| Coconutz a întrebat:

In cartea "Cercul mincinosilor" de Jean-Claude Carriere am gasit urmatoarea poveste.
Este vorba despre Adam, Eva, Satan si copilul lui.(Nu incepeti cu micul vostru razboi nesimnificativ ateu-crestin pentru ca nu are legatura. Poveste filozifica)

"In traditia araba se spune ca dupa ce Adam si Eva au fost izgoniti din Rai(sau gradina din eden), ei au gasit un loc unde sa pot sta. In fiecare dimineata Adam se ducea la vanatoare si Eva statea acasa.
Intr-o zi Satan a venit la Eva acasa si ia incredintat copilul lui pe nume Khannas rugand-o sa stea putin cu el.
Adam venind de la vanatoare si vazand copilul raului la ucis rapid si ia imprastiat maruntaiele prin pustietate.
-De ce l-ai primit pe copilul lui Satan?! Uite cum tea pacalit iar cu minciunile lui!
Satan intre timp folosind puterile lui il readuce la viata pe copilul sau.
A doua zi a repetat scenariul si a lasat copilul plangand in fata Evei cerand sa stea cu el putina vreme.
Aceasta la primit din nou.
Adam intorcandu-se iar de la vanatoare si observand ca, copilul sa intors, de frica iadului si terorii cel va astepta daca il va in grija acesta a creat un foc gigantic si a ars copilul.
Cenusa acestuia a fost imprastiata pe 4 vanturi.
Din nou Satan la reinviat pe copil si a rugat-o iar pe Eva sa stea putin cu el.
Scenariul se repeta.
Adam vine acasa, se inspaimanta de vederea copilului si decide sa actioneze.
De data asta el taie copilul si pregateste o mancare din carnea lui. Dupa ce au mancat din el Adam a vazut din nou de treburile lui.
Dupa o vreme vine Satan si incepe sa il strige pe Khannas iar acesta ia raspuns.Satan a recunoscut glasul copilului, care iesea din trupul femeii.
-Strasnic, a spus el. mi-am atins telul.Ramai unde esti."

Motivul pentru care mi-a placut aceasta mica poveste este ca de multe ori noi ca oameni refuzam anumite lucruri din cauza anumitor motive personale sau morale.
Iar cel mai des sunt aceste motive morale.
Definim bine si rau in functie de cine suntem noi ca persoana si individ. Dar precum in povestea de mai sus binele si raul sunt inexistente.
Nu poti sti ce este bine si rau cand iei o decizie, poti doar sa estimezi.Si are de multe ori o marja foarte mare de eroare.
Cu cat de feresti mai mult de un lucru cu atat e mai posibil ca acel lucru sa aiba un anumit impact asupra ta in viitor.
Precum multe persoane se feresc de niste ore in plus de munca, cu atat mai mult este posibil sa stagneze si sa nu fie promovati.
Precum multe persoane se feresc de cateva ore de invata, cu atat mai mult este posibil sa isi incetineasca progresul intelectual.
Precum multe persoane refuza sa participe la evenimente sociale din cauza lenii sau cine stie, cu atat mai mult este posibil ca aceste persoane sa devine solitare si fara experiente in viata.

Parerea mea este ca trebuie sa accepti mai tot. Fiecare experienta ajuta. Sau poate nu. Dar nu stii asta tot timpul.Deci incearca big grin!

Dar acum fiecare are parerea lui. Deci care e ta?

14 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Singura greseala a fost in slaba judecata a lui Adam.Inca de la prima greseala i-as fi taiat capul Evei.

| harciog a răspuns (pentru harciog):

Cred ca se intelege ca asta ar fi infrinat nasterea unei himere care ne bintuie de secole.

| Coconutz explică (pentru harciog):

Femeile astea...

| sabin89 a răspuns:

Hai sa raspund eu primul, ca sa iau niste puncte. Glumesc, desigur. Nu prea sunt de acord cu parerile tale exprimate mai sus. O vorba veche spune ca prudenta este mama intelepciunii. Cred ca trebuie sa ne folosim si noi discernamantul si pe baza experientelor pe care oamenii deja le au pana acum sa luam deciziile. Asa cum un produs alimentar inainte de a-l cumpara te uiti atent sa vezi ce ingredienti contine si apoi hotaresti daca il iei sau nu. Un medicament, inainte de a-l lua pui in balanta atat efectele bune cat si cele secundare si apoi decizi daca il iei. Daca colegii mei ma tot indeamna sa iau si eu droguri, eu, intelept cum sunt, mai intreb si pe altii, mai ma interesez si posibil ca decid sa nu iau. Deci nu ma hazardez, nu ma avant asa in necunoscut. Sunt constient ca exista bine si rau si incerc si eu sa trag cat pot mai mult inspre partea binelui.

| Coconutz explică (pentru sabin89):

Ei bine eu nu cred ca exista bine si rau.
Aici ajungem la o diferenta de parere.
Precum sunt ok cu judecata omului in luarea unei decizii de multe ori omul priveste doar aspectele negative.
Ca si cum tu ai citi doar efectele negative ale medicamentului.
Multi nu balanseaza corect chestiile "bune" si chestiile rele".
Nu zice nimeni sa te avanti in necunoscut. Dar nici sa mergi in cerc prin cunoscut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu pui exact problema unuia despre hitler ca fiind cel mai mare criminal al tuturor timpurilor; daca ai avea o arma si in fata ta mama lui hitler insarcinata cu el; ai trage? sa vezi pareri.printre care si una de genul; daca as sti ce urmeaza sa ajunga; da as trage; eu spun ca ion creanga in povestile lui; de-ar sti omul ce ar pati, dinainte s-ar pazi.iar in privinta credintei ce pot spune? ce a spus si Dumnezeu fara sa am pretentia ca as intelege perfect; gandurile mele nu sunt ca gandurile voastre, si caile mele nu sunt ca ale voastre.deci? diferenta ca de la cer la pamant.

| Coconutz explică (pentru anonim_4396):

Nu nu as trage.
Aici se face o foarte mare greseala.
Chiar crezi ca din burtica mamei Hitler planuia cucerirea Europei?
Nu.
Societatea si lumea care il inconjura la indemnat.
Vezi tu fie ca eu las fi impuscat si pe el si pe toata familia lui. Se vor naste tot timpul figuri care vor marca istoria lumii. Fie bun fie rau.
Deciziile care esti obligat sa le iei din cauza lumii exterioare au un efect asupra ta, si asa au avut si asupra lui Hitler.
Daca stai sa ii traiesti viata din perspectiva lui, este probabil sa ajungi sa il intelegi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-adevar, orice lucru pe care-l faci si orice contact pe care-l ai cu altcineva are un impact foarte mare. poate schimba chiar si o viata.
insa "drumul spre iad e pavat cu intentii bune", deci mai putina socoata la ce e bun si ce e rau. daca faci un lucru pe care-l consideri rau intr-o anumita masura (nu ca si crima sau jaf), dar are un impact bun asupra altei persoane...atunci te mai apuci de judecati cu creierul tau simplu de om limitat de "lumea lui"?!

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine zis: "Hell is paved with good intensions", dar se pare ca nu aplici maxima cum trebuie. Ideea e ca nu trebuie sa ne limitam la intentii bune, ci trebuie sa le punem si in aplicare. Dar tu zici: "deci mai putina socoteala la ce e bun si ce e rau". Cu alte cuvine, nu va faceti prea multe griji sau socoteli daca un lucru o fi bun sau rau. Dati-i inainte si faceti ce va place. Cam superficiala gandire.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Ba chiar deloc e, din contra, chiar profunda. Exemplu: daca ai de-a face cu o persoana lenesa, muncesti toata viata pentru ea ca asa e bine s-ajuti sau(pacatuiesti punand-o pe drumuri) ii faci frumos bagajul si-o trimiti sa-si caute de munca si sa-si puna viata-n ordine?!
La asta se refera si zicala si la asta m-am referit si eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Coconutz? inseamna ca avea dreptate cel ce a spus ca; omul este produsul societatii.ca unii au la temelie sapte ani deacasa si altii numa unu doi, nu mai stiu cat conteaza.

| Floris83 a răspuns:

părerea mea e să crezi ce crede Biserica Ortodoxă, singura ce deține și menține Adevărul pur și neschimbat, că prostii și aberații ale tatălui minciunii, diavolul și începătorul răutății au ieșit, ies, și vor ieși până la sfârșitul veacurilor, așa că dacă vrei să-ți murdărești mintea cu mizerii de astea, n-ai decât...nu orice expierență ajută, unele sunt fatale, e mai bine să crezi, să ai încredere în ceea ce ne-a fost predat de către înaintașii noștri chiar și cu preț de sînge!

| Coconutz explică (pentru Floris83):

Esti in viata sa inveti nu sa stagnezi.
Tu decizi binele de rau si adevarul de minciuna.
Nu biserica.

| Cozma_Rareş_1985 a răspuns:

In tot ce ai spus tu e si o samanta de adevar sua poate ca tot ce-ai spus este adevarat nu se stie happy