| anonim_4396 a întrebat:

In spatiul cosmic nu exista timp cum e la noi pe planeta noastra?

Răspuns Câştigător
| DavidoffUser a răspuns:

Timpul este afectat de gravitatie. Timpul de asemenea este a 4-a dimensiune.Cu cat esti mai aproape sa zicem de Soare (care este cel mai greu obiect din vecinatatea Pamantului), cu atat timpul trece mai greu relativ cu timpul de pe Pamant.
1 ora langa Soare poate insemna 10 de ani pe Pamant.
Gandeste-te la soare ca un magnet care atrage tot, inclusiv timpul.Desigur, imbatranesti si mori la fel ca pe Pamant, doar ca in spatiu, timpul petrecut in jurul obiectelor cu masa foarte mare (stele, gauri negre) timpul este oarecum " prins " neputand sa scape din cauza fortei gravitationale foarte mari.De ex. nici lumina nu poate sa scape de gravitatia unei gauri negre.
Iti recomand Interstellar pentru a intelege mai bine despre ce incerc sa-ti explic aici.

| anonim_4396 explică (pentru DavidoffUser):

Am vazut filmul

| relian a răspuns (pentru DavidoffUser):

Teoretic asa este cum spui si ai explicat mai bine decat explica aia in film. Uite asa trebuiau si ei sa explice cumva, adica sa inteleaga tot poporu de ce aia erau tineri si ala imbatranise, adica ca unde merse ei timpul sta pe loc era tinut cum ai spus de gaura aia ce era acolo.Acum ar fi bine sa explici si de ce sau cum nu imbatraneau aia? Daca timpul ar fi ceva material,pentru ca asa spune teoria atunci cum ar afecta el un om? Ar fi buna o explicatie la fel, ceva de genu omu respectiv sta pe acel timp si el se trece odata cu acel timp, adica curge odata cu el, imbatraneste odata cu timpul daca si ala curge intr-un sens, deci stai pe o banda si daca aia nu se misca sau se misca f greu imbatranesti mai greu, adica treci lent prin etapele vietii.In sf nu stiu daca e o ecplicatie buna, dar tu ai explicat f bine.Cam asa trebuie date raspunsuri, deci iti apreciez raspunsul tau.Acum ca eu nu cred ca timpul este material aia e alta poveste, iar chestia asta cu timpul este de fapt o teorie, ca de aia ii si zice asa teorie, pana cand nu va fi demonstrata eu nu o cred, merg pe faptul ca timpul este doara o notiune si atat.Stiu o sa spui ca deja au demonstrat bla bla, nu-i adevarat alea is povesti. Sper ca nu te superi ca am comentat la tine.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Timpul e ceva inventat de om

| CuriousStuff a răspuns:

Daca nu e nimeni ca sa-l masoare nu inseamna ca nu exista.

| Skippy223 a răspuns:

Timpul e peste tot in spatiu. Planetele inbatranesc, stele se nasc.
Timpul nu e neaparat cel marcat de ceas, timpul inseamna o perioada. Ca noi ne folosim de ceas ca sa spunem orele, si ca avem "zone" diferite, e pentru ca sa fim toti pe aceeasi lungime de unda si sa nu ne incurcam, dar teoretic, un an nu reprezinta decat o perioada de revolutie a pamantului, dar noi ne folosim de asta ca sa ne putem orienta.
Intrebarile astea sunt mult prea complexe, si majoritatea nu au un raspuns care e 100% cel adevarat.

| Kingsley a răspuns:

Da. Planetele din sistemul solar au zile care tin cativa ani pamanteni.

| MadalinNou a răspuns:

Exista,un exemplu astronauti ei tin cont de ora zii, luna ca si noi de-pe pamant, uite un exemplu big grinaca eu sunt in spatiu si e dimineata la tine, la mine in spatiu o sa fie aproape 12-1 deoarece eu vad soarele mai rapid, sper ca m-am facut inteles.

| relian a răspuns (pentru MadalinNou):

Oriunde ar fi omul in spatiu o sa se raporteze mereu la timpul ce trece pe pamint, n-are a face ca vezi tu soarele primul, asa in spatiu vezi soarele tot timpul nici no sa-l vezi ca dispare, deci ce spui tu n-are a face cu prefectura.Astronauti iau ca pct de referinta timpul de unde sunt ei, asa cred, ca altfel ar fi ceata, daca sar raporta la mai stiu eu ce alte chestii.

| Qho a răspuns:

Timpul face posibila existenta. Unde exista, este si timp.