| MihaiAndrei666 a întrebat:

Considerati ca uciderea poate fi considerată etica in anumite circumstante?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da,in anumite situati, gen auto-aparare

| Drimmero a răspuns:

Legitima aparare cand e singura optiune si viata ta e pusa in pericol, atunci da, nu mai tii cont de etica asta si incerci sa te aperi.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu prea. Nu prea ar trebui sa avem controlul asupra vietii cuiva.

| OldSoul a răspuns:

Da, pai daca vezi un terorist pe strada care fuge cu o arma in mana, mi se pare normal sa dau peste el cu masina.

Si desigur, cand iti e pusa viata in pericol, gen, tot ca mai sus.

| gemeni6226 a răspuns:

Nu stiu daca se poate considera etica dar necesara poate. Daca unul ar sta sa-mi schingiuie sau sa-mi omoare copilul sau pe mine in mod sigur daca as putea as recurge la asa ceva din autoaparare. Daca nu as putea sa=l dezactivez in alt mod.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Etica? Da.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Cam da

| Teffan a răspuns:

Bineînțeles.
Mentalitatea creștină îndobitocită, propagă falsa moralitate, conform careia trebuie sa ne iubim dușmanul și sa facem bine celor care ne urăsc.
In realitate, omuciderea poate fi justificata în multe cazuri. Apărare sau chiar răzbunare(care vine tot ca o reacțiune). Crima irațională este o hidosenie, violenta din pura plăcere este o hidosenie, in timp ce crima cu un temei bine întemeiat ar trebui sa fie acceptată social.(si a fost mult timp)

| Marbea a răspuns:

Da, pentru persoanele care sufera de boli fara leac si se afla in ultima faza a bolii si au dureri cumplite, pentru acelea ar fi etic sa le curme suferinta, pentru ca doar asteapta sa moara si se chinuie fara rost. De multe ori nici morfina nu le mai ajuta si isi doresc moartea.