| RAY a întrebat:

Indiferent de dieta si de rezultate oamenii prefera apoi tot carbohidrați, suntem programați genetic oare?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Da, dat fiind ca, carbo au destule Kcal si grasimi, suntem adaptati sa ne placa astea ca sa te oblige cumva sa mananci, deci suntem sclavii naturii.

Daca varza avea multe calorii, simteai ca varza are gust ca prajitura adica f bun.

Dar in special prefera omu carbo ca-s mai buni pentru ca dau si energie repede, si de aia suntem programati asa.

13 răspunsuri:
| Pamanteanul a răspuns:

Nu știu, creierul simte asta și e greu sa te abții.

| MariusNede a răspuns:

Da. Programati de Dumnezeu.

| Mosotti a răspuns (pentru MariusNede):

Pe dracu de dumniezo, de natura suntem programati, ca daca eram programati de dumnezeu ala care nu exista, nu ne programa asa prost, sa mancam exact ce are multe kcal sa ne facem grasi.

Ne programa sa ne placa f tare salata, varza, fructele, si cand mancai ciocolata ziceai "hhh, nu-mi place", sau shaorma, sau snickers, sau placinte, sucuri, cartofi prajiti, etc, nu-ti placeau, si de la sine nu mancai, nu sa te abtii dar sa-ti placa! Asa ca hai sa vedem adevarata cauza pentru care ne ingrasam, imbolnavim.

Ca daca ciocolata era amara, sau cartofu prajit avea un gust de vomitai, nu mai mancai.
Natura a ales ce sa-ti placa si ce nu!

Vezi paradoxul? Zic astia ca vaaai nu e bine sa mancam aia si ailalta, dar tocmai suntem facuti sa ne placa f mult alea, tocmai ca sa mancam!

| MariusNede a răspuns (pentru Mosotti):

"sa mancam exact ce are multe kcal sa ne facem grasi" - Adam si Eva au conceput copii dupa ce corpul lor incepuse sa se degradeze. Noua urmasilor lor ni se strepezesc dintii de la mancat multe mere, fructe. rolling on the floor

| Mosotti a răspuns (pentru MariusNede):

Mda, situatia e clara.
Ni se f dintii ca nu stim sa ne ingrijim dintii, nu ca mancam fructe sau ciocolata.

| MariusNede a răspuns (pentru Mosotti):

Daca mananci numai mere, fructe ca Adam ti se strica dintii. Ai curaj sa te apuci de o astfel de dieta? Dimineata mere, la amiaz mere, seara mere.

| Mosotti a răspuns (pentru MariusNede):

Nu ti se strica orice ai manca, daca stii sa-ti ingrijesti dintii, bine, sa nu ai o boala care face sa iti cada, dar aia e altceva.

| MariusNede a răspuns (pentru Mosotti):

N-ai curaj sa te apuci de mancat doar mere.

| Mosotti a răspuns (pentru MariusNede):

Ba da, am mancat ani de zile mere 2-3 pe zi.

| MariusNede a răspuns (pentru Mosotti):

Numai mere si nu 2-3 pe zi. Adam manca numai mere si altfe fructe din pomi.

| Mosotti a răspuns (pentru MariusNede):

Da, poate i s-au f dintii lui adam ca la vremea aia nu se spala pe dinti, asta da!

| MariusNede a răspuns (pentru Mosotti):

Ti se strica cu tot spalatul pe dinti daca mananci doar fructe. Mancand doar fructe nici nu ai nevoie sa te speli pe dinti.

| Mosotti a răspuns (pentru MariusNede):

De ce sa nu ai nevoie sa te speli? Pai tocmai ca nu te speli se strica dantura si iti zic si de ce, pentru ca fructele au si ele carbo, si carbo ala ataca dantura ca si zaharul, doar ca in mai mica masura.

Deci imediat dupa masa, spalat, si atunci nu are cum sa se mai strice, ca indepartezi imediat carbo de pe dinti.