|

Imi puteti spune pe intelesul tuturor cum se formeaza curentul electric? care este faza si care este nul, ce fac fiecare. Cum pot sa inteleg mai bine intensitate si tensiunea, curtentul alternativ si cel continuu. daca puteti face niste analogi(gen, un rau e la fel ca un curent electric...) sau niste poze sugestive.

1 Raportează Evaluează
1 răspuns:
| a răspuns:

Curentul electric cel folosim noi se formeaza intr-un generator cum? asta nu prea stiu laughing dara pot afla si explica.Stiu ce se intampla mai departe.Curentul electric sa vorbim asa mai babeste este o pompare de electroni din acel generator intr-un cablu metalic.

Ca sa intelegi cum sta treaba trebuie sa stii ceva chimie, mai exact cate ceva despre atomi si legaturile dintre atomi, elemente. Dupa cum stii, sau daca nu stii atomii ar trebuie sa fie neutri din pct de vedere electric, adica sa aiba in componenta lor nr egal de electroni si protoni, aceasta configuratie le asigura lor stabilitatea.Se intampla din anumite cauze ca unii atomi, altii sa primeasca electroni, iar in urma acestui fenomen acesti atomi se numesc IONI, fie pozitivi fie negativi dupa cum au pierudt sau primit electroni.In aceasta situatie acesti ioni, adica atomi instabili vor cauta prin orice mijloace sa isi redobandeasca structura, stabilitatea.Nu ma intreba de ce, cred ca asta depaseste pe multi.In sf, atunci cand atomii is ioni ei cauta cum am spus sa revina la configuratia stabila, ca urmare ei vor curge, se vor deplasa cu toata forta catre alti atomi de la care pot lua ceea ce le trebuie.In general lucru asta se intampla cu ionii negativi, cei care au mai multi electorni decat protoni in coinfiguratie, deci ei se vor deplasa catre atomii sau ionii pozitivi pentru a le ceda electroni in plus.In natura lucru asta se intampla mai peste tot, dara la nivel mare il vedem cand fulgera, cam asta se intampla acolo.In aceasta situatie avem o deplasare de atomi sau ioni cum is numiti, apare astfel o descarcare electrica pentru ca atomii cu sarcina asa is numiti cu sarcina electrica plus sau minus, deci are loc o descarcare electrica, sau deplasare cu cedare de electroni.Pana la urma de fapt electroni se cedeaza sau se primesc, cauza pentru care spunem ca curentu are o sarcina electrica negativa.Deci se misca atomii dintr-un loc in altul pentru a avea loc schimbu ala de care ziceam.Bine e mai complicat...2004 - 2100 + Vezi răspunsul întreg

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează