| IoanaRusu a întrebat:

In ce credeti mai mult in stiinta sau in religie? intrebare de curiozitatethinking vreau sa vad ce credeti despre stiinta sau despre religie, adica argumentativa raspunsulhappy

Răspuns Câştigător
| ERMO a răspuns:

Eu cred in ambele in aceeasi masura.Stai sa iti explic.
Dea lungul timpului de cand omul a descoperit roata stiinta a ajutat societatea foarte mult. Sa nu uiti ca fara filizofi si oameni de stiinta ca Aristotel Platon etc acum noi nu cred ca am fi putut face ceva, am fi stat la lumina lumanarii, si ne-am fi gandit daca Pamantul e plat sau rotund.
Acest progres uimitor pana in momentul de fata a fost facut doar cu ajutorul STIINTEI.Religia a fost o mare povara pentru stiinta.Religia a semnificat dezevolutia omului, care ascultand de acesti mari credinciosi si facand ce li se spunea (sa distruga stiinta si orice studiu care il poate defaima pe Dumnezeu ex:Biblioteca din Alecsandria o distrugere in masa a unor documente care acum ne-ar fi ajutat enorm) de fapt nu il ascultau pe Isus ci pe Satana.
CANDESTETE BINE in trecut oamenii acestia speciali care aveau un gram de creier erau pusi la zid, arsi pe rug, era omorati de crestini pentru ca il sfidau pe Dumnezeu.Asta nu era echilibru.
In zilele de azi exista un echilibru destul de fragil intre stiinta si religie, Astazi putem spune ca il urmam pe Mantuitorul, dar in acelasi timp putem spune ca urmam cursul istoriei si tehnologia pentru a fi mai sofisticati.Astea toate vor dura pana intr-un punct cad aceasta egalitate va fi rupta.
Sper ca ti-am fost de ajutor. Daca esti confuz iti sugerez sa nu mai astepti un raspuns de la altcineva.REflecteaza singur si vei gasi raspuns la orice intrebare care ti-o vei pune.

15 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

In ceea ce poate fi demonstrat aplicat si vazut.

| AvalohAlyn a răspuns:

In religie bineinteles.Hristos este Calea, Adevarul si Viata pentru mine.Stiinta e si ea importanta fiindca demonstreaza anumite fenomene etc. dar religia e cea mai importanta.Cred intr-un Creator, cred in vorbele Mantuitorului, cred in minunile numeroase ale atat de multi Sfinti, cred fiindca Dumnezeu mi-a demonstrat ca este langa mine si ma ajuta.Am avut o experienta personala.Cred pentru ca exista, mai simplu.

| Alphawolf a răspuns:

Cine nu crede in stiinta sunt naivi si ignoranti indoctrinati cu vorbe. Cunoasterea inseamna stiinta, iar acesti naivi indoctrinati se folosesc de cunoastere(stiinta) ca sa infirme stiinta. Acesti indoctrinati se ajuta de golurile cunoasterii, de o poveste dintr-o carte si de imaginatie pentru a infirma chiar si ce este demonstrat. Este logic? Eu nu dau doi bani pe religie.

| mihaibrasov a răspuns:

Nu se bat neaparat cap in cap, cred eu. Pot coexista foarte bine pentru orice om rational.

| Angel0 a răspuns:

Din cauza ca am venit pe lume fara un manual de instructiuni, religigiile si mai tarziu stiinta au incercat sa-si dea cu presupusul.Cred in amandoua.

| DorelSudoru a răspuns:

Stiinta. E logic.Pentru ca ea poate demonstra ceva logic.

| YourDailyApple a răspuns:

Stiinta spre deosebire de religie, nu cere credinta. Ea se bazeaza pe dovezi, probe, indicii, testari, teori etc. Corect ar fi sa intrebi daca esti sau daca suntem de acord cu stiinta. Atata timp cat stiinta vine cu lucruri empirice, ce pot fi simtite sau experimentate intr-un fel sau altul, normal ca sunt de acord cu ceea ce ne explica ea, si nici nu s-ar putea pune daca "credem" sau nu in ea, pentru ca faptele sunt fapte daca sunt demonstrate. Religia? Hmmm, daca vine cu un argument concret, concis si irefutabil, da as crede si in ea. Singura problema e ca pana acum nu a demonstrat nimic.

| Laminin a răspuns:

Hei!
Eu nu cred in religie, eu cred in Dumnezeu happy
Gbu :]

| NoKidding a răspuns:

Stiinta.

| NoKidding a răspuns:

Stiinta imi dovedeste...nu imi povesteste.

| Edd_4925 a răspuns:

Nu gasesc nimic logic in religie. numai daca stai sa te gandesti un pic, popoarele antice credeau in zei. exista religia hindusa, religia budista, religia crestina, etc. in lume exista o groaza de credinte si atunci de unde sti tu care din acele "puteri" exista de fapt? sau DACA exista. apoi rai, iad, purgatoriu? te imaginezi intr-o alta viata intr-un loc plin de flori si creaturi mistice? aiurea. o sa ne facem tarana, o sa ne manance viermii...acuma fiecare crede in ceva, indiferent ca e vorba de o forta divina sau cu totul alte chestii. eu nu cred ceea ce nu vad si sunt total anti-zicala "Crede si nu cerceta!"

| Dragotta a răspuns:

Stiinta.In pui mei nu cred ca pe pamant acum au aparut asa din cer sau din pamant 1 om si din o coasta a lui a facut pe celalalt.Nu se stie exact ce sa ntamplat dupa bingbang dar asta nu inseamna ca imediat dumniezau.Vezi niste nori cu o forma ciudata imediat DUMNIEZAU. Lol sunt niste fenomene normale si pot lua diferite forme.In plus stiinta stie sigur ca noi oameni am aparut ca celule de pe un asteroid (deci ca celule nu il vedeai acum pe adam calarind un asteroid nu?)In plous daca toata lumea ar crede numa in religie lumea asta nu ar mai find de nimic. Pur is simplu sa crezi ca o mana din cei a facut din pamant 2 oameni. LOL

| IoanaRusu explică:

Pai crinule, am stat eu si m`am gandit cat de mult imi place stiinta dar si cat lear trebuii oamenilor religiaoh go on, si vreau sa stiu cine crede in stiinta cu adevarat poate pe viitor o sa schimbam niste pareri, eu stiuthinking

| vreauTotulSauNimic a răspuns:

In amandoua cred la fel. Diferenta este faptul ca stiinta este sigura si se bazeaza pe lucruri demonstrate, insa religia nu. Nu pot spune in care cred mai mult. In amandoua cred la fel de mult!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imediat em.imediat.da cine t-i-a spus sa postezi tocmai intrebarea asta? ca ma gandesc la ea de vreo doua luni da nu stiam cum sa o formulez?