| costi a întrebat:

In plan se gasesc doua cercuri concentrice, unul cu raza de 2 metri si unul cu raza de 3 metri. Pe care dintre cele doua cercuri se gasesc mai multe puncte? Vreau un raspuns cat de cat justificat

Răspuns Câştigător
| friedaka a răspuns:

Numarul de puncte este infinit pentru amandoua.

10 răspunsuri:
| costi explică:

Friedaca, vreau o justificare mai amanuntita. multimea numerelor naturale este infinita si are totusi mai putine elemente decat multimea numerelor reale. iti dau banderolabig grin pentru ca raspunsul e corect si este cat de cat justificat

daniela
| daniela a răspuns:

Perimetrul cercului cu raza 3 este mai mare decat a celui cu raza 2 deci logic se vor gasi mai multe puncte

Shin
| Shin a răspuns:

Aria cercului cu raza 3 este 9π iar a celui cu raza 2 este 4π. Deci daca scadem, o sa aveam ca aria cercului cu raza 3 are o arie cu 5π mai mare decat cel cu raza 2 => ca intra mai multe puncte in cel cu raza 3. Totusi, nu cred ca e asta raspunsul... prea usor... tongue
Shin.

| friedaka a răspuns:

Punctul, ca notiune matematica nu are valoare reala, adica nu se poate traduce printr-o valoare numerica. Rezulta de aici ca multimea punctelor de pe cele doua cercuri e infinita. Logica matematica (cat mai tin minte din liceu)

| Stefff a răspuns:

Eu cred ca pe ambele deoarece pe ambele se gasesc o infinitate de puncte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Subscriu la friedalka

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ca ti-a dat friedacaa raspunsul corect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnule tin sa spun ca, dupa parerea mea si a legilor matematicii in ce priveste cercul, raspunsul e justificat intru totul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma adresez celor care au postat deja raspunsuri (cu exceptia lui Shin), dar mai ales lui Costi cu intrebarea : cine dintre voi se-"ncumeta" sa ma lamureasca daca matematica este stiinta ori filozofie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cercul cu raza de 3 metri