| anonim_4396 a întrebat:

In cintecul All Apologies de trupa Nirvana, Kurt Cobain spune:
"What else should I be
All apologies
What else could I say
Everyone is gay"

ce a vrut sa spuna prin "Everyone is gay"?

15 răspunsuri:
| Polaris a răspuns:

Duuuude, ce gay e trupa Nirvana, moamă. Ce gay e Cobain. Ce gay ești. Ce gay sunt. Gay gay gay.

| Duucu a răspuns (pentru Polaris):

Dacă tu ești gay și eu sunt gay :o... it makes sense now!

| Inferno a răspuns:

'gay" rimeaza cu "say", cam asta e tot.

Răspuns utilizator avertizat
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Cred ca era drogat ca atunci cand si-a tras un glonte in creier.

| Radu284 a răspuns:

Gay, pana acum ~30 ani insemna fericit. O sa mai vezi si in chestii gen colinde de craciun, opere literale vechi, etc. cuvantul gay/gaily folosit in sensul de happy.

| anonim_4396 explică (pentru Radu284):

Interesant nu stiam, poti sa imi d-ai un exemplu (o scriere veche) care sa ateste ceia ce spui tu?

| TortQuemado a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce ai zice de un dicționar?

http://dictionary.cambridge.org/dictionary/british/gay_2
http://www.oxforddictionaries.com/definition/english/gay
http://dictionary.reference.com/browse/gay

Titlul cărții „Știința voioasă" - „Die fröhliche Wissenschaft", original - a lui Nietzsche, a fost și e tradus „Gay science":
http://solidgoldcreativity.files.wordpress.com/2010/07/gay-science.gif

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce-o fi vrut sa zica Queen cu Under Pressure sau Brian Molko cu "a friend in needs a friend indeed, a friend with weed is better, a friend with breasts and all the rest, a friend whos dressed in leather?
Prietenia my friend, se castiga! Se castiga prin tâte, haine de piele...

| Teardrop a răspuns:

Gay însemnă şi vesel, nu doar homosexual. E sinonim cu happy.

Cum le zice? Omonime. Ca broască şi broască în limba română. Get it? Ţi-am rezolvat marea cumpănă a vieţii?

| TortQuemado a răspuns:

Cobain l-a prezis pe Pharell Williams.*

*„gay" used to mean, first of all, „happy".

| TortQuemado a răspuns:

E expresia de revoltă a unui tânăr hetero într-o lume plină de gay, consumat de faptul că nu are cu cine să sex.

| alissa6 a răspuns:

Ii greu de spus ce a vrut sa spuna eu inca imi bat capul de ce obisnuia sa spray paint god is gay. nu se referea la ceva vesel, ori a vrut sa spuna ca nu suntem atat de diferiti ori a zis-o ca insulta pentru homophobes.

| ToaderAndrei a răspuns:

Nu-l inteleg.