| harciog a întrebat:

Intr-o civilizatie multilateral dezvoltata,asa ca a noastra,,unde inaltul profesionalism este inlocuit fara probleme cu "marea calitate "de a fi javra ce alegi, sa fii javra sau iti asisti propria cadere?

13 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Bai tovarasul prim secretar, tovarasul Ceausescu a mierlito, civilizatia multilateral dezvoltata o avea numai ala in cap si cu voi activisti, noi suntem cam paraleli cu multilateralu' mai ales cu dezvoltarea dar si cu inaltul profesionalism pentru ca l-a lovit niste avioane ca pe WTC si s-a prabusit. Cand dracu ai vazut tu ma de cand te-ai nascut profesionisti in Romania sa-si faca treaba? Spune si mie unu, bai profesionist nu ceva mai destept decat tine, mine, boboru, Ceausescu si Basescu.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Noroc ca ati mai ramas voi!laughing

| EmaS a răspuns:

Cunosc, ce-i drept putini, dar exista oameni cu o cariera plina de succes cu caracter puternic fara sa faca compromisuri.

April
| April a răspuns:

Amandoua sunt caderi:una morala, cealalta sociala; iar eu, decat sa regret amarnic spunandu-mi :"ce caine am fost si ce javra am ajuns", prefer sa raman caine:de paza (pentru mine insami), de pripas(pentru altii).

| Dumnezău a răspuns:

Respectul fata de propriile principii, cel putin la mine, e bijuteria coroanei.Cred ca asa ar trebui sa fie la toti, dar, dezamagitor, insa nu surprinzator, verticalitatea e o calitate pe cale de disparitie.Nu asisti neaparat la propria cadere,daca refuzi sa te conformezi standardelor alienatoare, de cele mai multe ori, asisti la stagnare si frustrari interioare, dar e o varianta preferabila cea in care nu progresez, in favoarea celei in care sunt hibridul dintre Faust si viermele de cea mai joasa speta.

| shadovv a răspuns:

Aleg caderea pentru ca in lumea mea e definita altfel.

| harciog explică (pentru shadovv):

Daca ai uitat iti amintesc ca te inteleg perfect.

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Depinde!

Daca sunt o javra prinsa ca e javra, de o alta javr amai amre e posiibl sa o "mierlesc" (vorbind la figurat si referitor la profesie), doar cui ii place concurenta.

DIn apcate daca esti corect esti luat de fraier, dar e posibil sa ajungi si asa binisor.

Intrebarea ta se aseamana cu "Scopul scuza mijloacele".

Eu sincer as alege ceva la mijlocm fi cinstit cu cei ce sunt cinstiti si care o emrita si fi javra cu cei care o cer.

| ILŞMM a răspuns:

O întrebare destul de inteligentă.

| Wøodenpints a răspuns:

Javră toată ziua. Îmi pasă mult prea puţin de ăia cu care sunt javra, ca să mă pot purta altfel cu ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceeasi problema, a secolului, vezi in extreme... si e gresit. o abordare totalizatoare nu face decat sa limiteze.

| iKronstadt a răspuns:

Prefer să cad. Dar, ca de multe ori în viața asta nemernica, nu-mi voi plânge-n pumni neputința. Mă voi ridica iar, și iar, și iar...
De javre mă ocup eu, tu ai grijă de cei care promovează "javrismul"!winking

| Dianna30 a răspuns:

Ai stramtorat foarte mult domeniul de alegere. Exista mai multe posibilitati. Nu trebuie neaparat sa "iti asisti propria cadere". Te poti impotrivi total caderii proprii. Vointa are un rol foarte important. Nu esti obligat sa te supui masei sau sa iti inchizi singur sferele de actiune. Cu toate ca, multimea tinde sa se uniformizeze, poti ramane neclintit in principiile si scopurile tale. Nu depinzi de exterior, depinzi doar de tine, daca te raportezi la oameni.