| Joker3134 a întrebat:

Legea a doua a termodinamicii spune ca energia nu poate fi creata sau distrusa dar totusi ea cum de exista?

Răspuns Câştigător
| NGheorghe a răspuns:

Energia este nu un fel de "parametru " sau o "calitate" a materiei, ea pur si simplu reprezintă "cantitatea de mișcare". In fizica newtoniană un corp care nu se mișca nu are energie, si un corp lipit de pământ nu are nici energie potențială. In fizica cuantica electronii si alte particole din atomi se mișca ( deci au energie).
Problema ta ar fi... de ce exista materia? Sau cum a fost separată ea de antimaterie? Si de ce este separată? ( ca teoretic nu putea dispărea). Evident, combinația lor duce la apariția NIMICULUI!

Răspuns utilizator avertizat
| NGheorghe a răspuns (pentru Joker3134):

Timpul... eu am de multa vreme o explicație foarte simpla:
Deci, pornim de la coarda de chitara: dacă coarda nu este legată la chitara sau nu este deloc întinsa ( ci larga), oricât ai trage de ea, vibrația nu se propaga, însă daca in coarda exista putina tensiune vibratiile in coarda incep sa se propage ceea ce face ca ele sa înceapă sa se propage si in aer. Cu cât in coarda exista o tensiune mai mare ( adică este întinsa mai puternic) cu atât vibrația ei se mărește. Iar de aici începe comparația : gravitația este la fel ca si coarda de chitara. Pentru ca gravitația sa se propage ai nevoie de o structura, cum este ghitara pentu coarda așa este timpul pentru gravitatie. Timpul este doar o structura. Dacă nu ai aceasta structura numita timp... toți atomii se vor mișca haotic; odată ce ai o structura pentru ca gravitația sa se poata propaga pe o anumită direcție atunci vei avea vibrații si mișcări coerente a atomilor.
Gravitația nu este forța cu care Terra te atrage, ci este o forța ce exercită "presiune" asupra atomilor (materiei) :
https://youtu.be/uiyMuHuCFo4
Mai generalizat: gravitația exercita o presiune in jos ( către Terra ) asupra atomilor reci, si o presiune in sus asupra atomilor calzi. ( Doar dacă compari fumul, adică CO2, cu oxigenul, adică O2, ii logic ca molecula de fum este mai grea deoarece conține un atom de carbon in plus, dar in timpul arderii fumul se ridica in sus până in momentul când este răcit. ) Tot așa se explica de ce exista curenți de aer cald la înălțimi mari ale atmosferei, gravitatia produce un fel de "pelicula" ce separa acei curenți de cei reci.
Cât despre "timp= o structura" sunt multe de dedus de aici:
- o structura mai puternica poate face ca gravitatia sa "miște" materia foarte rapid... lăsând impresia ca "timpul trece foarte repede"
- apoi nu mai exista "mers in trecut", structura poate face ca gravitatia sa se miște mai rapid sau mai lent, in schimb, dacă ai distrus structura atunci ai haos... nicidecum "timp" si "gravitatie" care "sta in loc". "Mersul in trecut" ar însemna ca gravitatia sa se propage in sens invers — adică toată materia continuta de Terra sa fie expulzata si împrăștiată in univers- nu seamănă asta cu un mers in timp happy.

Răspuns utilizator avertizat
| NGheorghe a răspuns (pentru Joker3134):

Daaa, bineanteles... dacă ai trece pe lângă Soare vei fi mai tânăr si mai bronzat.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Joker3134):

Nu-l mai intreba; ca n-o sa-ti explice cum este treaba cu gravitatia in starea de imponderabilitate interplanetara.winking laughing