| UnderPressure a întrebat:

Imi puteti explica ce inseamna termenii Orizont cauzal si Distanta de orizont?
Am dat de ele intr-un documentar despre univers de pe Discovery Science si nu am gasit nimic pe internet.

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Cam dificil...
Te duci intr-o epoca in care temperatura universului era suficient de mare pentru a produce monopoli si particule x.
Corespunde unei temperaturi de 3x10 la puterea28 grade K.
Mergi inapoi in timp, la numai 10 la puterea -35 secunde de la inceputul expansiunii, ca sa intalnesti astfel de conditii.
Daca rulezi astfel istoria expansiunii universului vizibil, acesta s-ar comprima intr-o regiune avand raza de 3 mm, la "varsta" de 10 la puterea -35 secunde, INSA in acest timp din trecut, lumina strabatuse numai 10 la puterea -25 cm.
Acest lucru defineste "Orizontul cauzal".

Astazi, dupa 10 la puterea 17 secunde de la expansiune, temperatura radiatiei a coborat pana la aproximativ 3 K, schimbandu-se cu un factor de 10 la puterea 28 fata de acel moment iar continutul universului vizibil de astazi era cuprins intr-o regiune de 10 la puterea 28 mai mica decat universul pe care il vedem acum.
Raza universului vizibil este data de varsta lui, inmultita cu viteza luminii, si este de aproximativ 3x10 la puterea 27 cm.
Avem: viteza luminii 3x10 la puterea 10 cm/sec, varsta de 10 la puterea -35 sec, si rezulta o distanta de 3x10 la puterea -25 cm.
Aceasta este cea mai mare distanta pe care a putut-o strabate orice semnal, de cand a inceput expansiunea si se numeste "distanta de orizont".
Problema rezida in faptul ca regiunea pe cale sa se dilate pentru a deveni universul nostru vizibil era in acel moment cu mult mai intinsa decat marimea distantei de orizont.
O alta problema este sa explic de ce, spatiul de aici cat si timpul meu fiind limitate. big grin

In fine, ideea e ca pentru a intelege documentarele de popularizare a Stiintei, trebuie sa ai totusi o...Stiinta in spate, altfel poti sa te uiti tu la 589 de documentare, blogspot.cucu, Descopery et Co...ca e degeaba.

| UnderPressure explică (pentru Darkmagic):

Multumesc mult.
Mai am o intrebare, de fapt mai multe. laughing
Daca crezi ca acesta este universul observabil, pana unde oare va ajunge omul?
Ce baza stiintifica au filmele sf care arata ca omul va ajunge pana la marginile cosmosului?

| Darkmagic a răspuns (pentru UnderPressure):

Ai vazut "intrebarile" de mai sus despre "Stiinta" si ai lesinat? laughing
"Baza stiintifica" a filmelor sf (ca si a multor useri de aici) este fantezia.
Fantezie, si atat.
Pe mine unul, ma doare la cot de parerile si "Stiinta" unor useri blocati autistic intr-o bucla in care pentru ei NU exista cuvantul "Niciodata".
Pentru astia, chiar si cand este vorba de Univers, "Stiinta trebuie odata si odata sa..."!
Fals.
(mai jos, cu cifre):
1. Omul nu va putea niciodata sa treaca fizic, dincolo de Grupul Local, (Grup Local insemnand 0, 00000000001% din universul observabil).
2. Universul NU este prieten cu astronomia.
Intr-un viitor indepartat, vazut dintre resturile galaxiei, acesta va arata ca in... 1800.
Galaxia "noastra", (Milky-Way sau Milkdromeda, nu are importanta numele), inconjurata de un spatiu gol.
Nu va mai exista nicio informatie despre Big-Bang, nicio informatie despre materia universului de dincolo de acest orizont.

Nu imi voi pierde timpul pentru a explica DE CE se va intampla asa, daca insa cineva se simte capabil, poate sa spuna de ce crede el ca NU se va intampla asa, si atunci vom avea o mica discutie. big grin

| UnderPressure explică (pentru RAY):

Asta e o gluma?
Ce am vazut pe Youtube este cam tot ce a spus si Darkmagic numai ca a spus-o in cuvinte.
Parca il credeai slab pregatit acum doua zile. laughing)
Multumesc oricum pentru filmulet.

| RAY a răspuns (pentru UnderPressure):

Ti-am dat un video care demonstreaza stiintific de ce nu se va putea, stiinta nu este argumente, păreri si dovezi, nu l-am considerat slab si enervant

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat