| Kramerwalt a întrebat:

Imaginati-va universul intr-un echilibru termic.Cum credeti ca ar fi totul?

19 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Sunteti nebuni? Cum sa fie imposibil cand acesta este destinul universului? Orice sistem inchis ajunge la echilibru termic. Universul e sistem inchis (dar nemarginit).

Ar fi aceeasi temperatura peste tot. Moarte termica. Avand in vederea contrastului dintre vidul de 3 grade kelvin si stelele de cateva mii... dar sa nu uitam ca cantitatea de vid este cu mult peste cantitatea de stele temperatura absoluta a universului este greu de determinat. In plus daca consideram ca toata energia si materia e transformata in energie termica deja sistemul devine ultracomplex.

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns (pentru lolosaurus):

Si tu servesti porcaria aia de explicatie din lectia cu entropia? Termodinamica clasa a x-a.
Pai explicami si mi e, ca eu sunt mai greu de cap, de ce universul nu este un sistem si daca nu e sistem atunci ce este?

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns (pentru lolosaurus):

Deci vrei sa spui ca legile termodinamicii tin de o amarata definitie data de oameni?

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns:

Nu ar mai exista asa cum exista el astazi.

| betsy a răspuns:

Asa ceva este imposibil. Dar ma gandesc ca, cel putin in atmosfera Pamantului, totul ar fi static. S-ar intrerupe orice circuit al apei sau al aerului in natura, orice proces de dezvoltare al corpurilor cu viata. Echilibru termic inseamna si ca nu s-ar mai produce energie termica, iar asta presupune lipsa miscarii. Intr-un cuvant, toate astea ar insemna moarte.

| RAY a răspuns:

Nu se poate asa ceva

| neutrino a răspuns:

Nu-mi pot imagina ceea ce exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact ca o vara torida de august.

| iKronstadt a răspuns:

La temperatura camereiwinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru iKronstadt):

rolling on the floor
Ca la mama acasa!

| iKronstadt a răspuns (pentru anonim_4396):

De foame...winking

| Kramerwalt explică:

Imi plac parerile voastre, stiu ca este imposibil dar am intrebat cam cum va imaginati totusi.

| Emilian601 a răspuns:

Totul ar fi nimic,
pentru ca fiecare stare trece printr-o tansformare odata cu temperatura, daca este aceeasi temperatura in tot universul nu ar mai exista stele, planete, apa, sau viata...cel putin asa imi imaginez happy

| ArianaDwen a răspuns:

Nu ar fi ca acum, asta este logic big grin

| Lacrymosa a răspuns:

Cred ca nu ar mai exista timpul; Pamantul nu s-ar mai misca... Chestia e imposibila si foarte neplacuta. Am imbatrani in netimp, aceeasi zi pentru totdeauna. Oamenii ar fi cu siguranta abatuti, n-ar mai exista racorea diminetii si linitea noptii. Iai, nici nu vreau sa ma mai gandesc! Probabil nici nu am mai avea simturi, integrandu-ne perfect in atmosfera...

| maryannblog a răspuns:

Ar fi un adevarat infern, iadul pe pamant!