| Superior a întrebat:

Mph...ce rost are sa traiesti?

9 răspunsuri:
| VibeTrix a răspuns:

Traiesti pentru a te bucura de viata.
app: sper ca nu joci balena albastra. laughing

| Superior explică (pentru VibeTrix):

Hm..mersi de idee tongue

| FloareaSoarelui96 a răspuns:

Pentru că viața te-a oferit pe tine lumii și din reciprocitate, merită să te revanșezi. Dacă tot ești aici și nu-ți garantează nimeni pentru cât timp și nu-ți garantează nimeni că o să te mai întorci cândva, de ce să nu te bucuri de toate astea, de ce să nu te bucuri de momentul ăsta numit viață? Te afli aici să experimentezi, să ai gânduri, trăiri, dorințe, visuri, aspirații, sentimente.
Ești o ființă unică. Nu mai există, nu a existat și nici nu va exista o ființă ca tine, ci doar relativ asemenea ție, dar niciodată identică.
Merită să trăiești pentru că există lucruri mărunte de care să te bucuri, pentru că poți să călătorești, pentru că înveți pe zi ce trece și cunoști oameni noi, pentru că poți să te îndrăgostești, pentru că ai alături oameni care țin la tine, pentru că ești liber, pentru că o să ai momente de melancolie, pentru că o să plângi, o să râzi, pentru că o să greșești și o să înveți din asta, pentru momentele de fericire, pentru emoții, pentru că pe tot drumul ăsta o să reușești să te cunoști și mulți alți "pentru că". Sunt exemple simple, dar din toate acestea ne este construită viața.
Dacă alegi să-i pui capăt, ce obții? Nimic. Oricum o să ajungi la acel nimic, care nu e mai bun decât tot ce îți poate oferi viața, indiferent de cât de frumoasă sau mai puțin e aceasta.
Trebuie să înțelegi că viața e mult mai ușoară decât ți-o poți imagina, noi suntem cei ce nu "luptă" suficient cu ceilalți, dar mai ales cu propria persoană pentru a o menține într-un echilibru frumos.
Hai să o trăim fără să ne întrebăm: "De ce?". Și nu uita că mai ai încă multe lucruri de trăit, împlinit, simțit și cunoaște!

| SufletDivin a răspuns:

Draga Suflet,
Tot rostul.Fie ca ajuti oamenii, fie ca te inmultesti, fie ca stai degeaba si nu faci nimic, asisti la spectacolul numit VIATA.

| T0T a răspuns (pentru SufletDivin):

O comedie neagră.

| LoveSleep a răspuns (pentru SufletDivin):

Dragă Suflet, ce fumezi?
Sau boala lui chifteluță e molipsitoare?

| SufletDivin a răspuns (pentru LoveSleep):

Draga Suflet,
Nu fumez, am fumat dar m-am lasat.

| T0T a răspuns (pentru SufletDivin):

Dragă suflet,
ce păcat,
ești fumat,
nu te-ai lăsat.