| anonim_4396 a întrebat:

Dumnezeu in afara de Iisus are/a avut si alti copii?

Seamana prea mult Geneza cu relatarea amanutita a... popularii unei planete.

Nu prea departe, doar pe la capitolul 6, aflam ca Dumnezeu nu e tocmai unul singur, ba chiar are si fii, care au si capacitatea fizica de a se impreuna cu fiicele oamenilor.

Iar după ce au început a se înmulţi oamenii pe pământ şi li s-au născut fiice,
2. Fiii lui Dumnezeu, văzând că fiicele oamenilor sunt frumoase, şi-au ales dintre ele soţii, care pe cine a voit.
3. Dar Domnul Dumnezeu a zis: Nu va rămâne Duhul Meu pururea în oamenii aceştia, pentru că sunt numai trup. Deci zilele lor să mai fie o sută douăzeci de ani!

4. În vremea aceea s-au ivit pe pământ uriaşi, mai cu seamă de când fiii lui Dumnezeu începuseră a intra la fiicele oamenilor şi acestea începuseră a le naşte fii aceştia sunt vestiţii viteji din vechime. Geneza, 6.

Prin urmare Dumnezeul Vechiului Testament pare reprezentantul unei civilizatii extraterestre, care fie si-a izolat clona pe o planeta nepopulata, fie a folosit un alt mijloc de a popula o alta planeta.

Iar SATANA era probabil "Bau-Baul" biblic, o inventie destinata manipularii unei omeniri vulnerabile si evident inapoiate intelectual in acel moment.

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Eu cred ca astea sunt elemente de mitologie. Vezi asemanari cu titanii din mitologia greaca. Sunt multe elemente de mitologie in biblia crestina, oricine a citit din mai mult de o religie poate observa elemente comune cu alte religii stravechi. Asta e un fapt, nu cred ca exista nici crestini care sa conteste ca intre religia crestina si diverse culte stravechi sunt asemanari. Sau exista?

10 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Mai insista, Delighttongue Si eu sunt curioasa.

| GreenSky a răspuns:

Oamenii sunt fii lui dumnezeu georgian...

| mioara a răspuns:

Fiecare crestin cu credinta lui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai citit putin dn biblie georgian.mergi mai departe si te vei lamuri.mult mai departe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu tot ce zboara se mananca.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Argumentati concret, fara tot felul de bazaconii marunte.

Delight, nu tot ce fuge se prinde.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pinky eu sunt fiul lui tata nu al lui dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu sunt de-acord la Satana pentru ca eu cred ca era un inger pe care D-zeu il trimitea pentru ca testa credinta omului.

Uite un video interesant:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Frumos video-ul... dar... unde e?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

scuze