| Mirceadumb a întrebat:

Imi puteti spune pe intelesul tuturor cum se formeaza curentul electric? care este faza si care este nul, ce fac fiecare. Cum pot sa inteleg mai bine intensitate si tensiunea, curtentul alternativ si cel continuu. daca puteti face niste analogi(gen, un rau e la fel ca un curent electric...) sau niste poze sugestive.

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Curentul electric cel folosim noi se formeaza intr-un generator cum? asta nu prea stiu laughing dara pot afla si explica.Stiu ce se intampla mai departe.Curentul electric sa vorbim asa mai babeste este o pompare de electroni din acel generator intr-un cablu metalic.

Ca sa intelegi cum sta treaba trebuie sa stii ceva chimie, mai exact cate ceva despre atomi si legaturile dintre atomi, elemente. Dupa cum stii, sau daca nu stii atomii ar trebuie sa fie neutri din pct de vedere electric, adica sa aiba in componenta lor nr egal de electroni si protoni, aceasta configuratie le asigura lor stabilitatea.Se intampla din anumite cauze ca unii atomi, altii sa primeasca electroni, iar in urma acestui fenomen acesti atomi se numesc IONI, fie pozitivi fie negativi dupa cum au pierudt sau primit electroni.In aceasta situatie acesti ioni, adica atomi instabili vor cauta prin orice mijloace sa isi redobandeasca structura, stabilitatea.Nu ma intreba de ce, cred ca asta depaseste pe multi.In sf, atunci cand atomii is ioni ei cauta cum am spus sa revina la configuratia stabila, ca urmare ei vor curge, se vor deplasa cu toata forta catre alti atomi de la care pot lua ceea ce le trebuie.In general lucru asta se intampla cu ionii negativi, cei care au mai multi electorni decat protoni in coinfiguratie, deci ei se vor deplasa catre atomii sau ionii pozitivi pentru a le ceda electroni in plus.In natura lucru asta se intampla mai peste tot, dara la nivel mare il vedem cand fulgera, cam asta se intampla acolo.In aceasta situatie avem o deplasare de atomi sau ioni cum is numiti, apare astfel o descarcare electrica pentru ca atomii cu sarcina asa is numiti cu sarcina electrica plus sau minus, deci are loc o descarcare electrica, sau deplasare cu cedare de electroni.Pana la urma de fapt electroni se cedeaza sau se primesc, cauza pentru care spunem ca curentu are o sarcina electrica negativa.Deci se misca atomii dintr-un loc in altul pentru a avea loc schimbu ala de care ziceam.Bine e mai complicat de atat dar am zis in mare.

Curentu electric asta cel producem si folosim noi este o deplasare doara a electronilor de la un atom la altul intr-o retea metalica.adica aceasta miscare a electronilor are loc numai in cazul metaleleor.Deci electronii atomilor metalici au aceasta posibilitatea sa fie mobili sa poata pleca de la un atom si trece la altul, cauza pentru care is numiti electroni liberi.Ce se intampla?
Cand noi pompam electroni intnr-un cablu acestia ce fac? Acestia ar face in mod normal atomii din cablu ioni, DARA pentru faptul ca acesti atomi au electroni liberi noi electroni pompati nu aduc un plus de electroni atomilor din cablu. Electronii atomilor din cablu atunci cand se pompeaza electroni din acel generator impinge electronii din cablu de la un atom la altusi tot asa astfel incat tot timpul atomii raman la configuratia initiala, deci nu se incarca sau descarca atomii cu electroni.E ca si cum ar fi un sir de oameni pusi asa in linie in anumite patratele. Daca mai vine un om il impinge pe primul si trece el in locu lui, ala ce l-ai impins impinge pe altul si ia locu si tot asa astfel ca se creeeaza o curgere, care in cazul curentului este o curgere de electroni.Cam asta este curentu electric.

Acum cei faza si nulu? Astea is concepte, nume date unui cablu care arata de unde vine curentu si incotro merge. Faza este cablu pe care vine curentu, pe care are loc curegerea aia de care ziceam.
Nulu este cablu pe care urmeaza a se deplasa curentu, daca se face legatura intre ele.Nulu devine si el faza atata timp cat este acea legatura. legatura este facuta de un aparat de radio, de un aragaz electric, de orice consumator. Daca consumatorul este legat la faza asta nu inseamna nimic daca nu ai si nulu care face ca electronii sa circule, deci nulu ala face de fapt sa avem curent.Atata timp cat un aparat de radio este legat doara la faza nu se va intampla nimic,acolo nu va exista nimic, nu va exista curent, pentru ca am spus electronii trebuie sa circule, iar daca nu au unde nu se intampla nimic consumatoru nu consuma nimci, pentru ca prin el nu trece nimic, este pur si simplu un cablu.Cand se da drumu sau se face legatura cu nulu atunci instataneu avem curent, instanataneu electonii incep sa se miste.Este o chestie destul de ciudata am putea sa-i zicem.dar asta este proprietatea metalelor, atomilor metalici.

Tensiunea si intensitatea-Sa luam apa ca tot ai zis tu ceva de rau. Daca ai un furtun cu apa si dai drumul acolo vei avea un DEBIT( intensitatea) si o PRESIUNE ( tensiune). Debitu este cantitatea de apa, respectiv cantitatea de curent care trece printr-o portiune de cablu furtun la un moment dat.Presiunea este viteza cu care circula apa prin acel furtun sau sectiune.In cazul curentului se masoara in Amperi Intensitatea si volti tensiunea.

Curent alternativ si continuu-Aici nu prea stiu ce s-a zic dar cred ca e vorba de acel generator care "pompeaza"am uitat sa pun ghilimele la inceput deci cum pompeza generatorul acei elelctroni. Daca sunt pompati uniform,adica asa continuu si uniform ave curent continuu,iar daca is pompati in suturi, sau cum merge o masina cand da sa moara atunci e curent alternativ, electronii is pompati neuniform, cred am facut doara asa o comparatie, deci electroni in cazul alternativ se misca sa-i zicem asa in zig zag nu drept ca la continuu.

Ok nu stiu cat de bine am explicat, dar daca ai intrebari spune ce nu ai inteles.