| TheGreatSouthernTrendkiII a întrebat:

Care e argumentul vostru preferat pentru existenta lui Dumnezeu?

35 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Mereu prosti știu totul și se dau autostiitori

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că existența nu este portocală ci o relație.

| Mayhem666 a răspuns:

Nu am argumente ca sa dovedesc existenta a ceva ce nu exista.

| TheGreatSouthernTrendkiII explică (pentru Mayhem666):

Crezi ca oamenii sunt in esenta niste bucati de carne care plutesc prin univers fara nicun scop?

| Mayhem666 a răspuns (pentru TheGreatSouthernTrendkiII):

Nu plutim in univers (nimic nu pluteste in univers, ci totul se misca cu viteze mari), si suntem facuti din atomi.

| TheGreatSouthernTrendkiII explică (pentru Mayhem666):

Ma faci sa rad.
Nu e cazul sa faci tu pe desteptul cu mine sau cu oricine altcineva, baetel cu impresii de diva ce esti.
Incearca sa te abtii daca nu ai nimic de spus.

| Mayhem666 a răspuns (pentru TheGreatSouthernTrendkiII):

Fac pe desteptul cu cine vreau, pentru ca imi permit si pentru ca asta e o tara libera si oricine are dreptul sa spuna orice vrea, cui vrea si cand vrea, daca nu iti place, ignora-ma.
Apropo, vezi ca ai scris gresit, se scrie "baietel" nu "baetel", pentru ca deriva de la "baiat" nu de la "baet".

| TheGreatSouthernTrendkiII explică (pentru Mayhem666):

Da, geniule, stiu cum se scrie cuvantul menit sa descrie o persoana de sex masculin mai putin dezvoltata. Dar pe tine tot baetel o sa te numesc.
Poti sa incerci sa faci pe desteptul, daca mai mult nu poti, dar trebuie sa iti asumi ca o sa ajungi de fiecare data sa te faci de ras, cum s-a intamplat acum.
Iti repet: daca nu esti in stare sa raspunzi la o intrebare atat de simpla incearca sa te abtii, ca nu impresionezi pe nimeni cu atitudinea asta de diva; esti doar penibil.

| Mayhem666 a răspuns (pentru TheGreatSouthernTrendkiII):

Dar ti-am raspuns la intrebare. Doar pentru ca nu ai primit raspunsul pe care voiai sa il primesti (adica cineva sa fie de acord cu tine si sa-ti spuna ca ai dreptate) nu inseamna ca cineva nu ti-a raspuns la intrebare cum trebuie.
Cand pui o intrebare trebuie sa te astepti ca sa primesti si raspunsuri cu care nu esti de acord.
Daca esti atat de redus mintal incat sa nu pricepi ca exista si persoane cu pareri diferite, atunci imi pare rau pentru tine.
P.S. E destul de evident ca cel care s-a facut de ras in toata asta, nu sunt eu, ci tu.

| RAY a răspuns (pentru TheGreatSouthernTrendkiII):

Da

| TheGreatSouthernTrendkiII explică (pentru Mayhem666):

Bleg si cu gura mare. Urata combinatie.

| Mayhem666 a răspuns (pentru TheGreatSouthernTrendkiII):

Nu trebuia sa te descrii, stiam deja ca asa esti happy

| mentholinks a răspuns:

Lucrurile existente care nu puteau aparea la intamplare.

| halogen001 a răspuns:

Invizibilitatea, lipsa de acțiune, puricii, păduchii, viermii, ploșnițele, căpușele, țânțarii, virușii, bacteriile, neștiința, credința, războaiele, bolile, moartea, teoria evoluției și selecția naturală, realitatea, rațiunea și multe altele. Toate sunt argumente ce demonstrează ca zeul e doar un personaj imaginar de poveste primitivă, puerilă, fantezistă și absurdă.

| aditimus a răspuns:

Daca crezi ca Dumnezeu nu exista atunci uite-te in oglinda si spune-mi cine ia creeat pe parintii caruia ti-au dat viata.
Dumnezeu e in tot si in toate.

| StrongHeart a răspuns (pentru aditimus):

Da, si eu as spune asta, dar apoi cad in capcana etichetarii unui subiect si sunt catalogat imediat intr-un fel sau altul.
In momentul in care dam forma acestei idei de divin, misterul se pierde si atunci ramai cu ceva fara substanta.
Unele intrebari e bine sa ramana doar intrebari.

| RAY a răspuns (pentru aditimus):

Evoluția

| StrongHeart a răspuns:

Viata in sine, adica incerc sa ma conving cu teorii inventate de oameni si explicatii progresiste, optimiste si totusi chit ca e personal, chit ca e impersonal(desi parerea mea e ca e personal) trebuie sa recunosc ca exista o forta care conduce Universul intr-un mod abstract, greu de inteles si relevat putinor oameni, eu ma numar printre 99.9% care pur si simplu ar crede, n-ar crede, dar chiar nu stiu. Adica, pe scurt, nu stii.
De ce nu stii?
Nu stii pentru ca te-ai nascut sarac, atat financiar cat si cultural, chiar daca ai o facultate. Suntem saraci, noi romanii. Nu atat de saraci ca jumate de glob, dar saraci rau de tot, astfel incat probabilitatea sa te numeri printre cei peste 90% care nu au habar ce se petrece cu realitatea perceputa de om escaladeaza rapid.
M-au convins cateva psihoze si multe razvratiri pedepsite ca sa le spun asa ca exista un " ceva" care e destul de drept in felul in care rasplateste omul pentru fapte, adica tine cont doar de ce faci, ce simti si ce gandesti si in functie de asta iti dicteaza ce e bun sau nu.
Poate e inger, poate e zeu, poate e constiinta, dar ceva tot e.
Visele alea nu apar asa intamplator, cum nici primii atomi nu au aparut intamplator. O fi Brahman, o fi Hristos, O fi Allah, sau o fi ceva ce nici nu poate fi perceput de mintea omului si in momentul in care incerci sa repartizezi sau sa etichetezi chestia aia, devine o religie, devine o politica, devine ceva extern si coruptibil, devine ceva tangibil si strica magia.
Eu cred ca omul trebuie sa traiasca in mister si intr-o stare de curiozitate pentru ca asta da sens vietii.
Cui ii pasa daca exista, daca nu exista, daca e cum cred eu, sau cum crezi tu? Conteaza faptele, conteaza constiinta omeneasca si conteaza cat mai multi oameni sa incercce sa afle adevarul si sa nu se limiteze la parametrii stabiliti de x sau y.
Oricum, omul e atat de usor de schimbat, incat nici nu conteaza ce cred eu sau tu sau altcineva, ca maine poate ne schimbam parerea cu 180 de grade, deci ce conteaza e momentul prezent.
Ideile-s putin amestecate, dar cam asta imi vine in minte in privinta asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viața.

| TheGreatSouthernTrendkiII explică (pentru anonim_4396):

Vrei sa si dezvolti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheGreatSouthernTrendkiII):

Viața în sine. Nu ar fi putut apărea la întâmplare.

| TheGreatSouthernTrendkiII explică (pentru anonim_4396):

Foarte elocvent.

| TheGreatSouthernTrendkiII explică (pentru anonim_4396):

As fi preferat ceva scris de tine.

| marinaru777 a răspuns:

Cauta si vezi daca exista! Ai sa primesti %100 raspunsuri.

| 19flo79 a răspuns:

Lev Tostoi a scris ceva de genul:
Noi oamenii nu avem in vocabular cuvintele necesare pentru a-l descrie pe Dumnezeu.
El ni se dezvaluie altfel, il simtim in inima.

Am scris aproximativ, nu am citat.

| TomJerryTom a răspuns:

Ok! Bine!

| Iamforfun a răspuns:

Visele.
Și credința oamenilor în Iisus Hristos de 2000 de ani.

| universe3 a răspuns:

Nu cred in el.

| AlienGod a răspuns:

Viața