| anonim_4396 a întrebat:

In ce fel de nave ar veni vizitatorii din alta dimensiune?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Link-urile Mariei Isabela te trimit la calatoriile in Timp, "in trecut".
Este singura "dimensiune" prin care se calatoreste, dar numai intr-un singur sens, spre viitor. (de fix asta, sageata Timpului are o singura directie)
Problema e ca NU se poate produce o calatorie in trecut
https://www.tpu.ro/go-to-answer/15522112/

A mai raspuns unul serios, amintind de teleportare.
Teleportarea e asta:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16364514/
...si dupa cum vezi, NU se produce ca in Star Trek.
Daca nu ai tehnologie pe AMBELE parti...e ca si cum ai vrea sa-i telefonezi unui ins care nu are telefon. :D
Pana aici cred ca s-a inteles...

Raspunsul la intrebarea ta este:
In niciun fel de nave.
Mai exact, nu exista nicio posibilitate fizica, pentru ca o fiinta sa poata exista intr-o ipotetica lume cu mai multe axe decat familiarele x-y-z, tot asa cum este imposibila existenta (deci si calatoria) intr-o lume cu doar doua dimensiuni.
Oricat te-ai duce cu tehnologia in sus, NU exista nicio posibilitate fizica sa calatoresti intr-o...fotografie, si sa faci ceva pe acolo, in mod identic, nu poti sa aduci pe nimeni dintr-o...fotografie, ca sa-ti existe tie in x-y-z-.
Intrebarea e misto, mai vreau sa vad raspunsuri. :)
Pacat ca nu s-a gandit nimeni sa defineasca dimensiunile, sa se si vada despre ce este vorba in propozitie...

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Ma gândeam ca dimensiunea 3 e mai ofertantă decât 2. Oricum, aia cu nava a fost la mișto, chiar m-a surprins putin sa văd răspunsuri de genul "spațială" sau "avansata" laughing. Bineînțeles ca entitățile din alte dimensiuni (ma refer la cele superioare noua) nu ar avea nevoie de o forma fizica precum a noastră. Poate totuși le este accesibila dimensiunea măcar la fel de mult cum ne este noua a doua și au ceva unelte gen Photoshop (ceva aplicabil la Spațiu/Timp). Este adevărat când zici ca fizic nu am cum sa ma bag intr-o poza, dar dacă poza e făcută de mine intr-un fel tot sunt și eu acolo. Ma amuza oarecum sa ma gandesc la asta.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Isi repet si tie,daca stiinta spune ca ceva nu e posibil, numai e stiinta, e credinta, totul e posibil, absolut tot

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cred ca trebuie vazute pe spatele celei din poza ta. Undeva mai jos.

| RAY a răspuns:

Si daca se teleporteaza ei pana la noi? cine stie, nu stim

| RAY a răspuns:

Darkmagic stiinta s-a schimbat intr-un secol mai mult decat in mii de ani si tu scrii ca nu se poate, atat de sigur esti pe tine,asta se numeste credinta,in stiinta nimic nu este batut in cuie,de unde stii ca nu se poate calatori in trecut,ca noi nu stim in prezent nu inseamna ca nu se poate,asa a fost si inainte de primul aparat de zbor,ca nu se poate din cauza greutati, de unde stii ca nu se poate sa se teleporteze cineva cu tot cu tehnologia respectiva, daca x se teleporteaza pe pamant va stii cum sa se teleporteze inapoi, repet siguranta asta inseamna credinta, stiinta nici macar pe ceea ce stie in prezent nu e sigura si noi cica stim ca nu e posibil, aseara am vazut un documentar despre stiinta, stiinta nu inseamna ca noi stim ceva sigur 100%

| Steregoi a răspuns:

Nu exista așa ceva. Mai degrabă Dumnezeu exista decât navele la care visezi si te-au manipulat aia cu filmele lor sf sa te gândești la așa ceva.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In navete de bere Ciuc, ca sunt unguri.

| Uvox a răspuns:

Sigur motorizare diesel daca ne gandim la distanta. Daca nu ne gandim prea mult, punem intrebari de genul asta.

| christine99 a răspuns:

Nave cu tehnologie avansata, dar nu o sa ne vizite nimeni, asa am eu impresia laughing

| EvilMayDie64 a răspuns:

Clar nu in OZN-urile care tot apar in fictiune.

| Calin_Evelina_1993 a răspuns:

Spațiale