| Poinsettia a întrebat:

In ce consta argumentul antropologic in sustinerea existentei lui Dumnezeu? Multumesc.

6 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Existenta ta (a omenirii) este argumentul cel mai convingator si armonia legata de ciclul vietii dar si a universului.

| chelstone a răspuns:

Pai nu exista un argument logic la asa ceva, exista doar o masa de ultrasi bine indoctrinati

| AlxMro a răspuns:

"Fericiti vor fi cei care cred dar nu au vazut"

| Poinsettia explică:

Kronstadt, laughing)), nu e pentru. tema la scoala, e asemanator (dar nu e treaba ta), pe site-ul TPU spunea ca nu sunt permise rezolvarea temelor pentru. ca asa nu inveti sa gandesti. Ori, nu eu am descoperit argumentul antropologic, asa ca n-am habar ce si cum sa gandesc daca nu stiu la ce se refera. Intelegi?

| Sageal a răspuns:

Este bazat pe cuvantul grecesc anthropos care inseamna "om." Contrar umanistilor seculari care afirma ca omul este doar o simpla fiinta biologica, Biblia il descrie pe om ca fiind creat dupa chipul lui Dumnezeu.
• Referinta biblica: Geneza 1:26-28
• Chipul lui Dumnezeu in om este spiritual, nu fizic, (Efeseni 4:24, Coloseni 3:10).
• Omul nu este o fiinta doar fizica, ci morala in acelasi timp, fiind inzestrat cu constiinta, intelect, emotii si vointa.
• Francis Chafer sustine: "Sunt trasaturi filosofice si morale in constitutia umana a caror origine poate fi gasita doar in Dumnezeu….O forta oarba….nu va putea produce niciodata un om cu intelect, sensibilitate, vointa, constiinta,…

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este permisa rezolvarea temelor pe site! Esti raportata!