| MariusDumitru92 a întrebat:

Întrebare pentru atei!

Informația și implicit organizarea pot apărea din materie lipsită de inteligență?
Răspunsul să fie însoțit de dovezi concrete!

82 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Informatia si organizarea de care zici tu se refera la entropia unui sistem. Daca umpli o piscina cu monede si o agiti de suficient de multe ori, la un moment dat monede alea o sa stea in toate pozitiile posibile. Daca extinzi rationamentul asta la nivel macro, adica planetar au universal posibilitatile devin nelimitate.

| MariusDumitru92 explică (pentru RoCkKiD):

Aberant. Nu demonstrezi nimic. Doar îți imaginezi.
Unele lucruri nu se vor întâmpla niciodată, indiferent de repetabilitatea acțiunilor în timp.
Niciodată nu se vor întruni toate condițiile necesare vieții prin acțiuni aleatorii.

| Wr3nch a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Nah, tu esti din ala care nu vrea argumente reale, ci doar sa contrazica pentru caterinca. Si asta vine de la un deist.

| MariusDumitru92 explică (pentru Wr3nch):

Prietene, nu ai oferit niciun argument concret și observabil.
Mi-ai oferit născociri ale minții tale. Ateii își imaginează lucruri și încep să creadă că sunt reale.

| RAY a răspuns:

Ateismul nu are legatura cu Informația și implicit organizarea pot apărea din materie lipsită de inteligență, e lipsa credinteti omule, sunt 5, 5 miliarde de persoane care nu cred in iisus al tau, ateu e oricine care nu crede in povestea ta

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu niciodată nu ai vrut răspunsuri sau dovezi doar cearta. Ce sens mai are?

| MariusDumitru92 explică (pentru suntserios):

Întrebările mele sunt menite să trezească conștiințele adormite. Eu cunosc deja răspunsul la întrebările pe care le pun.

| suntserios a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Nu, tu incerci sa cauti cearta intre atei si credinciosi dar vrei sa pari credinciosul ala inteligent, dar tot cearca cauti.

| MariusDumitru92 explică (pentru suntserios):

Doamne ferește! Nici vorbă. Nu caut conflicte cu nimeni.

| doctorandus a răspuns:

Astea sunt raspunsuri la nivel de profesor universitar.

Si da, exista mai multe teorii ale abiogenezei si nu stim care este cea corecta.

| MariusDumitru92 explică (pentru doctorandus):

Sunt născociri ale imaginației. Ateul nu mai știe ce să inventeze ca să Il ocolească pe Dumnezeu.

| doctorandus a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Eu nu sunt ateu, iar multi oameni de stiinta crestini accepta abiogeneza drept fapt obiectiv-real.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Și iată de ce:

Conform https://answersingenesis.org/store/product/already-compromised-book/ inerantiștii biblici recunosc pe șleau că au fost înfrânți în toate universitățile mainstream din SUA, iar acum bătălia se dă pentru colegiile și universitățile care se consideră creștine, că multe dintre ele au căzut de la credința inerantistă.

| MariusDumitru92 explică (pentru doctorandus):

Prietene, nu îmi pasă niciun link și nicio înfruntare.
Răspunde la întrebarea mea și însoțește răspunsul cu argumente oricând observabile și verificabile!
Voi, ateii, nu faceți decât să deturnați sensul discuției. Atât...

| MariusDumitru92 explică (pentru doctorandus):

Abiogeneza este un basm inventat din disperarea unor oameni de a Il înlătura pe Dumnezeu din mințile oamenilor. La oamenii slabi a avut mare succes acest basm.

| doctorandus a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Ateu? Suferi de delir mistic de ma faci ateu?

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

E troll cred, nu intelege ca oricine e ateu care nu crede in povestea magica a lui iisus, faza cu nasterea nici pavel nu a pomenito dar cu invierea a spus, sper ca a inviat ca de nu degeaba a facut totul

| MariusDumitru92 explică (pentru RAY):

"Cum a putut aparea informatia din materie moara? ma refer la aparitia vietii, adn ul contine informatie, acea informatie cum a aparut din materie moarta?"... Ce întrebări interesante puneai în 2013...

| MariusDumitru92 explică (pentru RAY):

Ateu este cel care nu crede în nicio formă de zaitate. Cei enumerați de tine sunt PĂGÂNI. Vrei să îți mai repet?

| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Esti cap sec, tu nu esti ateu fata de zeus? ateul este cel care nu crede intr o anumita credinta sau in nici unul, un hindus este ateu pentru iisus

| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Ma ateismul nu explica asa ceva, asta e treaba stiintei

| MariusDumitru92 explică (pentru RAY):

Bine? Acum răspunzi la întrebările inițiale?

| MariusDumitru92 explică (pentru RAY):

Ateismul se declară profund dedicat pseudoștiinței, științei, iertare! Demonstrează prin intermediul pseudoștiinței că Dumnezeu nu există și ateismul tău este absolut firesc în acest context! Fă-te de râs în fața tuturor... știu că poți!

| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Nu,ca ateu agnostic, sunt lipsit de credinta fata de povestea ta magica, mai ales ca dumnezeu a spus ca e singurul mantuitor

| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

De ce minti,ateismul nu pretinde nimic, nu explica nimic, cei care nu cred in zana maseluta nu sunt lipsiti de credinta fata de ei, cu minciuna nu merge, o pesudostiinta afirma ceva, ateismul nu pretinde nimic, zi mi si mie ce pretinde ateismul

| MariusDumitru92 explică (pentru RAY):

Demonstrează că povestea mea e magică și a ta este reală! Mergi în fundătură...crede-mă! Îți sucesc ideile până ajungi în fundătură. Eu îți propun să te retragi demn din discuție și să admiți că nu ai puterea de a demonstra nimic.

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Cuvântul "ateism" este format din două cuvinte grecești: prefixul „a" (care înseamnă „fără") și cuvântul „theos" (care înseamnă „zeu"). Astfel, un ateu este cineva care nu crede în existența zeilor - fără a fi necesar să creadă că zeii nu există, deoarece ateismul în sine este absența credinței (și crezării) în zei.[16][17]

| MariusDumitru92 explică (pentru RAY):

Ateismul pretinde că Dumnezeu nu există. Teist este omul credincios, și Ateist este omul necredincios. Este simplu...

| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Demonstreaza tu ca islamul nu este adevarat, deci daca nu crezi in ceva tu trebuie sa demonstrezi, ce gandire ai

| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Ateismul nu pretinde asa ceva
Astfel, un ateu este cineva care nu crede în existența zeilor - fără a fi necesar să creadă că zeii nu există, deoarece ateismul în sine este absența credinței (și crezării) în zei.[16][17]

| MariusDumitru92 explică (pentru RAY):

Nu mai copia idei din note și discută spontan dacă ești capabil. Cu toate notițele tale te fac de râs.

| MariusDumitru92 explică (pentru RAY):

Încheiem aici! Adevărul este că ateismul este o patologie gravă.
Nu poți demonstra nimic din ce CREZI. Nu am scris cu majuscule întâmplător cuvântul "crezi"?

| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

De ce minti omule
Astfel, un ateu este cineva care nu crede în existența zeilor - fără a fi necesar să creadă că zeii nu există, deoarece ateismul în sine este absența credinței (și crezării) în zei.[16][17]

un ateu nu stie daca exista vreo zeitate cum nici teisti nu stiu,nimeni stie, doar ca atei nu au credinta fata de ei, agnostici teisti nu stiu daca exista dar au credinta, toti teisti sunt agnostici eu nu stiu si cred, si iisus a spus credinta e credinta nu e o stiinta

| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Si catolici si reformați vor merge in iad, doar voi ortodoxi in rai, eu nu cred in nimic, daca e lipsa de a crede cum poti spune ca eu cred, eu am spus ca ateismul inseamna a nu crede si nu a afirma ceva ca nu exista, eu nu cred in iisus dar nu spun ca nu a existat

| MariusDumitru92 explică (pentru RAY):

În iad merge oricine nu încearcă să își îndrepte viața conform Cuvântului lui Dumnezeu. Să fii ortodox este neapărat necesar pentru mântuire, dar nu este suficient! Retine!

| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Să fii ortodox este neapărat necesar pentru mântuire
restul de 35000 de secte in iad

| doctorandus a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Ha, ha, ha, tu insuti sustii a saptea teorie a abiogenezei: abiogeneza prin miracol. Dar esti prea prost pentru a descrie concret cum a avut loc acest miracol, adica ce mijloace a folosit Dumnezeu pentru a produce abiogeneza, ce reactii chimice a folosit si in ce fel de reactoare.

De aceea cele sase teorii sunt stiintifice in timp ce a ta e doar mitologica. Chiar daca cele sase sunt false si a ta este adevarata, la nivelul la care o exprimi ramane o teorie mitologica. Cu alte cuvinte: esti un ignorant cu privire la modul in care a aparut viata pe Pamant. Mitologia nu tine loc de cunoastere stiintifica, chiar daca am admite ca mitologia ta este adevarata. Chiar daca oamenii de stiinta ar recunoaste la unison ca mitologia ta este adevarata, ea tot n-ar putea fi stiinta. La fel cum vulpile argintii domesticite invata sa latre, dar nu devin caini.

| MariusDumitru92 explică (pentru doctorandus):

„Generația spontană" a fost o doctrină științifică principală pentru o perioadă foarte lungă de timp, până când Francesco Redi și Louis Pasteur au dovedit greșit. Chiar și atunci a murit o moarte lentă și dureroasă. Generația spontană a propus practic că, având în vedere condițiile și precursorii potriviti, viața ar apărea de la sine „spontan". Au existat diverse rețete pentru acest „fapt" bine stabilit al științei. De exemplu, chimistul flamand din secolul al XVII-lea Jan Baptiste van Helmont a scris: „Dacă o cămașă murdară este plasată în deschiderea unui vas care conține boabe de grâu, reacția drojdiei din cămașă cu vaporii de grâu va avea loc, după aproximativ 21 de zile., transformă grâul în șoareci.' De asemenea, se credea că carnea lăsată să putrezească va da naștere spontan larme și muște. Faptul de la sine înțeles că carnea putrezită avea să roiască în curând de larve și muște a stabilit credința în generarea spontană de larve și muște din carnea putrezită. Redi a propus un experiment eminamente simplu pentru a testa ipoteza: haideți să acoperim carnea cu ceva material fin și să vedem ce se întâmplă! Ei bine, bineînțeles, nicio larve sau muște nu a roiat pe carne, deoarece a putrezit, deoarece nicio mușcă nu a putut ajunge la carne pentru a-și depune ouăle și astfel să producă larvele și muștele care erau atât de bine cunoscute. Și astfel Redi a răsturnat doctrina științifică de lungă durată și a înlocuit-o cu o nouă doctrină, „Viața vine din viață" – ceea ce a devenit cunoscut sub numele de „legea biogenezei". hai sa acoperim carnea cu ceva material fin si sa vedem ce se intampla! Ei bine, bineînțeles, nicio larve sau muște nu a roiat pe carne, deoarece a putrezit, deoarece nicio mușcă nu a putut ajunge la carne pentru a-și depune ouăle și astfel să producă larvele și muștele care erau atât de bine cunoscute. Și astfel Redi a răsturnat doctrina științifică de lungă durată și a înlocuit-o cu o nouă doctrină, „Viața vine din viață" – ceea ce a devenit cunoscut sub numele de „legea biogenezei". hai sa acoperim carnea cu ceva material fin si sa vedem ce se intampla! Ei bine, bineînțeles, nicio larve sau muște nu a roiat pe carne, deoarece a putrezit, deoarece nicio mușcă nu a putut ajunge la carne pentru a-și depune ouăle și astfel să producă larvele și muștele care erau atât de bine cunoscute. Și astfel Redi a răsturnat doctrina științifică de lungă durată și a înlocuit-o cu o nouă doctrină, „Viața vine din viață" – ceea ce a devenit cunoscut sub numele de „legea biogenezei".
Pasteur a lovit ultimul cui în sicriul generației spontane când și-a efectuat faimosul experiment cu paharul cu gât de lebădă. A pus bulion de carne sterilizat în paharul său, apoi a încălzit gâtul subțire al paharului și l-a îndoit în jos ca gâtul unei lebede. În timp ce gâtul îndoit a permis aerului să ajungă în bulion, a oprit orice picătură în bulion din aer. Bulionul său a rămas limpede timp de un an, stabilindu-se că bulionul sterilizat deschis în aer, fără nicio protecție conform gâtului de lebădă, a fost contaminat de forme de viață preexistente care cădeau în el din aer, deși acestea erau invizibile cu ochiul liber. Din nou s-a stabilit că „Viața vine din viață", iar generația spontană a căzut în discredit.
Dar este uimitor ce poate face o schimbare de nume pentru a resuscita un cadavru mort și îngropat. Partidele politice se reinventează prin schimbări de nume. Iar politicile vechi, uzate, eșuate, și politicienii îmbrăcați în noua trăsătură, sunt prezentate unui public credul ca fiind cele mai noi în politică progresistă. La fel s-a întâmplat cu generarea spontană.  Huxley i-a dat un nou nume „științific", a făcut câteva modificări cosmetice (limitându-l la originea primei vieți) și, ca urmare, a fost reînviat și făcut din nou respectabil... acum cunoscut sub numele de „abiogeneză".
Abiogeneza înseamnă „fără origine biologică", în limbaj simplu, viață din non-viață... și astfel ne-am întors la generația spontană, dar sub o formă nouă... având în vedere condițiile și precursorii potriviti, viața va apărea spontan. Și asta în ciuda încercărilor avocaților de a face diferența între termeni. Așadar, „abiogeneza" primește permis și este promovată în reviste științifice august și în reviste populare precum New Zealand Geographic (Numărul 126, martie-aprilie 2014, p. 28); chiar dacă „generația spontană" a fost complet dezmințită, iar infirmarea ei a fost predată ca un triumf al științei atente asupra superstiției.
În plus, expediții și experimente de miliarde de dolari sunt efectuate pentru a încerca să stabilească că viața a avut loc în mod abiogen. Principalul impuls pentru programul spațial al SUA este căutarea vieții în sistemul solar și nu numai. Astfel, misiunile pe Marte nu sunt doar pentru a dezvolta tehnologii uimitoare, concepute de cei mai buni creiere din industrie, pentru a trimite mașini incredibile de milioane de mile prin spațiu către un teren moale pe o altă planetă. Mai degrabă, tot efortul și mașinile incredibile au un singur scop, pentru a vedea dacă viața a apărut și a evoluat spontan pe Marte. Când astfel de mașini detectează dovezi de apă lichidă sau „compuși organici", pe Marte sau oriunde altundeva în sistemul solar, știrile fără suflare circulă pe tot globul. Ei povestesc despre descoperire ca și cum viața însăși ar fi fost găsită sau că, având în vedere prezența apei lichide sau a „compușilor organici",
Este ca și cum apa, compușii organici și viața sunt aproape echivalente. Desigur, nu sunt deloc de genul acesta și nu trebuie să fii un expert în rachete pentru a ști asta. O astfel de boală mediatică amintește de hype-ul și de afirmațiile supra-umflate care au fost făcute și sunt încă, pentru celebrele, dar total irelevante experimente despre originea vieții, conduse de Stanley Miller și Harold Urey în 1953. ne putem imagina pe Urey răsuflându-i lui Miller în timp ce paharele începeau să se transforme în verde în galben: „Dacă putem doar să facem viață în această eprubetă, vom fi dovedit că nu a fost nevoie de inteligență la început."
Raționamentul din spatele acestei căutări a vieții extraterestre este că, dat fiind că viața a apărut spontan pe pământ, de ce nu ar fi trebuit ea să apară spontan și în altă parte - de fapt, oriunde există condițiile și precursorii potriviti? Și astfel, căutarea de mai multe miliarde de dolari finanțată de contribuabili continuă, presupunând că ceea ce a fost complet infirmat.
Și nu este doar o căutare a vieții rudimentare, ci o viață până la viața inteligentă. La urma urmei, dacă viața inteligentă a evoluat aici pe pământ, de ce nu ar fi trebuit să evolueze în altă parte? Mai mult, având în vedere că a evoluat în altă parte, poate acești extratereștri inteligenți au un program spațial... și... poate că încearcă să ne contacteze. Nu ar fi păcat să plângă dacă nu am asculta?! Și astfel radiotelescoapele scanează cerul sperând și rugându-se (ei bine, nu se roagă) ca un mesaj codificat să fie preluat care indică ETI (Inteligenta extraterestră).
Dar este posibil ca viața biologică, inteligentă sau rudimentară, să apară în mod spontan în timp din precursori materiale, așa cum susțin susținătorii abiogenezei? Ei bine, nu, nu este, din mai multe motive. Viața rulează pe mesaje codificate, unele dintre cele mai complicate mesaje cunoscute de oameni. Și nu ne-am apropiat de fundul complexității tuturor. Coduri multiple, mesaje care rulează în direcții diferite cu informațiile multistratificate pe materialul genetic, auto-corecție, mecanisme vaste de stocare, sisteme poștale pentru a trimite mesajele acolo și acolo... Lista minunilor continuă și continuă, cu mai multe fiind descoperite in mod regulat.
În toată experiența umană, mesajele și mințile sunt legate irevocabil împreună, astfel încât acolo unde găsim un mesaj știm că este produsul unei minți, al unei surse inteligente. Știm că „Bobby loves Bindy" scris în nisip pe o plajă, nu este și nu poate fi niciodată rezultatul rearanjarii apei sau vântului a grăunților de nisip. Această conexiune absolută mesaj/minte se află în centrul programului SETI, Căutarea Inteligenței Extraterestre.
Ceea ce se speră că vor găsi radiotelescoapele utilizate în acest program sunt mesaje codificate de un fel. Dacă s-ar găsi așa ceva, bucuria mulțimii SETI ar fi nemărginită. S-ar fi găsit dovada pozitivă a inteligenței extraterestre. Dar acești oameni au un punct orb enorm. Treceți de la radiotelescoape la microscoape electronice și redirecționați-vă privirea dinspre cer către cele mai interioare adâncimi ale oricărei celule vii și ce găsiți? Mesaje, îngrămădite peste mesaje, de cel mai uluitor tip cunoscut. Și nu doar unul izolat aici sau colo, (deși unul ar fi suficient), ci mesaje de trilioane. Astfel, există o dovadă pozitivă pe care toată lumea să o vadă, că viața biologică provine dintr-o sursă inteligentă. Nu a apărut spontan, dar este inițial produsul gândirii, planificării și proiectării. Dacă abiogeneza a avut loc așa cum se pretinde, atunci chimia brută, nedirecționată, trebuie să fi dat naștere mașinilor și proceselor extrem de complexe interdependente care fac posibilă viața biologică.  Toată lumea a auzit de enigma găină/ou; care a venit primul? Există multe relații găină/ou necesare pentru ca viața să existe. Luați ATP  de exemplu. ATP este moneda energetică a vieții. Fiecare funcție biologică este alimentată de ATP. Opriți producția de ATP și ești mort, instantaneu. De aceea, cianura este atât de letală, încât oprește producția de ATP. ATP este produs de motorul rotativ molecular ATP Synthase, care se rotește cu aproximativ 7000 de turații pe minut, scuipat la fiecare tură trei molecule de ATP. Aproximativ 50 kg de ATP sunt produse zilnic în corpul nostru de către cele peste 10 cvadrilioane de motoare rotative ATP Synthase din corpul nostru care convertesc ADP în ATP; mai puțin când te odihnești, mai mult când lucrezi din greu.
Dar... ATP Synthase este codificată în ADN. Deci, pentru a obține ATP Synthase, trebuie să aveți codul ADN-ului pentru aceasta. Dar pentru a obține codul ADN pentru ATP Synthase transcris astfel încât să obțineți ATP Synthase, aveți nevoie de ATP pentru a conduce procesul de transcripție. Cu toate acestea, pentru ca ATP să conducă transcripția, aveți nevoie de ATP Synthase pentru a o produce. Fără sintază ATP = fără ATP = fără transcriere a ADN-ului care codifică ATP sintază = fără ATP sintază = fără ATP...
Pentru a face problema explicită: întregul sistem ADN/ATP sintazică, interconectat, ireductibil de complex, trebuie să fie complet intact și funcțional pentru ca acesta să funcționeze. Fără ea viața nu este posibilă, așa că a trebuit să existe ca o întreprindere în funcțiune încă din primul moment al existenței vieții.
Este o stăpânire a faptului că un astfel de sistem nu poate apărea spontan, așa cum cere abiogeneza, nici instantaneu din surse materiale și nici măcar pas cu pas prin reacții chimice aleatorii într-un mic iaz cald lovit de fulgere. Imposibilitatea dobândirii acestui sistem ca rezultat al chimiei și fizicii care își fac treaba este doar unul dintre multele blocaje de netrecut în calea abiogenezei/generării spontane. Este necesar un inginer cu un geniu de neimaginat și abilități creative. Fantezia de abiogeneză/generație spontană, oricum ar fi prezentată, sau orice termen folosit pentru aceasta, ar trebui să fie eliminată o dată pentru totdeauna de către oamenii raționali.

| doctorandus a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Nu are sens ce spui tu deoarece:

viata=organism biologic;
Dumnezeu nu este un organism biologic;
deci viata nu isi poate avea originea in viata, asta chiar acceptand mitologia ta drept adevarata. Multi oameni de stiinta crestini sunt pefect de acord cu rationamentul meu. "Crestin" nu inseamna "fanatic".

Inca o data: ce spui tu este Dumnezeul golurilor, asertiunea ta este "nu stim (stiintific) cum a aparut X, deci X a fost produs de o forta supranaturala". Problema este ca pe masura ce stiintele avanseaza, domeniul supranaturalului devine din ce in ce mai restrans.

Si dupa cum am spus: chiar daca mitologia ta este adevarata, tot nu are cum sa fie stiinta.

| doctorandus a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Inca o data: daca stii cum a aparut viata pe Terra, intreaba-te de ce n-ai luat inca Premiul Nobel.

| MariusDumitru92 explică (pentru doctorandus):

Pentru că Premiile Nobel sunt organizate de atei ipocriți. Iertare pentru pleonasm!

| MariusDumitru92 explică (pentru doctorandus):

Prietene, există doar două posibilități prin care putem explica existența a tot ce există. Dacă eu ți-o demontez pe una dintre ele cu argumente foarte bune, înseamnă că automat cealaltă devine validă. E simplu...
Inteligența poate proveni OBLIGATORIU din inteligență. Rocile, praful, radiațiile nu vor fi capabile să producă inteligență indiferent câte trilioane de ani adăugăm în ecuație.

| doctorandus a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Ha, ha, ha, esti cu capu'... tocmai ai enuntat o teorie paranoida a conspiratiei! https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Christian_Nobel_laureates

Phillip E. Johnson a murit fara sa cunoasca ipoteza designului inteligent. De ce? Pentru ca nimeni nu s-a obosit s-o formuleze drept ipoteza stiintifica.

| doctorandus a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Asta ar fi ipse dixit daca ai fi vreo autoritate in chimie si biologie... ceea ce nu esti!

| MariusDumitru92 explică (pentru doctorandus):

Totuși, poate mă contrazici prin argumente și dovezi concrete.

| doctorandus a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Eu nu pot să dovedesc că mitologia ta e falsă. La fel cum nu există cercetări științifice care să dovedească că nu există elfi și zâne.

Reține: chiar dacă ar fi adevărată, mitologia ta nu e știință.

Știința nu poate dovedi că nu există Brahma, Vișnu, Șiva sau Zeus, Hermes, Afrodita.

Eu mă îndoiesc că ai studiat vreodată o știință la nivel de facultate. Pur și simplu habar n-ai cu ce se ocupă știința. Știința nu se ocupă cu Dumnezeu: nici că există, nici că nu există.

| doctorandus a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Iar dacă ar fi dovedit științific că există Dumnezeu, toate religiile revelate ar fi șterse cu buretele: dup-aia doar idioții mai cred în religie revelată, în timp ce deștepții cred în religie științifică, bazată pe experimente științifice. Așa că ai grijă ce-ți dorești, că dacă ți se îndeplinește dorința s-ar putea să fie și mai rău.

| MariusDumitru92 explică (pentru doctorandus):

Prietene, credința și știința sunt foarte bune prietene. Se completează minunat.
Un om duhovnicesc nu are nevoie de dovezi științifice pentru a crede în Dumnezeu. Dovezile științifice sunt pentru necredincioși. Oricum, toate dovezile din lume nu îl pot aduce pe necredincios la credință dacă nu lucrează Dumnezeu în inima sa mai întâi.

| doctorandus a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Daca eu afirm P=NP, poate fi adevarat, dar din moment ce nu e dovedit, nu e stiinta.

Ca Dumnezeu putea da pur si simplu startul la Big Bang si pe urma legile fizicii si chimiei au creat viata, fara nicio interventie din partea lui, nu-ti trece prin cap.

Nici macar Papa de la Roma nu crede ca Dumnezeu a fost un magician care a dat din bagheta magica si poc, a aparut viata.

| doctorandus a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Si sa-ti spun care e problema: exista oameni de stiinta crestini care fac onoare crestinismului, exista eruditi crestini care fac onoare crestinismului, tu insa esti doar un fanatic iar efectul nedorit este ca mesajele tale bestelesc crestinismul in public.

Reclama prost facuta e contra-reclama.

| MariusDumitru92 explică (pentru doctorandus):

O groază de lucruri "științifice" nu sunt dovedite. Printre care și evoluționismul.
Dumnezeu este pretutindeni. El nu a dat startul și s-a retras. El coordonează totul chiar și în clipa asta.
Papa este un mincinos și un eretic ordinar. Nu îl da exemplu de autoritate, te rog!
Dumnezeu nu mișcă nicio baghetă, El este Energie Creatoare și creează instantaneu orice. Nu este așa cum vi-L imaginați voi.

| MariusDumitru92 explică (pentru doctorandus):

Eu nu reprezint Creștinismul, repet! Eu sunt un nimeni în drum. Doar îmi dau și eu cu părerea.
Sfinții sunt reprezentanți ai Creștinismului, nu eu.

| doctorandus a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Toate aserțiunile din mesajul tău de mai sus sunt afirmații goale (adică sofisme).

| MariusDumitru92 explică (pentru doctorandus):

Pentru tine sunt sofisme. Pentru că tu ești mort sufletește.

| doctorandus a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Sunt sofisme, găsești explicația pe Wikipedia.

| doctorandus a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Trei lulele, trei surcele, cine nu crede ca tine e mort sufletește.

Ești doar un fanatic, pe deasupra și obtuz la minte. Nu ai sclipiri de inteligență.

| LoveSleep a răspuns:

Iar ăsta care pune ateii sa demonstreze ca 1+1=3 si daca nu pot, zice ca exista Dumnezeu.

| MariusDumitru92 explică (pentru LoveSleep):

Există doar două variante prin care putem explica Creatia asta uimitoare:
1. Fie a apărut din NIMIC și apoi NIMICUL a explodat și în miliarde de ani praful cosmic s-a organizat singur și am ajuns la toată complexitatea uimitoare din interiorul și din jurul nostru.
2. Fie o INTELIGENȚĂ SUPREMĂ a creat totul.

Bineînțeles că prima variantă este mult mai plauzibilă?
Nu vei putea demonstra nici tu, nici toată adunătura ta de atei cum a apărut totul. NICIODATĂ! Indiferent câtă cunoaștere acumulăm, tot limitați suntem.
Creatia lui Dumnezeu este extraordinară și nu poate fi explicată de niște nebuni. Asta rămâne valabilă în veci.

| LoveSleep a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Si daca o inteligenta suprema a creat totul de ce acea inteligenta trebuie sa fie Dumnezeu? Ce treaba are un posibil creator cu credinta, biblia, religiile si celelate aberatii pe care le spui tu?

Singurul nebun cred ca stim amandoi cine e aici.

"Faptul ca a aparut nimicul…" daca nu stii si nu intelegi cum a fost creat universul nu inseamna ca nu are sens. Pentru tine nu are sens, pentru ca nu stii exact explicatia, ce zici tu sunt doar aberatii.

Daca ai sti totusi clar explicatia stiintifica, nu ai intelege-o oricum, ca nu te duce…
Pentru nivelul tau de inteligenta, esti pe drumul cel bun, bravo.

| Holiday a răspuns:

"Informația și implicit organizarea pot apărea din materie lipsită de inteligență?"

Evidenta arata ca da. Atata vreme cat "informatia si implicit organizarea", cum spui tu, indiferent ce inseamna asta in capul tau, exista, dar nu exista absolut nici o evidenta despre vreun spiridus care sa le fi crea, oricat se chinuie unii sa-l inventeze, e cert ca, repet, orice intelegi tu prin asta, pot aparea.

| MariusDumitru92 explică (pentru Holiday):

Prietene, lăsa spiridușul și demonstrează că inteligența și implicit organizarea pot apărea din materia lipsită de viață!
Spiriduș ți-L închipui tu pe Dumnezeu. Perspectiva voastră este complet greșită. De aici rezultă ateismul vostru. Voi nu vreți cu toată îndârjirea să existe Dumnezeu, dar undeva în interiorul vostru simțiți că există. Altminteri nu vă luptați să explicați că Dumnezeu nu există. E ca și cum mă lupt cu tine să te fac să înțelegi că nu există Moș Crăciun. O nebunie absolută...

| Holiday a răspuns (pentru MariusDumitru92):

"Voi nu vreți cu toată îndârjirea să existe Dumnezeu..."

Existenta/inexistenta spiridusului, ca si a altor lucruri, nu are nicio legatura cu ce vreau eu, sau tu. Doar imbecilii au impresia ca daca ei vor sa existe Dumnezeu, de exemplu, el chiar exista.

"...dar undeva în interiorul vostru simțiți că există."

Nici macar in anus nu simt asta.

"Altminteri nu vă luptați să explicați că Dumnezeu nu există."

Problema nu e Dumnezeu, el e doar un personaj. Problemele sunt generate de misticismul imbecil al unora care, in baza unor credinte cretine, au tot felul de idei tampite, pe care incearca sa le impuna si altora. La fel de nasol e ca toate rahaturile astea, in multe parti, inclusiv Romania, sunt sustinute financiar de stat si din banii celor care nu au hobby-ul asta.

"E ca și cum mă lupt cu tine să te fac să înțelegi că nu există Moș Crăciun."

N-am inteles, exista, sau nu, Mos Craciun?! Si de ce?

| MariusDumitru92 explică (pentru Holiday):

Ești doar un om profund bolnav...
Patimile și păcatul ți-au întunecat mintea. De aici imaturitatea din răspunsurile tale.

| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Intelege ma ca ateismul e lipsa credintei fata de povestea ta, de ce alah nu exista?

| halogen001 a răspuns:

Într-adevăr întrebarea merge bine la atei, pentru că credincioșii au un singur răspuns la toate: Dumnezeu și Maica Domnului.
Dacă un om se îmbolnăvește (îl mușcă o ploșniță sau îl înțeapă un țânțar), credinciosul în loc să meargă la doctor și să ia niște medicamente spune că a fost păcătos, că a făcut niște alegeri greșite, că străbunica a păcătuit (poate cu vecinul) și aprinde câteva lumânări neapărat sfințite și binecuvântate, mai citește niște povești, se roagă la zeul cel invizibil și își așteaptă sfârșitul sau vindecarea după noroc.
Ateul nu e interesat de povești și vede lucrurile așa cum sunt. Poate că citește și el povești, dar când vede că nu au legătură cu realitatea, caută răspunsuri în altă parte, pentru că oamenii scriu multe cărți, nu numai cărți cu povești fanteziste și absurde.

Eu zic că organizarea și informația pot să apară din materie care nu are organizare. În funcție de proprietățile materiei, atomii se unesc, formează molecule și apare o organizare complicată. Probabil că trebuie anumite condiții și un anumit timp foarte lung și de aceea e mai greu să reproducem apariția vieții. Am văzut eu ceva pe la televizor, pe internet, sau într-o carte, dar nu mai știu exact ce era în legătură cu apariția vieții.

Ca să fiu interesat de Dumnezeu și să îl apreciez, ar trebui ca Dumnezeu să fie prezent și să facă ceea ce ar trebui să facă un Dumnezeu atotputernic care iubește omul, deci ar trebui ca zeul să comunice cu omul, omul să nu fie păcătos, să nu existe boli, minciună, sărăcie, neștiință, prostie, hoție, tâlhărie și războaie.
Din moment ce avem purici și păduchi, șobolani, omul păcătos, neputincios, bolnav, slab, neștiutor, mincinos, hoț și tâlhar înseamnă că Dumnezeu e doar o minciună.
În asemenea condiții nici nu mai contează dacă Dumnezeu a făcut sau nu viața. Nu am ce să apreciez la el. Așa cum e acum, Dumnezeu e simbolul sărăciei, neștiinței, primitivismului, nimicului, absurdului, neputinței, minciunii, lipsei de rațiune, cinste și omenie.

Dacă Dumnezeu a făcut viața, e foarte bine și e treaba lui. Eu nu i-am cerut viață. Dacă el a făcut-o, atunci înseamnă că el are nevoie de viață și fiind atotputernic, e liber să facă câtă viață dorește, inclusiv purici, păduchi, șobolani, ploșnițe, căpușe și țânțari.
Realitatea nu arată că el ar fi făcut viața, pentru că având o asemenea diversitate de viețuitoare care evoluează în timp în funcție de condițiile de mediu, tragem concluzia că totul e la întâmplare și zeul nu face nimic.

Zeul fiind invizibil și surdomut, oricine poate zice ce vrea în numele zeului, fără nici o confirmare și astfel zeul devine o minciună care justifică dorințele și acțiunile omului mincinos.

Așa a fost folosită minciuna Dumnezeu pentru a justifica războaie, inchiziție, cruciade și va mai fi folosită în continuare câtă vreme omul nu gândește și se lasă manipulat de oamenii mincinoși și necinstiți.

| Brizbriz a răspuns:

Nu vad ce legatura are cu ateii, dar evident

organizarea apare serios in natura, de la sarea de bucatarie care INTOTDEAUNA se cristalizeaza in cuburi, pana la principiul sincronizarii:
https://www.youtube.com/watch?v=t-_VPRCtiUg
care afecteaza miscarea la toate nivelurile

iar informatia e pusa in diverse chestii cum ar fi structura moleculara, de ex. la sarea aia atomii se organizeaza in cuburi:
https://ro.warbletoncouncil.org/cloruro-de-sodio-7007#menu-1

sau ADN-ul care merge pana la o complexitate destul de inalta si e doar informatie pura

| MariusDumitru92 explică (pentru Brizbriz):

Îți spun cu toată sinceritatea să mergi la un control psihiatric cât mai urgent! Ați înnebunit complet.
Atomii ăia care se organizează "singuri" cine i-a creat? Au apărut din nimic la un moment dat fără nicio intervenție?
Exista nimicul și la un moment dat nimicul a decis că trebuie să explodeze. Sunteți nebuni...credeți-mă!

| Brizbriz a răspuns (pentru MariusDumitru92):

"acum 10 ore | MariusDumitru92 explică (pentru Brizbriz):
Îți spun cu toată sinceritatea să mergi la un control psihiatric cât mai urgent! Ați înnebunit complet.
Atomii ăia care se organizează "singuri" cine i-a creat?"

dap, se organizeaza singuri, ca nu ai un microscop electronic sa ii vezi, nu inseamna ca nu poti sa iei o tava groasa, sa pui saramura, si apoi sa o ti la soare pana se evapora apa si apoi sa vezi ca sarea se cristalizeaza in cuburi

" Au apărut din nimic la un moment dat fără nicio intervenție?"

stiinta are gauri, MULTE, dar e bazata pe observatie, experimentare, deductie, logica, samd... lucru care cel putin mie mi se pare MUUUULT MAI BUN decat sa iti bazezi viata pe aburii din capul unora de acum doua mii de ani, doar ca au fost acolo unde trebuie si atunci cand trebuie ca sa scrie biblia, indiferent cat de beti erau, si mai grav, sa nu contesti sub nici o forma ce au aberat ei

"Exista nimicul și la un moment dat nimicul a decis că trebuie să explodeze. Sunteți nebuni...credeți-mă!"

stiinta are gauri, insa, credinta e o forma de sclavagism, esti sclavul ideii ca D-zeu te iubeste si are grija de tine... ORICE AR FI
iar eu vad zilnic, DOVEZI CLARE, CA NU E ASA

iar ce e mai rau, MULT MAI RAU, e ca daca D-zeu te iubeste si are grija de tine, atunci viata ta nu are decat valoare de viata de puppy, esti aici NUMAI ca D-zeul tau sa se amuze si... ATAT

dupa cum vezi, nu am contestat nicaieri ca D-zeu exista, am contestat doar ideea, ca NU ar trebui sa iti traiesti viata, doar inchinandu-te si atat, indiferent daca D-zeu exista, sau nu

| IceRope a răspuns:

Materia înseamnă în primul rând informație. Iar informația denotă inteligență. Ai măcar habar despre ce vorbești, sau încerci doar să pari interesant?
Cred că a doua variantă este cea corectă.

| MariusDumitru92 explică (pentru IceRope):

Materia s-a creat pe sine?
Un lucru inteligent poate rezulta dintr-o sursă lipsită de inteligență?

| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Ateismul nu este stiinta si lipsa credinteti in povesti magice, sarpele ala cum a vorbit

| MariusDumitru92 explică (pentru RAY):

A vorbit exact așa cum a apărut viața din praf cosmic.

| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Ma omule ateismul este lipsa credintei,nu are legatura cu stiinta,un mulsulman este ateu pentru tine si un evreu, budist, hindus, stiinta este stiinta, ateismul este lipsa credinteti, un hindus ar spune ca totul este o iluzie

| MariusDumitru92 explică (pentru RAY):

Nu. Iar ai plecat în bălării...
Ateul este omul care crede cu tărie în puterea nimicului și a timpului. Cei enumerați de tine sunt păgâni pentru mine, nu atei.
Toate credințele enumerate de tine sunt lipsite de fundament real.
Ortodoxia nu este o altă religie. Ortodoxia este firea omului primar. Când omul se reîntoarce pe cale atunci toate ies din ceață.

| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Ortodoxia este una dintre cele 35000 de secte crestine, ateul este oricine care nu crede in povestea ta, mulsulmani ce sunt ma? in biblie nu apare nici o religie, cap sec mulsulmani nu sunt pagani ca sunt a lui avram nici iudaismul, pagani erau cei care nu crede in zeul yahve, deci atei
Păgânismul (paganus în limba latină are sensul de locuitor de la țară sau rustic [1]) este un termen generic folosit de obicei de creștini pentru a desemna diferitele tradiții religioase politeiste, idolatre, indigene, etnice și non-avraamice. Frica creștinilor de credințele non-avraamice a fost atât de mare încât au transformat cuvântul "vilain" in Franceza veche sau Engleza veche "villein" care însemnau "țaran" dându-i o conotație negativă însemnând "ticălos", "canalie", "nemernic", "mișel", "pușlama"...practic "răufăcător" și orice e similar. [2] Definiția exactă poate varia.[3] Este utilizată în principal într-un context istoric, referindu-se la religiile din Orientul Antic, Egiptul Antic, Grecia Antică, Imperiul Roman, Arabia preislamică, America precolumbiană și Europa precreștină.

| MariusDumitru92 explică (pentru RAY):

Hai să lămurim cu latura științifică a lucrurilor și apoi trecem și la partea teologică, unde nu înțelegi mai nimic.

| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Nu,pentru ca ateismul este lipsa teismului,stii ce este o lipsa,lipsa de banii, e nimic, ateismul e doar lipsa de credinta, nu explica absolut nimic, nu are legatura cu stiinta, creatia e eplicata de teism, creatia este raspunsul dar in lipsa credinteti nu exista explicati pentru nimic, ateismul nu este stiinta, toti care nu cred in iisus ca e dz sunt atei o spune si iisus, oricine nu vine prin mine este lipsit de credinta

| Mihai0101 a răspuns:

MariusDumitru92 Lasal pe dumnezeu in pace el n-are timp de copii din africa care mor de foame si de copii din Romania care rabda tot de foame si sunt destui si la noi famili care traiesc foarte greu!
Unde vezi tu dumnezeu eu am palate si tone de bani si alti mor de foame ca nu au o bucatura de paine.
Mi se pare usor penibil.
Nu sunt ateu 100% dar uitate in jurul tau cata nedreptate este si apoi trage o concluzie cu mintea limpede la rece!

| Mihai0101 a răspuns (pentru Mihai0101):

Bine ar fi domnul MariusDumitu sa avem un dumnezeu sa se mai faca dreptate pe pamant.
Ca idee nu e rea dar s-ar putea sa alergam in zadar si sa obosim cautand pe dumnezeu.

| MariusDumitru92 explică (pentru Mihai0101):

Nu este Dumnezeu vinovat pentru răul ce se petrece în lume. Noi suntem vinovați. Dacă noi nu am arunca miliarde de tone de mâncare și le-am da oamenilor aflați în nevoi, nu ar mai exista om înfometat. Dacă cei bogați nu ar aduna ca nebunii averi și ar împărții prisosul lor cu cei săraci, nu ar mai exista sărăcie. Nu e Dumnezeu vinovat pentru lăcomia și prostia noastră. El ne-a învățat să ne iubim apropele ca pe noi înșine, nu să îi întoarcem spatele.
Dumnezeu ne-a învățat să avem pace unii cu alții, nu să facem războaie și alte atrocități. Dumnezeu nu încalcă liberul arbitru. Noi alegem să facem ce dorim, dar vine ziua când vom da socoteală pentru toate. Stai fără grijă...tot ce pare nedrept, într-o zi se va îndrepta!

| MariusDumitru92 explică:

Oameni normali? Oare, la ce te raportezi când decizi că cineva este normal? La propria ta minte? Tu ești etalonul normalității? Cei care văd și înțeleg dincolo de perspectivele tale înguste sunt nebuni?