| BlackOrangee a întrebat:

Imi dati si mie niste idei va rog frumos? Am de facut un proiect la fizica si trebuie sa construiesc ceva, dar sa mearga pe principiul presei hidraulice... Multumesc

Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Cel mai simplu sistem il poti face luand 2 seringi si un furtun. Le conectezi printr-un furtun pe care iti recomand sa il lipesti cu superglue sa nu sara, si umplii sistemul cu un lichid (apa cel mai ok). Daca ai 2 seringi de calibru diferit 5ml si 10 ml, cea de 10 o folosesti ca sistem efector si cea mai mica ca buton de comanda. Asa obtii elementul hidraulic. Dupa asta, folosesti diverse elemente (lemn, plastic, etc. in functie de posibilitati si de buget) asa incat sa folosesti seringa de 10ml ca sa apropie sau sa departeze doua elemente in functie de cum misti pistolul seringii de 5ml. Sper ca te-am ajutat.

| BlackOrangee explică (pentru gyzzard):

Multumesc foarte mult de raspuns, dar am vrut sa evit cat de mult posibil exemplul cu seringi happy deoarece a fost facut la scoala... Thanks anyway... Si daca mai ai idei te rog sa le impartasesti cu mine (tot pe acest subiect). Mersi!

| BlackOrangee explică (pentru gyzzard):

Mersi foarte mult, dar vreau sa evit cat de mult exemplu cu seringile deoarece a fost facut la scoala... Oricum mersi, dar daca mai ai idei pe acest subiect te rog frumos sa le impartasesti happy Peace!

| gyzzard a răspuns (pentru BlackOrangee):

Inlocuieste seringile cu niste tubur facute din tevi din plastic cu capace si in iterior pun o teava mai mica blocata in asa fel incat sa formeze un piston, si unge cu vasilina pistonul sa alunece mai usor. Pana la urma faza cu seringile e cea mai la indemana si oricat de mult ai vrea sa te indepartezi de acest exemplu, o sa te complici, realizand exact acelasi lucru. Ia cele 2 seringi si punele sa faca ceva, sa ridice o greutate, sa apese ceva, e mai simplu si destul de diferit de exemplu.

5 răspunsuri:
| DanAmarandei a răspuns:

Uite un exemplu: cauta o pompa de bicicleta sau de masina; sigileaza-i bine orificiile si filetele. Ia un tub de scurgere de diametru 40 sau 45mm lung de cca.20 cm. construieste un dispozitiv asemanator unei haltere cu discurile vor fi din cauciuc de diametrul interior al tevii. Acum imagineaza-ti teava vertical. pui un resort in teava pe care il prinzi superficial la capatul superior iar la capatul inferior va contacta ¨haltera¨; deasupra resortului pui vreo 50 de discuri de hartie colorata sau niste mingi de ping pong. la capatul inferior al halterei montezi ermetic furtunul pompei (exista capace pentru astfel de tevi); Actionezi pompa si arcul se va comprima; prinderea superficiala va ceda si va arunca in sus hartiutele sau mingile. Atentie insa ca lucrul mecanic depus de tine va fi invers proportional cu diametrul tevii. Succes!

| alexrugina a răspuns:

Un vulcan