| Nilsson a întrebat:

În unele științe se pleacă de la niște premise fundamentale ce nu pot fi demonstrate și se acceptă ca atare.
În matematică avem axiomele, în fizică sunt legile, în filozofie identificăm principiile iar în teologie totul începe de la existența lui Dumnezeu.

Mai puteți găsi și alte exemple?
Credeți că toate aceste premise ar putea fi unificate într-una singură?

6 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Orice e posibil in lumea in care traim.

| Dorotheea21 a răspuns:

Nu stiu cum il poti impaca pe Dumnezeu cu matematica, cel putin pe sectorul de 'numerologie' este dusman declarat.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Dorotheea21):

Cum este Dumnezeu dusman cu numerologia? happy

| Dorotheea21 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

La fel cum este si impotriva celorlalte metode prin care omul incearca sa isi afle soarta: astrologie, ghicitul in cafea, chiromantie.

| Nilsson explică (pentru Dorotheea21):

Numerologia în sensul comun mi se pare o pseudoștiință, însă în Biblie numerele au semnificație specifică pe tot parcursul acesteia:
- 7 reprezintă perfecțiunea (creația in 7 zile, cei 7 stâlpi ai înțelepciunii din Proverbe);
- 12 reprezintă organizarea (cele 12 seminții din Israel, cei 12 apostoli);
- 40 reprezintă o perioadă de încercare (potopul de 40 de zile, cei 40 de ani petrecuți în pustiu de poporul evreu, 40 de zile de post ale lui Iisus). Recent am aflat o idee că după răstignirea lui Iisus și poporul evreu a avut un termen de 40 de ani acordat de Dumnezeu până la distrugerea Ierusalimului din anul 70 d.Hr.

Și în natură întâlnim anumite tipare, numărul de aur de exemplu este întâlnit în numeroase forme sau proporțiile corpului uman care arată spre o anumită ordine.

Eu cred că toate arată spre un Creator care creat o ordine în Univers.

| wowmentol2 a răspuns:

Hai ca am inteles