| Inferno a întrebat:

Intrebare adresata in mod special veganilor etici:

Ce este mai bine, ca o vaca sa nu se nasca de la bun inceput si sa nu experimenteze realitatea, sau: sa se nasca, sa traiasca o viata fericita, iar la final sa fie spintecata cu brutalitate (Bineinteles, fara sa sufere sau sa constientizeze!) si consumata de noi? Care varianta este mai etica?

Daca optati pentru prima varianta atunci considerati ca era mai bine sa nu va fi nascut? In definitiv si noi suntem ca acea vaca, experimentam realitatea cat putem iar intr-un final natura ne "decapiteaza" pe fiecare in parte.

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Eu sunt carnist, dar daca vezi ce se intampla in industria de crestere a animalelor si macelarii, nu mai mananci carne o luna.

| Inferno explică (pentru doctorandus):

Ce premise crezi ca trebuie sa stea la baza unui sistem moral, in asa fel incat sa genereze toate concluziile pe care le dorim (ex: este rau sa ucizi un copil), dar in acelasi timp sa ne permita sa fim si "carnisti"?

| doctorandus a răspuns (pentru Inferno):

Dap, am studiat si eu etica la universitate. Dar la urma urmelor nu e problema mea.

| T0T a răspuns:

Îmi place că întrebarea ta e fix aceeași cu cea la care am răspuns deja. Aproximativ, tho.
Totuși, bun argument (chiar dacă e o întrebare, deja ai spus tot) happy Merci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o intrebare buna dar stupida in acelasi timp. Tie ce-ti pasa pana la urma? Veganii sunt doar pe internet. La noi se tine post asa se numeste.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

"Vaca e o creatură menită să fie iubită, nu înțeleasă."
Desigur ca imi pasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Veganii sunt grasi si inculti.

| LisaJulie a răspuns:

Nu sunt vegana dar nu consum atat de multa carne deoarece cea din supermarket nu prea e sanatoasa. Acum carnea ve vita oricum nu e preferata mea asa ca as lasa vacile pentru lapte.