| navarre a întrebat:

În originalul ebraic al Bibliei, numele Domnului este Elohim, substantiv plural. De altfel, Biblia foloseşte pluralul şi în alte ocazii. Dumnezeu spune: „Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră" (Geneza, 1; 26). La această,, acţiune" au participat mai mulţi D-zei care semănau între ei? Fiii lui Dumnezeu, văzând că fiicele oamenilor sunt frumoase, şi-au luat dintre ele sotii, care pe cine şi-a ales. În zilele acelea erau pe Pământ uriaşi, şi chiar după aceea, când fiii lui Dumnezeu au intrat la fiicele oamenilor şi acestea le dăruiau fii: aceştia sunt uriaşii din vechime, oamenii cei vestiţi." (Facerea, 6; 2, 4). CUM? cati fii are D-zeu in cer? Nu cumva,, aici" este vorba de zeitati mitice? iar crestinismul i-a,, convertit"?

Răspuns Câştigător
| Vizitiul a răspuns:

O sa fiu obiectiv, Dumnezeu este doar unul, unul universal, iar biblia este o carte de mituri. Cred ca am fost explicit.

17 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Daddy a răspuns:
"zeitati mitice" e un pleonasm

mit = este o povestire fabuloasă care cuprinde credinţele popoarelor (antice) despre originea universului (cosmogeneză) şi a fenomenelor naturii, despre zei şi eroi legendari. Mitul implică fiinte spirituale, precum Dumnezeu, îngeri sau demoni, si personaje fantastice ca de exemplu: oameni-animale, precum şi existenţa unei alte lumi.

oamenii l-au creat pe dumnezeu nu invers

the end

Daddy, omul este o fiinţă de o curiozitate fără margini,, mintea ta este astfel făcută, încât nu cunoaşte odihnă, ci mereu "cercetează" necunoscutul... şi cu o energie(Dumnezeu a intervenit înainte, ca tu să exişti ca "om"!) neobosită, tu urmăreşti "cunoaşterea", din păcate la tine nu e cazul!(pentru că mintea ta nu se ocupă de Dumnezeu? e dezorientată!, ai încălcat prima poruncătongue)
navarre, desigur El există ca "Fiul Unic a lui Dumnezeu(monoteism)", nu avem motive să ne îndoim, "biblia", (ne-) o confirmă (Facerea/Geneza),, cu excepţia mulţimii zeilor, ce susţinea că El e "politeism".
Nu ştiu cât "a convertit", dar ştiu că, "creştinismul" nu se rezumă doar la "credinţă", ci şi la "fapte".

| JeSa a răspuns:

Navarre explică:
Jessyka-da f. bine ca ai spus de fapte uite:exodul 31:14, 15 -,, sa tineti Sabatul caci el va fi pentru voi ceva sfant. cine il va calca, va fi pedepsit cu MOARTEA; cine va face o lucrare in ziua aceasta, va fi NIMICIT din mijlocul poporului sau. Sa lucrezi sase zile; dar a saptea este Sabatul, ziua inchinata Domnului.Cine va face vreo lucrare in ziua Sabatului, va fi pedepsit cu MOARTEA'' Acum va rog sa-mi spuneti ce s-ar intampla daca si in ziua de astazi s-ar aplica asemenea pedepse?

Scz-mă navarre, eşti evreu? părerea mea, religia, este un "liber consimţ",, de unde şi spun că, în ziua de azi nu e valabil să se aplice "răul"(pedeapsa).

| daddy a răspuns:

"zeitati mitice" e un pleonasm
mit = este o povestire fabuloasă care cuprinde credinţele popoarelor (antice) despre originea universului (cosmogeneză) şi a fenomenelor naturii, despre zei şi eroi legendari. Mitul implică fiinte spirituale, precum Dumnezeu, îngeri sau demoni, si personaje fantastice ca de exemplu: oameni-animale, precum şi existenţa unei alte lumi.
oamenii l-au creat pe dumnezeu nu invers
the end

Răspuns utilizator avertizat
| zorialbi a răspuns:

Dumnezeu este Unul ca fiinta si intreit in persoane (Tatal, Fiul si Sfantul Duh). Citatul mentionat de tine tocmai asta demonstreaza, existenta Sfintei Treimi pe care unii sectanti o neaga. Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Sfantul Duh exista de la inceput si au participat la Creatie.

| BRG a răspuns:

Dumnezeu cînd a spus să facem om după chipul și asemănarea noastră nu s-a referit la aspectul fizic, pentru că nimeni nu la văzut pe Dumnezeu, iar la crearea omului a participat Dumnezeu și fiul său Isus Cristos, nu cum ați zis voi mai mulți Dumnezei care semănau între ei, vă bateți joc sau ce? Mai bine citiți biblia decît să faceți mișto de lucruri pe care habar nu aveți.

| Prishille a răspuns:

Pentru ca Duhul Lui Dzeu era in fii oamenilor de aceea erau "fii" Lui Dumnezeu...la fel ca si astazi biblia numeste ca "fiii" sau "copiii" Lui Dzeu pe aceea care fac voia Lui (respecta si implinesc poruncile lui) deci prin urmare Duhul Lui Dzeu ramane in ei si de aceea sunt numiti asa. In genesa 6 intre 2 si 4 este si versetul 3 conform caruia Dzeu spune ca Duhul Lui nu va ramanea in om datorita firii lui pacatoase...deci cei care implinesc voia Lui nu sunt pacatosi deci DUHUL LUI DZEU RAMANE IN EI DE ACEEA SUNT NUMITI FII SAU COPII AI LUI DZEU. In al doilea rand sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra se refera la Duhul Sfant, la Isus Hristos si Dzeu care sunt 3 divinitati "unite intr-una si aceeasi persoana" (o trinitate).

| ȘtefanLamas a răspuns:

„Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră" (Geneza, 1; 26).
Nu mai interpreta totul literal. Nu este vorba de aspectul fizic, ci de capacitatea mentala, felul in care-L putem percepe pe Dumnezeu. Dumnezeu e Constiinta Suprema, e pretutindeni, insa constiinta noastra moderna nu mai poate sa-L vada si sa-L inteleaga decat cu mari eforturi. Dupa cum spuneam si alta data, existau vremuri in care zeii si spiritele traiau pe pamant cu oamenii si puteau fi vazuti, dar de atunci si pana acum constiinta a evoluat si s-a transformat intr-una rationala si materiala.

Fiii lui Dumnezeu sunt ingerii din ceruri. In Cartea lui Enoha, in capitolele 7-12, acest episod este descris pe larg.
In acele vremuri, de care tot vorbesti tu, nu exista crestinism. Crestinismul a aparut abia in anul 325, cand a avut loc Conciliul de la Niceea, abia atunci a aparut. Nu mai vorbi prostii.

Numai bine!

| PlAC a răspuns:

Se referea la Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si la Duhul Sfant.Am auzit acest subiect care a fost dezbatut o data la o emisiune la Radio Trinitas.

| 7Dany a răspuns:

In Genesa 1:26 este vorba de cele trei persoane ale Sfintei Treimi : tatal, Fiul si Duhul Sfant iar cand se vorbeste despre fii lui Dumnezeu (observa te rog ca prima litera din nume este litera mica!-ceea ce dovedeste ca nu faceau parte din divinitate ) se refera la ingeri. daca stai sa studiezi mai mult Biblia ai sa-ti dai seama ca este vorba de ingerii cazuti pe care i-a atras Diavolul odata cu el.NU este vorba de nici o zeitate mitica.Biblia condamna zeitatile mitice. In plus de Genesa pana la crestinism au trecut cam 4000 de ani (conform Bibliei ). Elohim = Dumnezeul cel puternic. Pentru mai multe detalii despre acest nume vezi : http://www.hebrew4christians.com/Names_of_G-d/Elohim/elohim.html.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oare nu se refera la Trinitate? Tatal, Fiul si Sf. Duhwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Necunoscute sint caile Domnuluibatting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei pana lamuriti voi cele doua probleme importante ale lui navarre, eu merg sa ma reculeg un pic, fiindca sunt de servici la noapte. da, navarre te rog sa-mi spui rezultatul dezbaterii voastre. poate ma convartiti si pe mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba prostil or sa stiti si voi ca puterile lui dumnezeu in vechime erau venerate = zeitati. Deci Dumnezeu a creat pe om si ia suflat in nari suflare divina si omul este ca dumnezeu daca ar fi nemuritor ar fi dumnezeu. Deci cestia este ca dumnezeu are puter asupra tuturor si oameni au zis la fiecare element al domnului numele unei zeitati. si dumnezeu se numeste אלוהים adica yehova se citeste