| RAY a întrebat:

In lipsa dorintei de a mai face ceva, mai are rost sa traiesti sau sa are rost sa fii hedonist?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Eu nu ma plang ca nu ma ajuta sa ma plang, mie nu imi face bine, mie imi face concret o solutie pentru rezolvarea problemei.

16 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai lispa dorintei de a face ceva este = cu suferinta adica nu mai ai placere, bucurie, asa ca sincer eu asa n-as mai vrea sa traiesc.
Sa fi hedonist nu poti in absenta dorintei de a face ceva. Ca sa ai o placere trebuie sa vrei ceva sa faci ceva, altfel nu.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Depinde si ce iti doresti dar toate duc la moartea atat de stupida e specia asta, tot dupa bani si atat si se aleg cu nimic

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Da, corect, dar aia este, daca tot nu ne intreaba nimeni daca ne nastem, macar sa ne bucuram de ce e, iar ca sa te bucuri trebuie sa ai ceva bani macar, nu neaparat f multi, ca altfel viata devine un calvar, si in loc sa mori dupa ce te-ai bucurat, o sa mori dupa ce ai suferit.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Corect,eu vrea sa vizitez roma, Paris, Grecia, egipt, ierusalim, Germania

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

F bine, e o idee buna, de aia e nevoie de bani.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Economie mann in stil rational, nu te plangi nimanui?

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Eu nu ma plang ca nu ma ajuta sa ma plang, mie nu imi face bine, mie imi face concret o solutie pentru rezolvarea problemei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-ai bagat tastatura aia veche in limba romana, si ti-a inversat semnele. Deci: start>all programs>accessories>ease of access>on screen keyboard (eu am win 7 aici. daca vrei am duc pe win10 dar cred ca gasesti tu pe net pana ajung eu).Eu pe win asta cand o aveam nu-mi schimba semnele. Dar a disparut din taskbar nu stiu.
Mie imi vine chefu de viata numai cand pun muzica, altfel sunt lesinata, parca nu pot sa intru in propriu meu trup sa ma simt vie. Am incercat exercitii de respiratie, intinderi, regim, etc dar nu pot sa imi "vin la viata". Parca nu pot sa controlez trupul, e intepenit, blocat. Am incercat sa ma sinucid (cand eram speriata de ceva care se intampla, vedeam moartea ca pe solutia de a fugi) dar din cauza la "de mamaliga" cum sunt eu, nu am fost in stare.
Din ce am vazut eu de la viata(...)necazu pica pe mine. Dar eu sunt atenta la tot ce se intampla, ca o fantoma necunoscuta, dau numai de straini cu mintea plina (ca si viata) si gandurile altundeva. Eh, viata mea e goala de la nastere. Tot ce gasesc imi ofera haos si devine trecut. Ca sa evit haosul, trebuie sa ma ascund eu. frate... am vrut doar sa stau intre oameni sa socializez, sa am o viata dar nah daca n-am trebuie sa caut nestiind de unde **** sa-l iau. Ca fata n-are voie sa fie singura intre oameni, ca inseamna ca vrea ****, deranjeaza.
Incredibil (...) Nu-i viata pentru mine.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Danke, tu chiar te implici aici, bravo

| Dana2103 a răspuns:

Of, citeste Omul in cautarea sensului vietii

| Mosotti a răspuns (pentru Dana2103):

Daca ajungem sa citim aia, suntem dereglati clar! Un om sanatos si am mai zis asta de n ori, nu ajunge sa-si puna problema asta, ca de la sine se bucura de orice la infinit, are chimia creierului foarte reglata, cine nu, incepe cu din astea, si culmea, tot nu se bucura chiar daca citeste, ca asta se simte, nu se citeste.

Ca citesti dar nu simti, si e egal cu nul. Daca se rez problema psihiatrica sau psihologica, de la sine simti ce trebuie si tot nu mai e nevoie sa citim aia.
Aaa, asa ca lectura e interesant, da, dar nu ca sa rezolvam problema.

De ex la mine sensu e sa ma bucur de fiecare zi cat pot, atat. Daca tot viata in sine n-are sens. Ptr ca doar asa am motivatia sa mai vreau o noua zi. Lipsa bucuriei = suferinta.
Si acel neutru sa zicem ca nu e suferinta, ce e? E tot un nimic cumva, nu exista bucurie si atunci apar intrebari "si de ce traiesc?". Nu e asa simplu din pacate.

| Dana2103 a răspuns (pentru Mosotti):

Auzi,ia stai putin, ti am cerut eu parerea despre carte sau autorul cartii? Lasa ma cu conceptiile tale ca nu ma intereseaza

| Mosotti a răspuns (pentru Dana2103):

Am voie sa dau o parere, e democratie. Ca citesc si altii nu doar tu, de aia am zis. Deci am scris pentru toti. Poate intereseaza pe altii.

| Dana2103 a răspuns (pentru Mosotti):

Pe mine clar nu, si da, e democratie, tine cont ca nu am blocat pe nimeni fiind democratie, dar o pot face
Poate din respectul pe care mi l port m-am abtinut sa nu dau pareri sau ignor direct

| RAY explică (pentru Dana2103):

Am sa vad daca e la carturesti

| Mosotti a răspuns (pentru Dana2103):

Fa-o! Nu ma deranjeaza daca atata te duce mintea.

| Elena199999999999 a răspuns:

Exprimate inca o data sa inteleg ceea ce tu vrei sa spui