| cornelmarius a întrebat:

Legea conservării energiei, afirmă că energia nu este nici creată, nici distrusă. Consecinţa acestei legi, în expresia sa esenţializată, este că universul nu s-a putut crea singur. De aceea, teoria Big Bang-ului contrazice prima Lege a Termodinamicii. Am extras tot de aici dupa TPU, voi care cunoasteti mai bine ce parere aveti?

21 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Cred ca simplul fapt ca revista din care ai luat ineptiile acestea afirma ca acolo este "locul in care te intalnesti cu credinta." este suficient pentru a intelege ce aberatii analizam.
Nu trebuie sa anlizam ce ai scris, ci doar sa credem, ca doar asta afirma si revista respectiva. Deci nimic solid, doar credinta oarba.

| RAY a răspuns:

Ce tot ai big bang nu inteleg ti ciuda pe teoria aia?
big bang nu contrazice nici o teorie
termodinamica
big bang nu a creat nici o energie, acolo era deja o energie care sa extins cu o viteza uimitoare o data cu ea si spatiul, ce a cazuat acea energie nu se stie inca ce a cauzat acea energie, energia nu a fost creata ea a aparut nu stiu din ce si cum dar sa extins

| cornelmarius explică (pentru RAY):

Nu mie ciuda insa vreau sainteleg mai bine! de aceea si intreb!

| RAY a răspuns (pentru cornelmarius):

Eu te inteleg, dar big bang nu e cea ce crezi, ea nu este teoria ce a cauzat acea energie si ce s-a intamplat dupa existenta ei, big bang nu explica ce a cauzat

| iurii75 a răspuns (pentru cornelmarius):

Vei avea nevoie de un dicţionar româno - RAY23TM Altfel nu înţelegi prea multe.
laughing

| RAY a răspuns:

Poate ca univers e o holograma si totul e virtual adica nimic si doar o proiectie de nimic, poate traim intr-un multi univers, poate totul e nimic si cea ce vedem e doar o iluzie, cine stie, stiinta va afla poate din pacate nu putem afla dincolo de big bang http://istoria-lumii.ucoz.com/video/vic/through_the_wormhole

| cornelmarius explică (pentru RAY):

E absurd sa spui ca din ''nimic'' tare absurd. Daca din nimic a aparut totul asa cum sustineti, de ce astazi nu puteti crea ceva din nimic daca explicatia este asa de simpla precum afirmati? Este jenant de nestiintific a vorbi despre nimic care se creeaza el insusi din nimic. Bunul simţ spune ca daca ceva poseda capacitatea de a se crea din nimic, apoi acel ceva nu a fost un nimic, ci a fost ceva – un fel de putere foarte inteligenta si creativa.

| RAY a răspuns (pentru cornelmarius):

Eu nu am spus ca din nimic o aparut universul cornel, eu am spus ca nu stim ce a cauzat acea energie sa existe si da energia totala in univers e zero nu a fost creata nici un gram de energie, cea ce spuneti dumeavostra ca ceva inteligent din nimic a aparut e exact la fel de absurd, cum putea din nimic sa existe ceva care creaza energie asta incalca legea termodinamici de care vb dumevoastra

| RAY a răspuns (pentru cornelmarius):

De asta si sunt ateu nu cred ca din nimic o aparut o zeitate sau un univers, ceva a fost ce nu stiu, sigur are o cauza rationala

| a3e6u9 a răspuns:

Păi Universul are energie totală zero, deci nu a fost creată vreo fărâmă de energie. happy

| RAY a răspuns (pentru a3e6u9):

Poti te rog sa aduc si niste argumente pentru cele afirmate?

| a3e6u9 a răspuns (pentru RAY):

Teoria relativității zice că energia curbează spațiul și timpul. Universul e plat, deci are energie totală zero, destul de simplu. Motivul pentru care energia totală e zero e că există energie negativă, ca forța gravitațională.

http://map.gsfc.nasa.gov/universe/uni_shape.html

| RAY a răspuns (pentru a3e6u9):

Asta inseama multe cea ce ai spus, daca universul nostru e o holograma a unei proiecti si noi traim intr-un univers virtual?

| αndï a răspuns (pentru a3e6u9):

Cine ti.a spus balaria aia? laughing

| soloangel01 a răspuns (pentru a3e6u9):

Si cum iti explici ca fierbe apa?

| AdrianPanaintescu a răspuns (pentru soloangel01):

Atomi prin incalzire se agita(capata energie)si isi micsoreaza volumul, elimanand din legaturile de apa(H2O)lichida in apa gazoasa(vapori).

| Netrider a răspuns:

Dar daca universul a fost creat de ceva mai mare decat el?

hmmm, cam tarziu ma duc sa ma culc big grin

| godge a răspuns:

Aici e mai complicat...La nivel cuantic exista particule digitale materie-antimaterie care apar spontan si dispar spontan, in universul dupa big bang, in vid aceste se pot combine si creea acel punct de singularitate(densitate enorma) care a determinat big bangul.

| AdrianPanaintescu a răspuns:

„Nimic nu se perde, si se transforma."
Ai auzit ca de aceasta expresie?
Big Bang-ul era un nor urias de praf in care se cuprindea toata materia din univers, la un moment dat a avut o explozie care a imprastiat miliane de particule in univers, aceste prin miliarde de procedeie chimice s-a creat ce este astazi.Planetele sau creat,dar oxigenul nu sau litiul, argonul, carbonul, toti atomi!
Acestea au evoluat, aparitia s-a schimbat atat.La incetut erau sub alta forma acum sub aceata forma.
Mateia existenta ramne definitiv in parametii lumii.
.

| soloangel01 a răspuns (pentru AdrianPanaintescu):

Eu stiam ca Big Bang-ul s-a format prin explozia unei chestii mici(de muuulte ori mai mica decat un atom)care avea masa si temperatura infinite.

| AdrianPanaintescu a răspuns:

Frate mai citeste daca nu intelegi!