| GulubuntzBudulush a întrebat:

Închipuiți-vă că pentru o perioadă de cel puțin 3 zile pe an (chiar mai mult), toate actualele zonele tropicale, subecuatoriale și ecuatoriale vor atinge temperaturi peste 50 de grade C. Care ar fi urmările unui asemenea eveniment și având în vedere că nu ar fi afectate ambele emisfere în același timp, care ar fi numărul de emigranți pe care l-ar primi Europa, respectiv zonele temperate și mediteranene americane. Cam ce procent din populația zonelor tropicale, subecuatoriale și ecuatoriale ar avea șansa să supraviețuiască. Este o migrație masivă în contextul schimbărilor climatice, realistă?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In multe zone exista anual perioade cu temperaturi de peste 5ö grade, si acum.
Migratia nu este din cauza caldurii, ci din cauza saraciei populatiei, cauzata de exploatarea lor de catre tarile "democratice", "dezvoltate".

| sabin89 a răspuns:

Nu vă luați la harță!

| Violleta2022 a răspuns:

Stai linistita ca nu emigreaza nimeni din cauza asta, doar se retrag in zone cu temperaturi mai scazute, sau stam in casa la aer conditionat.
Locuiesc in Australia si climatul din centrul Australiei este torid vara, ajungand la 60-65 de grade, dar nu locuieste nimeni acolo, ca ne-a evolutat creierul. Nici inaintsii nostri nu stateau la temperatura aia afara, se ascundeau in munti sau in pesteri.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este o migrație masivă în contextul schimbărilor climatice, realistă? Nu este.

| dullcat a răspuns:

E o intrebare buna.Dar e cam greu de crezut ca oamenii vor migra pentru cateva luni de caldura? Poate cei tineri din zonele slab dezvoltate vor profita de ocazie pentru a castiga bani in alte tari, insa populatia mai in varsta nu cred ca avea avea de ales.Tu ti-ai parasi casa, familia, tara, in caz ca atingem temperaturi peste 50 de grade? Aparent corpul uman e capabil sa se adapteze si sa evolueze de-a lungul generatiilor.Chiar daca vor muri procente considerabile, cei care se nasc ulterior vor tolera mult mai bine temperaturile tot mai ridicate din cauza schimbarilor climatice.

| Catrice a răspuns:

Pe ideea asta ar fi trebuit și aia din siberia sa migreze de la -60° si totusi inca traiesc acolohee hee

| Drake21 a răspuns:

Ce cald ii afara, s au deschis portile iadului

| AdrianFoanga a răspuns:

Nu.E minciuna.
Tarilor africane le sunt furate resursele de europeni, americani, australieni iar populatia de acolo este saracita. Fug pentru ca mor de foame la propriu.

| suntserios a răspuns (pentru AdrianFoanga):

Schimbarea climatică e minciuna zici?

| GulubuntzBudulush explică (pentru AdrianFoanga):

Era un caz ipotetic, eram curios doar care ar fi impactul, până la urmă.