| sabin89 a întrebat:

Intre secolele al VII-lea si al X-lea, intr-o zona situata intre Marea Neagra si Marea Caspica, la nord de muntii Caucaz, a existat un stat puternic, cu o populatie de origine turca, cunoscut sub numele de Imperiul Chazarilor - primul stat feudal din Europa rasariteana care s-a situat pe acelasi plan cu Imperiul bizantin si Califatul arab. Cam pe la mijlocul sec. al VIII-lea, din motive nu pe deplin elucidate, regele, Curtea si clasa conducatoare (a militarilor) au imbratisat credinta mozaica, si iudaismul a a devenit religie de stat a khazarilor. Dupa distrugerea imperiului lor, in sec. al XII-lea, triburi si colectivitati de evrei khazari au migrat in diverse regiuni ale Europei rasaritene - in special Rusia si Polonia - unde, in zorii epocii moderne, se afla cea mai mare concentrare de evrei. Plecand de la aceste considerente, unii istorici presupun ca o mare parte, daca nu chiar cei mai multi dintre evreii orientali - si deci aceeasi cota din evreimea mondiala - s-ar putea sa fie de origine chazara si nu semita. Profesorul de istorie A.N. Pollak, de exemplu, in cartea sa Khazaria, publicata in ebraica, in 1944, la Tel Aviv, considera aceasta evreime (khazara) drept nucleu al marii comunitati evreiesti din Europa orientala din acea perioada (dupa sec. al XII-lea) si ca descendentii ei - cei care au stat pe loc, cei care au emigrat in Statele Unite si in alte tari, precum si cei care s-au dus in Israel - formeaza astazi marea majoritate a evreimii mondiale. Asta ar insemna ca, din punct de vedere genetic, s-ar inrudi mai de aproape cu triburile hunilor, uigurilor si maghiarilor decat cu semintiile lui Abraham, Isaac si Iacob.
Povestea imperiului khazar, asa cum se dezvaluie ea incetul cu incetul din trecut, incepe sa apara ca cea mai crunta farsa pe care a pus-o vreodata la cale istoria.
Cum comentati?

7 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Speculatii de doi bani, noi; ca banii vechi aveau valoare

| Mclaren12 a răspuns:

Evreii nu sunt kazari. Am citit ca nici macar nu exista evidente ale evreilor in imperiul respectiv. Observ ca te legi de iudaism si nu de evrei in sine. Iudaismul este religia evreilor dar evreii sunt din punct de vedere genetic o rasa distincta de oameni iar o gramada de evrei nu sunt mozaici intrucat sunt raspanditi in toata lumea si cel mai probabil au adoptat religiile locale precum crestinism, ateism, islamism etc. Am auzit ca acei khazari au fost un grup turcic de nomazi, nu prea vad legatura genetica cu evreii. Am mai citit ca unii evrei au plecat in imperiul khazar din cauza persecutiilor si ar fi promovat iudaismul acolo, in timp ca altii spun ca o convertire a khazarilor la iudaism n-a avut loc de fapt niciodata. Ce mi se pare mie dubios este ca o gramada de evrei promoveaza teoria asta cu evreii khazari dar cert este ca-i o teorie falsa.

| sabin89 explică (pentru Mclaren12):

Crezi ca maghiarul Antal Bartha e un istoric de incredere? Daca da, uite ce scrie si el, in cartea "Societatea maghiara in secolele al VIII-lea si al IX-lea": "...ne vedem obligati sa atragem atentia cititorilor asupra religiei de stat a regatului khazar. Cultul mozaic a devenit religia oficiala a paturilor conducatoare ale societatii".

| Mclaren12 a răspuns (pentru sabin89):

"Cultul mozaic a devenit religia oficiala a paturilor conducatoare ale societatii"
Eu de aici inteleg ca evreii au ajuns sa reprezinte patura conducatoare in imperiul khazar, lucru care nu este absolut deloc imposibil, ci din contra, poate asta chiar s-a intamplat. Nu vad cum este posibil ca acei oameni din patura conducatoare a imperiului sa-si schimbe de buna voie religia fara sa fie influentati/convinsi de altii sau fara sa fi venit alti oameni care sa fi raspandit acea religie printre ei. Astfel de cazuri s-au mai intamplat. Stim de exemplu cum unii evrei au obtinut statut privilegiat in imperiul Roman care era pagan iar in secolul 4 crestinismul este proclamat ca religie oficiala in imperiu. De asemenea se stie ca noul testament a fost scris de o familie de evrei aristocrati. Cauta pe internet "Piso family in New Testament".
De asemenea am auzit ca Cromwell dorea sa proclame ebraica drept limba oficiala in regatul englez sau ce era pe atunci. Asta nu era posibil fara o influenta evreiasca pentru ca daca Cromwell nu era evreu atunci clar nu ar fi avut motiv sa faca asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este adevarat, + si familia Rothschild isi are originiile din Khazaria.
Khazaria s-a numit pana in secolul XI. Incepand din anul "1067" a devenit parte a Confederatiei "Cuman–Kipchak" pana in 1239 cand au fost distrusi de Mongoli.
Iar populatia a migrat masiv in toate directiile, amestecandu-se cu populatiile locale, dar si in elita conducatoare a tariilor respective.
Ideea e ca Religia nu tine de popor ci de elita tarii, iar evreismul este mai mult o religie, decat un grup etnic. Toate tariile au adoptat religia curenta in functie de politica

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

Încâlcită problemă. Mulţumesc că te-ai gândit să faci completările astea. Oricum, nu ne-ar ajuta la nimic chiar de am reuşi să o descâlcim. Abordăm si noi câte o tematică doar pentru a avea să zicem o satisfacţie intelectuală. Să stim si noi ce se petrece în lume; sau mai ales ce s-a petrecut. Istoria, oricum, e una din cele mai grele stiinţe si devine tot mai grea pe măsură ce anii trec. Lucrurile rămân tot mai mult învăluite în ceaţă si fum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar situatia devine si mai interesanta: Dupa invazia Mongola: populatia Tarii Cumane migreaza masiv in tariile vestice: printre care si in statele romanesti(care erau in curs de formare). Sa nu uitam ca: Familia Basarab de unde provine prima linie de printi Romani este de origine Cumana. Practic cuvantul Basarab inseamna "Basar-Aba"="Regele Tata"