| anonim_4396 a întrebat:

Informatia inteligenta are masa?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, are, ceea a suportului.
De exemplu, invatamintele "grele" ramase din antichitate au fost... cioplite in piatra.
big grin

| anonimg a răspuns:

In sfarsit o intrebare mai usoara! laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Raspuns: informatia este un concept care exprima pozitia pe care o ocupa particulele elementare in spatiul virtual/real la un moment de timp. Prin efectul de domino ( intre particulele elementare ) sau prin imprimarea de miscare asupra particulelelor elementare de catre Duhul Sfant Diavol demoni ingeri oameni animale informatia de ansamblu sau pozitia particulelor elementare se modifica in permanenta. In domeniul sau in spatiul virtual "spiritual" fortele existente si imateriale se exercita in multe directii in spatiul virtual. In spatiul virtual directiile si sensurile fortelor din toate punctele virtuale reprezinta informatia. De fapt propozitia anterioara este o definitie mai universala a conceptului de informatie.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mai ramane o intrebare: informatia poate avea caracter de autodeterminare? Raspunsul este: DA! Acest fenomen de autodeterminare sau de autodirijare a directiilor fortelor asupra particulelor elementare are loc in fiecare moment in mintea noastra in creierul nostru prin care noi putem autoimprima directia fortelor asupra particulelor elementare cand ne gandim sau ne dirijam gandurile intr-o anumita directie sau spre anumite lucruri sau concepte sau informatii.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Aceasta autodeterminare este dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu care are autodeterminare reprezentand o persoana care gandeste care rationeaza care decide asupra fortelor sau Duhului Sfant "bratul" sau organul efector ca sa imprime anumite forte asupra altor forte potentiale ( ingeri demoni ) sau asupra particulelor elementare ce alcatuiesc universul material sau materia ce reprezinta forta potentiala condensata sau energie condensata mai pe scurt manifestata in spatiul virtual in diferite momente sau in cadrul evenimentelor succesive reprezentate de succesiunea fortelor.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Informație

"Diferitele caractere individuale sunt rezultatul interacțiunii informației genetice din moleculele de ADN nuclear și extranuclear cu condițiile de mediu. Cercetările recente au scos în evidență faptul că aceste interacțiuni nu sunt suficiente pentru a explica toate caracterele individuale, deci mai trebuie să existe undeva un stoc de informație. Unii cercetători încearcă să identifice noi structuri informaționale biomoleculare, în timp ce alții sunt de părere că această informație ar putea avea un suport de o altă natură (de natură spirituală)."

"Sunt destui oameni de știință care dau informației o accepțiune fizică, admițând că informația, alături de materie și energie este una din componentele originale a Universului, și, ca și acestea, ea are a realitate fizică a sa."

"În 1990, biologul și fizicianul Tom Stonier, susținea ideea că informația este „o expresie a organizării energiei și materiei în evoluția Universului. Oamenii sunt expresia evoluției naturale a organizării materiei, energiei și informației."

"Mai târziu, în 1997, Stonier susține că: „… descrierea oricărui sistem fizic cuprinde nu doar parametrii care definesc cantitatea de materie și de energie, ci și cantitatea de informație, iar orice schimbare într-un sistem trebuie să țină seama nu numai de schimbările în energie sau masă, ci și de schimbările în informația conținută de sistem."

"Mai mult, spune Stonier, „dacă informația este o componentă intrinsecă a tuturor sistemelor fizice, atunci toate legile fizicii trebuie reevaluate".

"În 1996, academicianul Mihai Drăgănescu face o descriere originală a structurii unui Univers complet (rațional și irațional). Descrierea, nefiind decât un ansamblu de ipoteze coerente, nu se bazează pe rezultate obiective ale astrofizicii, dar se remarcă prin faptul că este coerentă cu știința modernă și permite explicarea a numeroase contradicții cu care se confruntă filosofia științei."

| SG1995 a răspuns:

Informația sub nicio formă nu are masă, aceasta este doar o colecție de date.

| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

"La inceput era Cuvantul si Cuvantul era cu Dumnezeu."

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Creierul are o capacitate mare de stocare dar limitata a informatiei dar cu cat acumuleaza informatie nu creste si masa lui. La fel se intampla si cu un hard disk sa zicem de 1 GB. Masa lui este aceeasi si la 100 MB incarcare si la 900 MB incarcare. Dumnezeu desi nu are masa are inteligenta e o persoana are constiinta de sine. Constiinta ca si informatie nu are nici ea masa. Informatia este o forma de energie fara masa. Informatia ca forma de energie nu are neaparat nevoie de suport material sau de masa sau suport fizic. Informatia in sine este o forma de energie imateriala sau fara masa.

| DANNY1004 a răspuns:

Nu are masa, are numai scaun. De asta se foloseste expresia " cu scaun la cap'.