| anonim_4396 a întrebat:

Incep sa cred ca Adolescenta nu e empirica pentru mine.

Ce inseamna Adolescenta?!

Cea mai frumoasa perioada a vieții
In care iti petreci timpul cu prietenii,cu fete.
In Aceasta perioada te distrezi, te bucuri de viață.

Daca sunt singur si plang incontinuu,
In cea mai frumoasa perioada a vietii,
Atunci am tot dreptul sa ma gandesc ca nu mai are nici un rost sa traiesc(?!)

Va fi din ce in ce mai rau...

10 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Viata e ceea ce faci tu din ea. Daca vrei sa te distrezi, sa te bucuri de viata, schimba-te.

| cristimihailov a răspuns:

Faptul ca suferi, din pacate, este decizia ta.

Cu siguranta ca ai anumite motive pentru asta.

Ce motive sunt?
Poti enumera top 5?

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Sunt destule motive.

| Nilsson a răspuns:

Nu e chiar asa, cateodata adolescenta poate fi cea mai urata perioada din viata unui om.
Dar in timp viata incepe sa isi prinda coturul, poti sa iti faci prieteni mai tarziu sau sa iti gasesti jumatatea.
Ar fi o prostie sa recurgi la un gest extrem acum, cand ai toata viata in fata, nu poti stie ce iti rezerva viitorul, iar cand gasesti fericirea chiar nu o sa-ti mai pese de trecut si o sa zici ca a meritat asteptarea.

| Satango a răspuns:

Dacă nu cauți să te distrezi, măcar crează-ți confortul pentru viitor.
Tu plângi, nu țin neapărat să știu motivul, însă nu poți spune că în viitor același ''tu'' o va mai face. Iar acel tu din ''viitor'' va regreta că, nefericit fiind, în adolescență, nu s-a gândit la el, cel din prezent, om matur.
Adolescența naște tot felul de stări emoționale, te simți marginalizat etc. De fapt... prin toate acestea tu te regăsești.
Dar nu îți neglija studiile, învață, muncește.
Dacă crezi că vrei să îți ofer mai multe sfaturi, vorbește-mi mai deschis, cât și despre motivele pentru care plângi.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Salut, unde scrie ca adolescenta e cea mai frumoasa perioada a vietii? Tot ce ai scris tu acolo n-are o baza reala. E doar o parere, un ideal al tau. Lucrurile poate par sa mearga prost acum, dar nu stii niciodata ce iti rezerva viata. De ce plangi?

| anonim_4396 explică (pentru m1dn1gh7):

Plang pentru ca am motive.

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci te-am luat la depresie, eu ma mai trezesc plangand si fara sa am un motiv. Sunt ca o femeie gravida uneori. Asta nu inseamna ca trebuie sa-mi iau zilele. Daca scotocim motive sa plangem, ohooo, cu totii am avea multe, daca stam sa numaram problemele noastre, nereusitele, decese in familie, datorii, probleme de sanatate, probleme in dragoste, certuri in familie, adunate cu problemele prietenilor, sa nu uitam de cei dragi, cate probleme au si ei, dar ce probleme au prietenii lor... ei haide, viata nu e perfecta, dar e unica. Gandeste-te ca fiecare secunda (poate neinsemnata) E UNICA, nu se mai intoarce, nu o irosi cu ganduri negative. Ia uite ce zice in Matei 6 de la versetul 19 in jos. https://biblia.resursecrestine.ro/matei/6
„Nu vă îngrijoraţi dar de ziua de mâine; căci ziua de mâine se va îngrijora de ea însăşi. Ajunge zilei necazul ei." De aici deducem sa traim PREZENTUL. Nu traim maine, practic e imposibil. Daca ai amintiri din trecut care pur si simplu iti fac rau, nu te lasa sa te bucuri de viata, te tin in loc, gata cu ele! Lasi trecutul - inaccesibil - sa iti influenteze viata? De schimbat nu poti schimba decat prezentul, lasa griji, lasa durerile trecutului si bucura-te de tot, de ciripit de pasarele, de soare, de oameni, de munte, de mare, de iarba, de flori, DE VIATA!
PS. Ai zis ca te simti singur. Ei, afla ca nu esti niciodata singur, si cand simti ca absolut nimeni nu te intelege, nu te poate ajuta si nu ai ce face bun cu viata ta, Dumnezeu e intotdeauna cu tine si e gata sa iti ia grijile si apasarile si sa-ti ofere o viata noua. Evrei 13:5 „Nicidecum n-am** să te las, cu niciun chip nu te voi părăsi." https://biblia.resursecrestine.ro/evrei/13
„Când urmez învăţăturile Tale, mă bucur de parc-aş avea toate comorile." Psalmul 119:14 https://biblia.resursecrestine.ro/psalmii/119
Eu am anxietate. Aveam atacuri de panica zilnic (uneori si de mai multe ori pe zi). Insa prin rugaciune, spun degajat ca ma simt mult mai bine sufleteste si psihic. Cand te simti descurajat citeste Psalmul 91. https://biblia.resursecrestine.ro/psalmii/91
Discutiile pe tema asta fac bine, poate daca ai vorbi si cu un psiholog despre problemele tale, despre trairile tale, ti-ar prinde bine. (asta in cazul in care nu poti vorbi cu un prieten sau cu familia)
Pace si intelepciune!

| Elide a răspuns:

Pai găsește.ti ceva care sa faci sa te bucuri..nu știu..de ex mie îmi place foarte mult să mă uit la filme și seriale..asta mă face pe mine fericita găsește și tu ceva ce te face fericit, dacă ești major găsește.ti un job lucrează undeva fa ceva pe lumea asta și începe să vezi lumea cu alți ochi! happy

| JustBlackNoGrey a răspuns:

Sunt oameni in jurul tau. identifica-i pe cei cu care te intelegi, chiar daca sunt din clase sau locuri diferite. fii un observator mai bun
in loc sa plangi, observa mai bine. Nu sta si iti plange de mila, ci pune mana pe treaba