| Vrabie_Alexandru_1998 a întrebat:

Incepand cu ce an domnitorii Moldovei erau numiti de catre turci?

8 răspunsuri:
| Kron5tadt a răspuns:

N-ai prea fost la scoala. Era zapada multa in perioada aia, asa-i?

| Vrabie_Alexandru_1998 explică (pentru Kron5tadt):

Toti Pentru Unu... ce sa mai happy
Fiecare se da destept, dar niciunul nu stie raspunsul big grin

| Kron5tadt a răspuns (pentru Vrabie_Alexandru_1998):

Totusi... mai treci pe la scoala.

| Vrabie_Alexandru_1998 explică (pentru Kron5tadt):

Bun. Am sa trec)) O sa-ti fac o vizita, promit big grin

| Karol1877 a răspuns:

In Moldova dupa domnia lui Dimitrie Cantemir din 1711, fiind numiti boieri din cartierul Fanar din Constantinopol.

| Vrabie_Alexandru_1998 explică (pentru Karol1877):

Multumesc pentru raspuns, dar totusi ce zici de 1538 (Stefan Lacusta) care a fost pus de turci si care a permis anexarea Tighinei si altor teritorii? Credeam ca acest lucru (aducerea unui domnitor la putere direct de catre Poarta) s-a intamplat cu mult timp inainte de 1711.
Nu te contrazic, dar de mentionat trebuie.
In 1538 a avut loc un asemenea incident

| Karol1877 a răspuns (pentru Vrabie_Alexandru_1998):

A fost un incident izolat, dar dupa ce a fost omorat ( Stefan Lacusta) a fost ales un domnitor de boierii din Moldova. Din 1711 a inceput Epoca fanariota, de atunci se pune problematica domnilor straini impusi de Inalta Poarta. Funda?

| Vrabie_Alexandru_1998 explică (pentru Karol1877):

Informatia trebuie verificata, dar iti multumesc pentru raspuns.
Poate mai stii si perioada de existenta a Transilvaniei ca stat separat si (oarecum) indepedent?