| Amidepsi a întrebat:

Credeti ca marea forta care conduce universul(oricare ar fi ea pentru voi) doreste bine sau echilibru?

34 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Marea forta n-are treaba cu perceptiile noastre, n-o intereseaza.

| Shammal a răspuns:

Crezi ca doreste? sau pur si simplu manifesta? crezi ca are aceste doua concepte asa cum le intelegi tu?
eu cred ca se exprima, experimenteaza, manifesta

| Narcis2007 a răspuns:

Binele e relativ...doreste echilibru

| RAY a răspuns:

Ce forta lui peste, nu exista nici o entitate care sa condua universul, suntem noi si alte sute de planete cu viata dar nu un zeu care administreaza universul

| neutrino a răspuns:

Doreste un bun echilibru.

| Wøodenpints a răspuns:

Nu există nicio forţă care conduce universul.

| mixxjim a răspuns:

Nu vrea nici binele, nici echilibrul, pentru ca astea nu aduc profit

| OOOLEOOO a răspuns:

Dorestele binele si echilibrul doar pentru ea

| Seby90 a răspuns:

Ai gresit de 2 ori, o forta conduce universul? Si daca este o forta, aceasta are si constiinta incat sa faca diferenta intre bine si echilibru?

| Amidepsi explică (pentru Seby90):

1.Ok,nu-i spune forta, ce alta varianta ai?
2.Are capacitatea de a CONDUCE universul, nu-i asa? Asta inseamna ca e o "forta" constienta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu doreste decat sa ne gasim puterea de cavaleri Jedi, asta cred eu. Dar mai avem noi pana acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dac ne dorea raul, fii sigur ca eram demult pierduti si universul, cel putin schimbat, daca nu mai rau.Numai bine.

| AddaXD a răspuns:

Buna.
Parerea mea e ca vrea echilibru.

| DushulRece a răspuns:

Am sa ma gandesc in somn

| adrian873 a răspuns:

Killuminati

| sweetapril a răspuns:

Dumnezeu conduce universul, si da doreste binele fiecaruia dintre noi happy

| Seby90 a răspuns (pentru sweetapril):

Explica razboaiele, molima, bolile, copii nascuti morti... lista continua, nu cred in forte, nu cred in multe lucruri. Cred in ce pot face eu, si ce pot face eu maine sa fie o zi mai buna ca ieri.

| sweetapril a răspuns (pentru Seby90):

Da numai ca nu poti face nimic prin forte proprii, tot ceea ce poti face numai cu ajutorul lui Dumnezeu faci, razboaiele, molima, bolile, etc sunt datorate celui rau. Iar nici nu ma mir, avand in vedere cat de multi mai il recunosc azi pe Dumnezeu in viata lor.

| Seby90 a răspuns (pentru sweetapril):

Razboaie, boli, si toate relele existau de pe vremea lu Iisus sau chiar si inaintea lui. Argumentul tau nu are nici o valoare. Tot ce fac, fac intr-adevar prin forte proprii, pentru ca, eu decid ceea ce vreau sa fac si este facut prin mijloace create de alti oameni. Trebuie sa intelegeti si voi ca sunteti in controlul vietii voastre si ca nici un pitic in ceruri va conduce.

| sweetapril a răspuns (pentru Seby90):

Pai da existau, si diavolul exista!

| Seby90 a răspuns (pentru sweetapril):

Da, am citit gresit. Eu sunt mai sceptic ca tine. As vrea sa pot crede si eu in ceva supranatural, sa cred ca cineva are un plan pentru mine. Dar este dificil sa crezi asta cand in primul rand nu exista nici o dovada. Am o intrebare totusi, ai citit biblia? Si daca da, ai citit-o ca pe o lectura sau ai incercat sa o interpretezi?
Te respect ca ai puterea sa crezi in ceva, dar din punctul meu de vedere, nu este nimic in care sa cred. (doar daca nu am vreo revelatie la noapte).
(PS: daca dumnezeu iti vrea binele, ar putea opri razboaiele si ne-ar da un leac pentru boli, este dumnezeul tau incapabil, orb, sau nu este atotputernic?)

| sweetapril a răspuns (pentru Seby90):

Da, am citi Biblia si o citesc in fiecare zi. Si da, Dumnezeu chiar are un plan pentru viata ta, si chiar exista dovada, Isus te iubeste atat de mult incat si-a dat viata, a murit pe o cruce pentru ca tu sa fii salvat, oh, daca ai stii cat te iubeste. Dumnezeu ne da libertatea sa alegem, da Dumnezeu meu chiar ii atotputernic si vad asta in fiecare zi in viata mea, as sta sa iti spun de cate ori am experimentat asta in viata mea, da ii tarziu si luni am licenta,.happy

| Seby90 a răspuns (pentru sweetapril):

Tu o iubesti pe mama ta? Daca ar fi suferinda, ai lasa-o in starea in care se afla, chiar daca ai putea schimnba ceva?

| sweetapril a răspuns (pentru Seby90):

P.s.: Si daca chiar iti doresti sa ai o revelatie despre existenta lui Dumnezeu, roaga-te sau pune un semn, Dumnezeu se lasa descoperit de cei ce il cauta.

| sweetapril a răspuns (pentru Seby90):

Normal ca o iubesc, dar gandeste-te ca poate Dumnezeu ingaduie toate aceste lucruri, ca noi sa ne apropiem mai mult de El si sa ne gandim si la sufletul nostru nu numai la trup, si nu mai bine suferi aici pe pamant decat o vesnicie intrega? pentru ca dupa cum stim numai in suferinte si in greutati apeleaza oameni la Dumnezeu. Stiu ca Dumnezeu intotdeauna are un scop in ceea ce face!

| Seby90 a răspuns (pentru sweetapril):

Eu prefer sa cred in Karma. Merg pe ideea, bine faci bine gasesti.
Apropo ceea ce ai spus tu, in alte cuvinte se aseamana cu: te bat de te zvant ca sa stii ca exist si sa imi stii de frica.
Eu unul ma duc la somn.
Noapte buna, was fun talking to you. Esti o persoana buna, doar ca avem puncte de vedere diferite.

| sweetapril a răspuns (pentru Seby90):

Nu aia ii ideea, ok, noapte buna, poate continuam altadata tongue

| Seby90 a răspuns (pentru sweetapril):

Cu siguranta, ador contrazicerile, in mod special pe tema credintei. Si ai si un plus pentru faptul ca nu imi vari un concept pe gura si te astepti sa il inghit.

| Undal a răspuns (pentru Seby90):

Dumnezeu trimite oamenii in razboi? Dumnezeu e cel care alearga injurand si ucigand pe campul de lupta? Cum sa opreasca ceva ce omul face? Asa si parintii nostri ne vor binele si cu toate astea nu ne pot impiedica sa facem cum ne taie capul.

| sweetapril a răspuns:

"Refuz sa cred ca exista Dumnezeu, este prea mult rau si nedreptate in lume!" este o fraza inventata de unii. Iata mai jos o scurta istorisire care poate rezolva multe din nedumeririle unora dintre sceptici.

O legenda spune ca Moise a stat odata in meditatie langa o fantana. Un drumet s-a oprit sa bea din fanta na si, cand s-a aplecat, i-a cazut punga de la cingatoare. Omul a plecat. La scurt timp, un alt om a trecut pe langa fantana, a vazut punga si aluat-o.

Putin mai tarziu, un al treilea s-a oprit sa-si potoleasca setea si s-a culcat apoi la umbra fantanii. Intre timp, primul a descopertit ca-i lipsea punga si, dandu-si seama ca nu putuse sa o piarda decat la fantana, s-a intors l-a trezit pe cel ce dormea acolo (care, desigur, nu stia nimic) si i-a cerut sa-i inapoieze banii. Intre cei doi a urmat o discutie apoi s-au infuriat si primul l-a omorat pe celalalt.

Martor la acestea, Moise i-a spus lui Dumnezeu: Vezi, de aceea nu cred oamenii in Tine. E prea multa nedreptate si rau in lume. De ce a trebuit ca primul trecator sa-si piarda punga si sa devina apoi un ucigas? De ce a trebuit ca cel de-al doilea sa gaseasca punga cu banii pentru care nu muncise? Al treilea era complet nevinovat. De ce a fost omorat?

Dumnezeu a raspuns: Iti explic doar o singura data. N-o pot face la fiecare pas. Primul trecator era fiul unui hot. Punga contine banii furati de tatal sau de la tatal celui de-al doilea trecator care gasind punga, n-a luat decat ceea ce I se cuvenea. Al treilea era un ucigas a carui crima nu avea sa fie descoperita niciodata si care a primit de la primul pedeapsa pe care o merita. Pe viitor sa crezi ca exista un sens si o dreptate in tot ce se intampla, chiar atunci cand tu nu le intelegi.

Credinta in Dumnezeu este unicul raspuns la taina raului.

| Seby90 a răspuns (pentru sweetapril):

Intr-adevar, daca vrei sa gasesti intelesuri in orice, il vei gasi... Dar sa crezi ca totul este croit in asa fel, si ca totul are un sens, si ca tu nu ai nici un pic de liber arbitru in lumea asta ma face sa cred ca sunteti genul de oameni care lasati pe altii sa explice in locu vostru, si va traiti viata la un minim, neincercand sa intelegeti cu adevarat ce se intampla pe langa voi.
As vrea sa cred ca este un motiv pentru toate neajunsurile din lume si toate rautatile. Dar nu pot.

| sweetapril a răspuns (pentru Seby90):

Dar exista liber arbitru, Dumnezeu te lasa pe tine sa alegi, nu consider ca imi traiesc viata la minim daca ascult de Dumnezeu, o viata fara Dumnezeu nici nu as vrea sa traiesc.

| sweetapril a răspuns (pentru Seby90):

Pavel spunea ca `sa ne bucuram chiar si in necazurile noastre, caci stim ca necazul aduce rabdare, rabdarea aduce biruinta in incercare, iar biruinta aduce nadejdea...suferintele din vremea de acum nu sunt vrednice sa fie puse alaturi cu slava viitoare, care are sa fie descoperita fata de noi`.....asa cum aurul ca sa fie curat trebuie curatit prin foc, si noi trebuie sa trecem prin diferite incercari pentru ca sa ne potrivim in cer, deoarece toti oamenii sunt pacatosi si nu este niciunul fara pacat, si fiindca plata pacatului este moartea, dar darul fara plata a lui Dumnezeu este viata vesnica in Isus Hristos, care a murit pentru noi. De aceea dupa cum printr-un singur om a intrat pacatul in lume, si prin pacat a intrat moartea, tot asa printr-o singura hotarare de iertare a venit pentru toti oamenii o hotarare de neprihanire (curatie) care da viata.

| LookIntoMyEyes a răspuns:

Forta nu conduce universul. Universul nu este condus. Echilibrul inseamna bine.
Mai incearca sa postezi la categoria asta, poate-ti iese bine pana la urma big grin