| IvanMihai a întrebat:

Sunt miracolele dovada existentei lui Dumnezeu? De ce?

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Matei 7:21-23.Miracolele făcute în trecut de Dumnezeu și slujitorii lui, da. Dar ce fac azi oamenii, nu.

| RAY a răspuns:

Care miracole? care dumnezeu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din moment ce ai formulat intrebarea in acest fel si ai postat la aceasta categorie, o sa presupun ca te referi la miracol in sensul religios.

"Sunt miracolele dovada existentei"... nu.

"De ce"... pentru ca asa ceva nu exista.

Poti sa dai niste exemple de chestii pe care tu le consideri ca fiind miracole religioase?

Poti sa dovedesti ca ele chiar sunt miracole?

Daca tu consideri ca exista asemenea miracole si ca ele sunt dovezi pentru existenta zeului tau, accepti acelasi gen de dovezi daca sunt prezentate de persoane din alte religii pentru acei zei? Spre exemplu, tu zici ca zeul tau te-a vindecat iar Vasile zice ca zeul lui l-a vindecat. Accepti existenta zeului lui Vasile?

Cum faci diferenta intre miracolele facute de zeul tau si cele facute de alti zei?

| IvanMihai explică (pentru anonim_4396):

Exemple de miracole: telepatia, levitația, Out-of-body experience (OBE) etc.
Problema cu așa zisele vindecări miraculoase este că poate acea persoană s-ar fi vindecat oricum.

Am citit:
http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/2005121
citez:
"CUVÂNTUL „miracol" are şi sensul secundar de „fapt, fenomen ieşit din comun" (Micul dicţionar academic). Cu toţii am văzut asemenea miracole, care nu presupun intervenţia divină."

| anonim_4396 a răspuns (pentru IvanMihai):

"telepatia, levitația, Out-of-body experience (OBE) etc"... asa ceva nu exista. Exista insa persoane care pretind ca asa ceva se poate sau persoane care pretind ca pot face DAR daca e sa testam acele persoane, de fiecare data o vor da in bara.

Sunt foarte multi oameni si foarte multe organizatii care ofera premii persoanelor care pot sa dovedeasca existenta chesltiilor psiho-pupu (exemplele de mai sus). Pana acum nimeni nu a reusit sa castige nici macar un premiu.

""CUVÂNTUL „miracol" are şi sensul secundar de „fapt, fenomen ieşit din comun"'... de-asta am cerut sa zici ce intelegi tu prin minune. A mai pus cineva o intrebare asemanatoare dar cand vorbea de minune, el se referea doar la chestiile vagi, fenomenele care nu tin de supranatural si pretindea ca asemenea "minuni" tin de supranatural.

"Cu toţii am văzut asemenea miracole"... doar ca ele nu sunt minuni religioase. Sunt chestii banale, sunt "minuni" in sensul normal nu religios.

Sa revenim... minunile (alea care tin de supranatural) nu exista.

| IvanMihai explică (pentru anonim_4396):

Să presupunem că ai vedea minuni (care țin de supranatural) te-ar convinge acestea că există Dumnezeu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru IvanMihai):

"Să presupunem că ai vedea minun"... pai nu exista asa ceva deci nu ai cum sa le vezi.

Acest "sa presupunem" nu isi are rostul deoarece e un scenariu fictiv care nu o sa devina realitate.

"te-ar convinge acestea că există Dumnezeu"... ok, hai sa presupunem ca o sa se intample o minune. De unde stii ca acea minune tine de acel zeu si nu de altul?

Daca ai o mana lipsa si te rogi unui zeu iar in secunda urmatoare, mana iti creste instant la loc iar evenimentul are multi martori atunci poti pretinde ca a fost un miracol. Dar cum stii ca fix acel zeu te-a vindecat?

De unde stii ca zeul care a facut minunea nu este unul mincinos si te-a ajutat doar ca sa te atraga de partea lui? Sau cine stie, poate ca singurul zeu care exista este un hipopotam magic roz cu 4 coarne de cerb si 8 picioare care in ziua X a decis sa faca o fapta buna random din plictiseala si te-a nimerit pe tine. Tu te rogi unui zeu inexistent iar hipopotamul magic din moment ce e bine dispus, decide sa-ti asculte rugaciunea si sa te vindece.

Crestinii care merg sa pupe cadavre... ai vazut pana acum persoana amputata la care sa i se refaca membrul dupa ce a pupat un cadavru? Sigur ca nu. Ai vazut insa persoane care erau racite, au luat un pumn de medicamente, au mers sa pupe cadavrul iar dupa cateva zile, "minune", s-au vindecat.

Pot sa-ti gasesc destule probleme cand vine vorba de minuni.

Minunile nu pot sa demonstreze existenta zeilor X sau Y. Tot ce pot ele (daca erau reale) e sa demonstreze existenta supranaturalului. De acolo pana la zeul X sau Y e drum lung.

Dar dupa cum am zis, acel "sa presupunem" este degeaba deoarece minunile nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un Dumnezeu oricum existe si conceptia omului stie asta. un extraterestru ce e de fapt? un om care nu este de pe pamant deci acest extraterestru poate e Dumnezeu. sunt multe dovezi, trebuie sa deschizi doar ochii si sa privesti mai mult decat iti permit peretii in care te baga anumiti factori

| 6684464 a răspuns:

Despre ce miracole vorbim? thinking

| gratargratar a răspuns:

Pentru ca numai Cel ce a facut fizica poate bate fizica.

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Deci tu te lasi influentat de altii? pai stii totul despre creatie, pentru ca tot ce a zis Isus s-a infaptuit, numai Dumnezeu poate spune is FACE > isus in Zahharia ca va veni si va trai printre noi, a venit ca Isus, nu te poti preface ca nu, a venit!

Isus mi-a raspuns rugaciuni, ca si cum va face pentru toti ce se pocaiesc.

Context
A Gentle Answer Turns Away Wrath
…28The heart of the righteous ponders how to answer, But the mouth of the wicked pours out evil things. 29The LORD is far from the wicked, But He hears the prayer of the righteous.

Din experienta zic ca Lui Dumnezeu ii pasa de cei ce vor sa faca Voia Lui.
Cum a promis in Cuvantul sau, ca Dumnezeu sta departe de pacatosi dar asculta pe cei drepti

Aia e legea, nu ai cum sa o schimbi,
Dumnezeu a zis si a infaptuit

https://www.youtube.com/watch?v=Bk0ZcBj-VYY

ori ai evoluat ceea ce a fost dovedit imposibil, ori cineva te-a creat, nu in betwwen

http://sunszet.tumblr.com/......ne-is-born

| IvanMihai explică (pentru ἶῆfἶῆἶƮყ):

Nu sunt influențabil sunt indecis, în special cu privire la răspunsul întrebării dacă există sau nu Dumnezeu!
Nici Gaia, nici tu ἶῆfἶῆἶƮყ nu m-ați convins! Încă studiez...

"Isus mi-a raspuns rugaciuni, ca si cum va face pentru toti ce se pocaiesc."
Poți să deteliezi? La ce rugăciuni ți-a răspuns?