| RAY a întrebat:

Imagineaza-ti ca ai 5 cărți de citit, in fiecare carte e un set de cuvinte pe care trebuie sa le înveți si sa le retii pe termen lung, cum ai învață toate in acelasi timp? Sau pe rand cate una? Cum este mai bine pentru a memora pe termen lung?

Răspuns Câştigător
| Paula2018 a răspuns:

Pe rand fiecare, ideea e sa prinzi esenta, ideea principala, asimilezi mai repede daca intelegi totul si nu tocesti. Daca repeti de mai multe ori, intelegi despre ce ii vorba, e cam imposibil sa nu tii minte. E drept, eu stau bine cu memoria, dar tin minte toate prostiile, ceea ce nu neaparat ajuta. E bine sa ai acolo niste camarute si sa memorezi selectiv.

| RAY explică (pentru Paula2018):

Eu invat norvergiana

| Paula2018 a răspuns (pentru RAY):

Din propria initiativa sau ai nevoie undeva?

| RAY explică (pentru Paula2018):

Propria initiativa

| Paula2018 a răspuns (pentru RAY):

Suuuper, bafta!

6 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

Le-as invata pe rand, incet incet, prin asociere si repetitie.

| Cleo96 a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa te intereseze ce citești! tin minte ca la fizica asociam formulele cu desene si le învățam asa? functiona la mine
Succes