| Theo94 a întrebat:

Inchizitia spaniola si inchizitia in general nu erau asa de brutale cum crede majoritatea?
De ce inchizitia spaniola este mai stigmatizata decat celelalte?
" În vreme ce Inchiziţia spaniolă a condamnat la moarte în jur de 100 de oameni în perioada 1559-1566, perioadă invocată ca printre cele mai sângeroase, autorităţile engleze sub Regina Ana au executatde trei ori mai mulţi eretici, iar cele olandeze de zece ori mai mulţi. Rapoartele inchiziţionale nuanţează părerile opozanţilor."

"Nu întotdeauna tribunalul confisca averea inculpatului. Lucrarea "Medieval Iberia:Readings from Christian, Muslim and Jewish (ed. Olivia Constable) prezintă mai multe cazuri în care inculpatului nu I se confisca proprietatea şi scăpa doar cu o amendă. Totodată, acuzatul avea uneori ocazia să se apere aducând martori care să-I probeze inocenţa. "

" La tribunalul din Valencia, între anii 1566-1609, dintre 3075 de acuzaţi numai 2 sunt arşi pe rug, ceilalţi fiind biciuiţi sau amendaţi. Alte statistici care analizează acţiunile a 19 tribunale în perioada 1540-1700 conchid că aproximativ 2% dintre acuzaţi au fost executaţi."

"În plus, inchizitorii nici nu erau foarte numeroşi. Fiecare regiune aveau cam 2-3 inchizitori, alături de câţiva funcţionari subordonaţi. Deci pentru peninsula Iberică avem cam 30-40 de inchizitori. Un număr destul de mic pentru a instaura regimul terorii."

https://www.historia.ro/......a-spaniola

11 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Papa de la Roma a fost cel care a pus bazele inchizitiei si a transmiso mai departe catre toti regii din apus si o data cu inchizitia absolut toate tariile care le sti in europa occidentala au fost distruse din punct de vedere al societatii pentru ca au fost condamnati oamenii care erau imptriva bisericii romano-catolice adica ereticii si in special oamenii care gandeau si se imptriveau sistemului la vremea respectiva.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Sa sti ca occidentul are o istorie care a lasat urme adanci chiar si in zilele noastre adevarul e ca inchizitia nu ea ucis doar pe eretici ea ucis si pe oamenii care gandeau si care aveau un IQ destul de ridicat. Inchizitia a fost un plan facut pentru a distruge tariile din europa catolica de aici si numarul mare de victime 55 de milioane de oameni cu varsta cuprinsa de la 18 ani in sus, a fost genocid si oamenii din tariile respective credeau ca vine sfarsitul lumii pentru ca peste tot unde te uitai vedeai moartea. Da-mi voie sa iti explic cum sta treaba: Inchizitia era o institutie a bisericii catolice care-i judeca pe eretici, precum si pe cei care-si manifestau, sub orice forma, ostilitatea sau nesupunerea fata de biserica catolica. Ea era subordonata direct papei si a fost creata de Papa Inocentiu al III-lea (1198-1216). Apoi papa Grigore al IX-lea a incredintat-o in 1232 calugarilor cersetori din ordinul dominicanilor si, in parte franciscanilor. Aceasta institutie a fost foarte puternica in Spania, unde Ferdinand al V-lea Catolicul a subordonat-o direct regalitatii, in vederea intaririi absolutismului. In timpul contrareformei, inchizitia a fost reorganizata in 1542 de catre papa Paul al III-lea si a devenit in mainile iezuitilor, una din cele mai odioase arme ale bisericii catolice, in lupra impotriva reformei. Stim ca au fost prigoniti savantii si ganditorii acelor vremuri ca Giordano Bruno sau Galileo Galilei, prin metode perfide si salbatice folosite la instruirea proceselor. Din aceasta cauza inchizitia si-a creat o faima sumbra si ea a atras ura populatiei din acele vremuri. Pe rand ea a fost lichidata incepand din secolul al XVIII-lea si pana la inceputul secolului al XIX-lea.
Biserica catolica a vrut sa-si impuna dictatura, prin aceasta forma de intimidare a maselor si pentru a antrena cresterea bogatiilor acumulate de clericii mai marii ai acelor vremuri, pentru ca se stie ca averile ereticilor erau confiscate si ele treceau automat in proprietatea bisericii. Aceasta forma de intimidare a maselor, este rusinea ce se abate asupra ritului romano-catolic, care nici in prezent nu a luat masara de a considera actiunile inchizitiei ca forma inumana de strivirea sufletului asa zisului ereticului si pana la arderea pe rug a acestuia, fapt ce a ingrozit oamenii. Acea masura de a "face dreptate", era culmea sadismului si ea se intorcea, de regula, impotriva acelor persoane care aveau priza la masele mari de oameni si care erau considerate lideri ai timpurilor lor, pentru a mentine lumea in stare de ignoranta si de teroare, pentru a putea sa faca orice credeau ca le va aduce mai multa bogatie si mai mult huzur. Cruzimea inchizitorilor ingrozeste si azi, iar suferinta nedreapta a celor ucisi de inchizitie, cauta cu infrigurare condamnarea iezuitilor, pentru modul in care au istituit absolutismul si au mentinut in ignoranta populatia. Aceasta nu a fost credinta care a fost propovaduita de iezuiti ci, cruzimea, fara seaman, care a semanat teroarea si opresiunea celor multi.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

In ce 677 de ani cat a durat inchizitia a fost teroare iti era frica sa mergi pe strada ca ai putea sa ajungi pe roata pentru ca soldatii (care aveau ordine directe de sus - Rege, Papa, nobili) de tuceau la preoti unde ei te intrebau (supuneau unui interogatoriu legat de credinta pe care o ai) daca te supui bisericii romano-catolice s-au nu iar daca erai impotriva erai considerat eretic pentru ca faceai parte din alta secta religioasa si erai condamnat la moarte.

| Sindbad a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Pisemene ca ai amintiri negre din acea perioada daca iti era frica sa mergi pe strada.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

La noi la romani nu a fost inchizitie pentru ca noi nu am existat ca si stat si am fost mai bine de 600 de ani sub dominatie/stapanire otomana.

| Theo94 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Inchizitia nu a omorat mai mult de cateva sute de mii, de unde 55 de milioane de oameni, chiar si pe parcursul a cateva sute de ani nu erau atatia oameni in europa occidentala in vremea aia, in special in zonele cu religie catolica, inchizitia "a fost un grup de instituții/tribunale ecleziastice din cadrul sistemului Bisericii CATOLICE ", exista si alte tribunale/institutii asemanatoare in vremea aia, dar eu m-am referit doar la inchizitie (catolicism).
"La noi la romani nu a fost inchizitie...", da stiu, pe teritoriul pe care este azi Romania (in special unde era ortodoxism) nu era, am citit undeva ca in transilvania ar fi existat ceva asemanator.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Theo94):

Ok, sa stii ca in legatura cu nr vicimelor il stiu de pe un site de istorie universal world s-au ceva de genu nici nu mai stiu daca exista site-ul.

| Sindbad a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Site ca site-ul daca mai exista, dar ma interb cele 55 de miliaone de morti or mai fi existand?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Sindbad):

De ce m-ai prins în pumnul tau,
Copil frumos, tu nu stii oare
Ca-s mic si eu si ca mă doare
De ce mă strangi asa de rău?
https://www.youtube.com/watch?v=wcinzmfZeCc

| Steregoi a răspuns:

Cei care au murit s-au amestecat cu tarana.

Spaniolii sunt printre putinii carora le place chinul public ca de exemplu toreadorii si alergarea multimii de catre tauri care iau in coarne pe cate un om si il trantesc la pamant sau il ridica in aer. E un fel de inchizitie consimtita de victime care ajung la spital sau chiar mor.

| Sindbad a răspuns:

De ce inchizitia spaniola este mai stigmatizata decat celelalte?

Pai raspunsul l-ai dat chiar tu: Anglia, Germania, Olanda au practicat la greu sportul macelarii aproapelui. In tarile protestante erai femei frumoasa, venea vreo matracuca sleampata si zicea: sa stiti ca Amalia e vrajitoare am vazut ca se plimba cu matura si hap! ii taiau gatul frumoasei. Ce crezi ca political corectness-ul este de ieri?

Al doilea motiv este acela ca Anglia a castigat razboiul de propaganda cu Spania (si razboaiele coloniale de altfel). Si cum procedezi cu dusmanul? Uite asa : "Spaniolii? a niste scelerati, uite ce face inchizitia ca ti-e si frica sa mergi pe strada" (multumesc lui Pricope_Marius_1997 pentru partea cu strada, il citez). Propaganda a ramas la sute de ani dupa ce a fost folosita. Nimic nou sub soare.