opreste mereu filmarea cand trec obiecte neidentificate pe langa noi sau chiar navele lor create foarte performante si secrete si dupa nu recunoaste nimic iar dupa spune ca in maxim nu stiu cati ani(nu prea multi) vom gasi planete propice vietii si chiar extraterestrii. Astia au pus la cale un plan sa distruga viata multor oameni si pe restul sa-i faca sclavi iar ei sa fie stapani autoritari.

| GlowingShadow a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Ma bazes pe simpla istorie al organizatiei, care s-a destramat din interior, si din cauza lui Charles Theodore (conducatorul Bavariei pe la sfarsitul anilor 1700) sustinut de biserica Catolica. Nici macar pana-n secolul 19 n-a ajuns, ce sa mai vorbim de secoul actual 21. N-am observat actori si cantareti Illuminati, am observat insa o gramada de pierduti in spatiu care asociaza orice aiureala cu Illuminati. Tu pur si simplu vorbesti fara dovezi, fara nimic, bazandu-te pe niste plictisiti de pe YouTube. In legatura cu E.T. si UFO-urile, NASA ar fi cel mai bucuros sa dea de extraterestrii, dar pana acum n-a dat.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru GlowingShadow):

Tu faci parte din acel grup care nu vede adevarul dar actorul adrian pintea era mason, la fel si Mihail Sadoveanu, mugur isarescu, petre roman si exemplele sunt multe. La fel din organizatia illuminati fac printre multi altii jay z, beyonce, lady gaga, rihanna, madonna si multi oameni de afaceri, actori politicieni etc. Daca tu crezi ca este doar o gluma iti spun eu ca nu este. Printre oamenii astia sunt si oameni buni dar cum spuneam am impresia ca ei sunt obligati sa faca parte din aceasta organizatie unita din masoni, illuminati etc si sunt pusi sa le faca reclama prin semne tatuaje filme videoclipuri sau emisiuni tv ziare, internet. Ba mai mult manipuleaza cu minciunile lor pentru a atinge interesul personal, ei conduc lumea si sunt sigur ca din cauza lor au inceput cele doua razboaie mondiale(prin Germania) si acum se cauta al treilea tot prin Germania(angela merkel si islamizarea). Aici e vorba de multe lucrururi am ajuns aproape 8 miliarde de oameni gandeste-te cata apa consum acesti oameni zilnic si sunt voci care deja au spus ca daca nu se imputineaza populatia vor fi razboaie groaznice pentru apa iar astia cauta razboaie masonii si din moment ce sunt la putere stiu mult mai multe lucruri si gandesc in felul lor. Uite aici trei linkuri cu niste nume si crede-ma nu sunt minciuni. Unul este doar cu masoni romani si altul cu vedete straine iar singura eroare ar putea fi doar moartea unor artisti care nu cred ca au fost omorati de ei dar se poate sa fie si adevarat nu m-am documentat. Iar altul cu niste detalii despre ei care sunt adevarate si in lume exista enorm de multe tone de inscrisuri despre masoni si illuminati nu sunt false si nu se putea scrie atatea minciuni despre ei. Oricum e bine ca inca mai avem gazetari in lume care spun adevarul despre multe lucruri nu ca in rusia unde sunt asasinati daca sunt contra intereselor lui Putin.

http://caplimpede.ro/......sta-lista/

https://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%83_de_masoni_rom%C3%A2ni

https://ro.wikipedia.org/wiki/Illuminati

| GlowingShadow a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Va stiu retorica deja. Noi suntem aia care nu vedem, nu audem si asa mai departe. Voi sunteti aia care stiti tot, vedeti tot, auziti tot, dar aveti o singura problema: NU aveti nici cea mai mica dovada care sa va sustina povestile de adormit copii despre Illuminati. Mi-ai dat link-ul Wikipedia, si acolo scrie clar ca Illuminati s-a terminat inainte de 1800, la sfarsitul secolului XVIII. Apoi, ca ar exista asa ceva acum in 2017, NU exista dovezi, doar niste clipulete puse pe net de niste paranoici plictisiti, care asociaza chiar si un buton de pe o camasa, sau o alunita de pe fata cu semne "secrete".
Apoi, mi-ai pus un link cu site-ul caplimpede, unde se scriu articole de genul: "Cel mai sigur Horoscop pentru 2017! Vezi ce-ti rezerva astrele pentru anul acesta!" sau "Alerta! A fost confirmat oficial! Romania va fi lovita de un cutremur extrem de mare anul acesta" sau "Harta bolilor conform calendarului! Luna in care esti nascut arata boala cu care te vei confrunta!" ...si imi areti un site ca asta ca sursa? Asta nu-i cap limpede.
In concluzie, mai bine fac parte dintre "aia care nu vad adevarul", decat sa vorbesc aiureli nefondate, inventate mai mari ca Univerusul, fara dovezi.

| Stell99 a răspuns (pentru GlowingShadow):

Si eu care credeam ca Victor e prost dar tu esti si mai prost.
Exista dovezi mai baiete despre existenta lor.
De ce crezi ca Bill Clinton, Obama, Bush, Berlusconi, Sarkozy si multi altii fac salutul satanist in public? Iluminatii au fondat organizatii sataniste prin care controleaza lumea si membrii lor se saluta cu Mano Cornuto. Adica mana cu coarne traducere din latina.

Cauta fiecare nume de mai sus pe google imagini si pune langa el Mano Cornuto.

Si tu spui ca nu exista dovezi? Crezi ca puterile oculte sunt povesti de adormit copii? Nu ai habar pe ce lume traiesti si din nefericire specimene ca tine sunt miliarde si uite asa castiga iluminatii teren pe zi ce trece.Tu si restul idiotilor veti deveni sclavii lor.Si atunci nu veti mai putea face nimic.
90% din dovezile existentei lor sunt ascunse dar cele 10% ramase sunt enorm de multe si le gaseste in carti speciale.
Internetul este detinut de ei si au cenzurat o mare parte din dovezile despre ei.

| GlowingShadow a răspuns (pentru Stell99):

Simpla pozitie a mainilor, accidentara, intamplatoare dintr-un moment (poza) nu e salut satanic. Pot sa opresc si eu cadre dintr-o filmare unde fata unui om arata aiurea, de exemplu intr-un moment cand clipeste, inseamna ca omul e zombi? Din contra, indicele si degetul mic ridicat, cu policele deschis inseamna Te Iubesc, Iubire in limbajul semnelor (folosit si de cei surzi, de ex.).
Apoi semnul rockerimii \m/ cu indicele si degetul mic ridicat e doar simbolic, fara vreo conotatie religioasa adanca.
Da, cred ca puterile oculte sunt de evul mediu. Apoi, e ridicol sa zici ca internetul apartine cuiva. Exista multe platforme online (Deep Dark Web, Thor Project si altele) unde informatia n-ar putea fi cenzurata nici sa vrei.
Cum am zis, va stiu retorica. Stai linistit, stiu foarte bine pe ce lume traiesc, cum si de unde sa culeg informatii, sa le selectez de cele inventate etc.
Tu insa, vorbesti fara dovezi, povesti inventate de ...nici macar nu stii cine din auzite.

| Stell99 a răspuns (pentru GlowingShadow):

Ce logica de rahat ai.
Si nici macar nu te-ai uitat la ce ti-am zis.

http://www.lovendal.ro/wp52/wp-content/uploads/2008/11/obama-gest.jpg

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/......24c2c4.jpg

Ce ciudat este ca din nefericire mii de oameni care au pozitii cheie din toata lumea fac acest semn din greseala.
Mi-am pierdut timpul degeaba cu tine.
Ramai in prostia ta.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru GlowingShadow):

Daca nu stii ce trebuie sa citesti dintr-un link treaba ta se vede ca nu te duce capul pentru ca eu am explicat ce este in acele linkuri dar tu citeste horoscopul ca eu in nici un caz nu m-am referit la el. Si tu tot o tii cu anii 1700 1800 cu desfiintari ca nu exista dar nu esti in stare sa citesti si sa intelegi exact ce trebuie. iar desteptu ala de stell99 care te-a facut si pe tine si pe mine prost stie el ceva e destept dar tot prost ramane pentru simplul fapt ca nu m-am exprimat eu bine gresisem doar doua litere a facut din tantar armasar si ala. Asteptati in an sau doiu si dupa o sa vedeti adevarata putere a masoneriei si illuminati despre care tu vorbesti ca sunt desfiintate dar multe vedete si personalitati ale lumii fac parte din ele si tu esti orb ca nu vezi asta sau faci parte din acel grup unit din mai multe organizatii

| GlowingShadow a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

N-ai inteles ideea dar asta nici nu ma mira. Am enumerat niste articole de pe prima pagina care decredibilizeaza site-ul complet. Atat am facut. Un site care vorbeste de astrologie, de faptul ca s-a dat atentionare de cutremur, mai mult decat atat, spune ca OFICIAL, are ZERO credibilitate ca sursa de informatie.
Eu tot o tin cu anii pentru anii aia sunt date istorice confirmate. Ce vrei sa iau? Clipulete YouTube de la plictisiti paranoici? Nu, mersi.

| GlowingShadow a răspuns:

Stell99, desi m-ai blocat, mersi de link. Ai confirmat exact ce am zis comentariu. Semnul facut de Obama e semnul iubirii. Ai ales o poza facuta dintr-un unghi care sa-ti confirme aiureala, asta nu schimba adevarul. Paranoia nu se trateaza pe TPU, se trateaza la oameni de specialitate.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru GlowingShadow):

Semnul iubirii e semnul prostirii. hai sa luam imigranti si tigani sa ne inmultim cu ei sa-i lasam sa traiasca impreuna cu noi ca asa vor aia pe care tu nici in ultimul ceas nu o sa-i recunosti. Sunt atatea articole carti ziare scrise cu fel si fel de intamplari si netul e plin de ele si tu vorbesti de un link cu horoscop. Crezi ca toti o sa te creada pe tine dar te inseli

| GlowingShadow a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Semnul iubirii nu e semnul prostirii, rasismul si xenofobia manifestata de tine insa e semnul prostiei. Semnul iubirii e un semn international din limbajul cu semne, folosita si de surzi cum am zis. Eu vorbesc de linkurile care mi-ai dat. Sunt mii de articole, site-uri, fani ai teoriile conspiratiei, dar asta nu le fac povestea adevarata. Pe mine nu ma intereseaza cine ma crede si cine nu. Ma simt destul de educat incat sa fac diferenta intre povesti paranoice si viata reala. Ce crede fiecare e treaba lor. Multi sunt care cred ca Pamantul e plat. Asta nu schimba legile fizicii sau adevarul. De crezut poti crede orice.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru GlowingShadow):

La fel si tu esti prostit cu semnul iubirii si daca nu ai vazut scandalul cu imigratia atunci poti sa crezi ce vrei oricum nu stii nimic esti pe dos la faza asta. Fa copii cu imigranti cu tigani si bate-ti joc de ce au cladit stramosii tai si pentru ce au luptat asta in cazul in care esti si tu la fel ca mine si nu faci parte din natiile astea doua. nu insemni nimic pentru mine nici tu si nici ce crezi adevarul se vede pe fata. putin imi pasa ca unii cred ca pamantul e plat. daca povestea nu e adevarata nu se scriau atatea articole si tu esti doar un credincios care crede in dumnezeu si probabil pupa si moaste

| GlowingShadow a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Eronat. Sunt ateu. In alta ordine de idei, ai adus discutia la un nivel la care nu ma injosesc sa o continui. Ai ramas doar cu jigniri ieftine. O seara faina sa ai.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru GlowingShadow):

Spre deosebire de rahaul ala de steel eu am fost un domn el a fost o rapciuga de om dar crede-ma sincer esti total pe dinafara la acest subiect. Seara frumoasa pentru tine si familia ta

| TabletaSB a răspuns:

Tocmai asta e. Nu se stie. Posibil.

| Anirbas a răspuns:

Exista masoni, dar crede-ma, nu mai sunt cum au fost inainte. S-au trezit prea multi oameni ca sa mai fie asa puternici (sa poata manipula). Mai pot controla doar pe cei disperati sau pe cei fara cunoastere. In plus, unii dintre ei s-au dat si pe lumina...

| paqquky a răspuns:

Pai asta ar fi o teorie a conspiratiei si nu avem noi de unde sa stim laughing), dar e posibil sa existe.

| gamer690 a răspuns:

Parerea mea este ca iluminati este doar o legenda un mit

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru gamer690):

Daca mai lasi jocurile care te manipuleaza poti afla multe, adica pe ce lume traiesti.
https://www.youtube.com/watch?v=4Xp8oieHU34&t=3257s

| Albert_Petrescu_1971 a răspuns:

Da frate sigur...Si pamantul este plat...
Nu te mai uita la clipuri si filme de astea

| Dariux a răspuns:

Illuminati este o organizatie secreta CE conduce lumea. Ea Te face faimos doar daca iti vinzi sufletul diabolului. De ex CABRON, DELIA, EMINEM, RIHANNA, ETC

| Clorox a răspuns (pentru Dariux):

Cred ca te uiti prea mult la filme laughing

| Cezar_Ciobanu_1967 a răspuns (pentru Dariux):

Hahahaaaaaaaaaaaa! tare! mai enumerăm Hillary clinton, Ana paucher, victor slav etc-ra! corect!

| anonim_4396 explică (pentru Dariux):

Cat e de secreta daca tu stii de ea?

| FluffyUnicorn a răspuns:

Illuminati sunt o ramura a masonilor. Da, ei controleaza lumea din umbra. Ei de obicei ii ademenesc pe oamenii care sunt mai usor de dus de nas, pacalindu-i ca ei fac un bine lumii, insa cei in gradele mai inalte il slavesc pe satana si fac tot felul de ritualuri. Multe celebritati fac parte din Illumimati, cand devin masoni, fac niste juraminte, si practic isi vand sufletul diavolului. Delia, Antonia, Alex Velea, Rhianna si multi altii. Ei vor ca toate religiile sa se uneasca intr-una.