| noreligion a întrebat:

Intrebare:
-Dumnezeu incurajeaza violul?

Hai sa vedem.Mergem la Deuteronom capitolul 22
,, 23. De va fi vreo fată tânără, logodită cu bărbat şi cineva o va întâlni în cetate şi se va culca cu dânsa,
24. Să-i aduceţi pe amândoi la poarta cetăţii aceleia şi să-i ucideţi cu pietre: pe fată pentru că n-a ţipat în cetate, iar pe bărbat pentru că a necinstit pe femeia aproapelui său. Şi aşa să stârpeşti răul din mijlocul tău.
26. Iar fetei să nu-i faci nimic. Asupra fetei nu este vină de moarte, căci aceasta este tot una ca şi cum cineva s-ar ridica asupra aproapelui său şi l-ar omorî;
27. Pentru că el a întâlnit-o în câmp şi, deşi fata logodită va fi strigat, n-a avut cine s-o scape.
28. De se va întâlni cineva cu o fată nelogodită şi o va prinde şi se va culca cu ea şi vor fi prinşi,
29. Atunci cel ce s-a culcat cu ea să dea tatălui fetei cincizeci de sicli de argint, iar ea să-i fie nevastă, pentru că a necinstit-o; toată viaţa lui să nu se poată despărţi de ea."
In primul caz, cititorul va fi efectiv debusolat, asta pentru ca in prima instanta Dumnezeu spune sa-i omori pe amandoi, pe femeie pentru ca nu a tipat(lool.De unde stim noi daca a tipat sau nu daca totul se petrecea in camp?), iar la urmatorul paragraf spune sa nu-i facem nimic.Cum vom proceda daca intalnim o asemenea situatie in viata reala, o omoram si pe victima sau nu?
Continuand, vedem ca daca violezi o fata, nu va fi nici o problema, deoarece ea va fi OBLIGATA sa-l ia de sot pe violator, iar visteria babacului va deveni mai bogata cu o suma de cincizeci de arginti, suma care va trebui corelata cu inflatia, banuiesc.

Răspuns Câştigător
| Adyr0 a răspuns:

Da sa stii ca exact asta face, incurajeaza violul. Tu stii cat insemna 50 de sicli de argint? Chiar crezi ca argintul se gasea pe vremea aia pe strazi asa ca in zilele noastre? Pentru 1 sicliu de argint trebuia sa-ti rupi spinarea o caruta de timp. Nici nu prea aveai cum sa-i strangi pentru ca trebuia sa mananci de banii aia.

Si poate ne spui si noua unde e versetul 25. A uite-l aici:

25 Dar dacă omul acela întâlneşte în câmp pe fata logodită, o apucă cu sila şi se culcă cu ea, numai omul care s-a culcat cu ea să fie pedepsit cu moartea.

Ciudat. Ziceai ceva de un camp?

24 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Acolo unde exista in Biblie neconcordante cu dogmele si doctrinele religiilor crestine practicate azi, cuvantul lui Dumnezeu este interpretat alegoric, ca altfel nu poti accepta sa omori cu pietre un violator (nu in societatea de azi). Dar, tot pastorii (popi si altii care te opresc pe strada) spun ca Biblia reprezinta in intregime cuvantul lui Dumnezeu. Si cand le pui cateva intrebari simple de genul asta (am si eu cateva nelamuriri referitoare la Biblie si la anumite pasaje) raspunsul lor e ca tu esti un pacatos si vei ajunge in Iad daca incerci sa contesti Biblia.
Eu cred in Dumnezeu, dar Biblia este atat de interpretabila (dovada si multitudinea de religii contradictorii bazate pe aceeasi carte), incat mi-e greu sa cred ca daca Dumnezeu, prin Duhul sau Sfant ar fi realizat aceasta carte, ar fi lasat loc de interpretari.
Daca tu esti un ateu, nu-l cauta pe Dumnezeu in religii, ci cauta-l pe Dumnezeu in sufletul tau. Prin simplul fapt ca pui aceste intrebari, exista o samanta de speranta pentru tine, aceea de a crede. Dar trebuie sa iti deschizi inima, atat.

| PhaseMorphXR a răspuns:

Nu uitati ca:

1 Corintieni 11:14-16
... daca un barbat are parul lung, este o disgratie pentru el!

Numeri 6:5
Nici o lama nu se va atinge de capul lui. El trebuie sa fie sfant pana in momentul separarii lui de DOMNUL. Trebuie sa-si lase parul capului sa creasca!

Am si eu o intrebare: Sa ma tund sau nu? metaforic si contextual vorbind bineinteles.

| PhaseMorphXR a răspuns:

@lacrimi
"vorbesti de doua ere diferite, si de doua gandiri si filozofii de viata diferite. Una dupa legea veche, si una dupa legea noua, dupa har. Dar n-ai cum sa stii, esti prea informat. "

Sa inteleg ca vorbesc de doi Dumnezei diferiti si de scuza pentru cei ce au platit sau au murit in Vechiul Testament din urma "legii vechi"?
Atunci de ce mai poarta (toata) Biblia numele de "Cuvantul Infalibil al Adevaratului Dumnezeu"... pentru ca Vechiul Testament a "expirat"? Daca Biblia ar fi intr-adevar inspiratie divina atunci ceea ce spui tu contravine cu Omniscienta divinitatii. [Cam cat de veche e legea asta daca chiar in Noul Testament (2 Timotei 3:16) se spune clar ca: "TOATA Scriptura este insuflata de Dumnezeu..."
Nu se demite nicaieri Vechiul Testament, Iisus insusi il aproba, precum si in Ioan 7:19 si Ioan 1:17 etc]
Si daca tot vorbesti de Vechiul Testament ca fiind "lege veche" cum ramane cu Geneza? Ca tot la ea va referiti atunci cand apare intrebarea: "Cum a aparut lumea si omul?" Asta de ce nu e de filozofie, gandire si respectiv "lege veche? Sau asta e exceptia, se considera evidenta? Dar apoi, cine hotareste ce se ia ad-literam si ce se ia "in context"? eh...

| Duhovnicul a răspuns:

Biblia a fost scrisa de niste primitivi de aia exista tot felul de bazaconii si contradictii in ea.
Off-topic : vad ca esti nou pe aici si mai observ ca ai umplut rubrica asta de intrebari anti-religioase. Nu ma intelege gresit si eu sunt ateist convins dar noi ( userii mai vechi ) atat cei liber-cugetatori cat si cei foarte habotnici am ajuns la concluzia ca astfel de intrebari nu fac decat sa dea nastere la atacuri personale, generalizari pripite si erori logice asa ca incercam pe cat posibil sa le evitam a pastra o oarecare liniste intre utilizatori. Tu fiind necredincios ai deja o parere clara formata despre religie, biserica, preoti etc. de aceea nu prea inteleg rostul intrebarii.

| Duhovnicul a răspuns:

@Noreligion ai intr-adevar dreptate, e bine sa purtam totusi discutii constructive pe acest subiect dar in cele din urma vei realiza ca nu putem deschide ochii la toata lumea, mai ales la cei in varsta care sunt indoctrinati de-a binelea, apoi mai sunt si cei ce refuza sa isi foloseasca ratiunea si se inchid in credinta lor pentru ca e singurul lucru care le da speranta si fara ea se simt goi si vulnerabili.
Vreau sa spun sa nu te prea obsedeze atat de mult ateismul fie si pe spatiul virtual cat si in viata reala.
O zi buna

| Zenithf a răspuns:

Ba figura, citeste cu atentie. Prima se intampla in cetate, acolo daca striga intervenea cineva si scapa, daca nu a strigat inseamna ca s-a culcat din placere cu ala si se fac amandoi vinovati de adulter. In al doilea caz se intampla pe camp si numai violatorul este vinovat. Si in al treilea caz, ce inseamna ca se intalneste violatorul cu victima? Nu inseamna oare ca ea cauta treaba asta? Si nu stii ca si in legislatia actuala exista posibilitatea de impacare intre parti, adica fata poate sa-si retraga plangerea in cazul in care acuzatul face ceva anume?

| noreligion explică:

@icsulescu-tu ai citit cu atentie fragmentele de mai sus? Ai inteles ceva din ele? Ti se pare tie ca doua persoane care fac sex voit, trebuie omorate cu pietre? Si ti se pare tie ca daca atunci cand ele fac sex(acceptat de catre amandoi, asa cum sustii tu), fata este obligata sa tipe? De ce, de placere? Ia mai lectureaza tu fragmentul de mai sus si revin-o. Te astept, inca nu te notez deocamdata.

| noreligion explică:

Celor care imi reproseaza lipsa unui verset in care spune ca totul se petrece in cetate, si ca daca tipi se aude, tin sa precizez ca violatorii au foarte multe metode, una ar fi si aceea de a-ti astupa gura cu un calus.Mai puteti sa tipati? Voi nu vedeti ca bateti campii din moment ce nu puteti sa priviti adevarul in fata?
@taddy-,, Nu ma intelege gresit si eu sunt ateist convins dar noi ( userii mai vechi ) atat cei liber-cugetatori cat si cei foarte habotnici am ajuns la concluzia ca astfel de intrebari nu fac decat sa dea nastere la atacuri personale''
Nu te inteleg! De ce sa se supere cineva ca discutam teme religioase? Cei care au fost arsi pe rug de catre inchizitori s-au suparat? Crestinii nu au de ce sa se supere ca Dumnezeul lor este pus la indoiala de catre atei, asta pentru ca nici noi nu ne suparam pe ei cand il aduc in discutie la fiecare postare. Iar ei vorbesc despre el mulat mai mult decat o facem noi.Eu consider ca am intrat pe un forum unde oamenii sunt rationali si se poate discuta cu ei o varietate de teme, nu cred ca am intrat pe un site de pupatori de moaste, caci atunci ar fi grav.Grav nu pentru mine, ci pentru ei, caci suntem in secolul 21 si nici un om rational nu mai crede ca daca pupi un hoit ti se iarta pacatele. Voi ramane aici si voi pune intrebari atata timp cat nu jignesc, iar intrebarile despre religie nu trebuie sa jigneasca pe nimeni. Ce, le este rusine sa se afiseze ca religiosi, sau nu au replica?

| noreligion explică:

Continuare:
,, 25 Dar dacă omul acela întâlneşte în câmp pe fata logodită, o apucă cu sila şi se culcă cu ea, numai omul care s-a culcat cu ea să fie pedepsit cu moartea. ''
Insasi versetul in sine ne spune ca este fortata sa intretina raporturi sexuale, de ce mai este nevoie sa si tipe? Daca nu poate sa tipe ca i-a fost astupata gura, ce facem, o omoram pe biata fata?

| noreligion explică:

@denisa444-intr-adevar, ai dreptate. Te rog sa te abtii pana vei aprofunda cunostintele necesare.
@cascadorys
,, Mai noreligion, mai citeste o data pasajul... e vorba de doua situatii: in cetate si pe camp.''
Ce legatura are aceste doua situatii cu violul in sine? Daca o violeaza pe camp are circumstante atenuante, iar daca o violeaza in cetate, nu? Mai copii, voi va auziti(in cazul de fata, va citit inainte sa dati enter?)
@teddy-multumesc pentru raspunsuri, esti o persoana care intr-adevar gandeste.Insa eu tot mai sper ca aici se gasesc mult mai multe astfel de persoane. Sper! Lool!

| noreligion explică:

@lacrimi, las-o asa cum a cazut.Cu fiecare explicatie nu faci altceva decat sa demonstrezi ceea ce a spus @floatilla.Asculta-l,este mult mai inteligent decat tine iar bagajul sau de cunostinte se cunoaste ca este mult mai vast! Iti multumesc totusi pentru raspunsuri, nu conteaza daca sunt bune sau nu, ideea este ca incerci sa raspunzi.

| Nicoleta a răspuns:

Casca mai bine ochii si citeste inca odata.

| Azm a răspuns:

De fapt in continuare scrie ca nu o omori daca a tipat, dar nu a avut cine sa-i sara in ajutor:
27. Pentru că el a întâlnit-o în câmp şi, deşi fata logodită VA FI STRIGAT, n-a avut cine s-o scape.
Privitor la viol, nu cred ca despre asta este vorba pentru ca in text scrie ca "s-a culcat cu ea" nu ca "a siluit-o", asta inseamna ca au fost de comun acord. In continuare spune ca "a necinstit-o", pentru ca s-au impreunat fara sa fie casatoriti si biserica nu accepta actul sexual in afara casatoriei. Deci nu-i nimic neclar in text.

| cascadorys a răspuns:

Mai noreligion, mai citeste o data pasajul... e vorba de doua situatii: in cetate si pe camp. Spui prostii, nu ai fost atenta cand ai citit. Lumea e plina de oameni ca tine, care se tot chinuie sa gaseasca contradictii si chestii de genul in Biblie. Daca nu crezi in ea, de ce te chinui sa arati ca e gresita?

| cascadorys a răspuns:

Ai sarit peste versetul 25: "Dar dacă omul acela întâlneşte în câmp pe fata logodită, o apucă cu sila şi se culcă cu ea, numai omul care s-a culcat cu ea să fie pedepsit cu moartea."

| lacrimi a răspuns:

Pe cat de mult incerci sa pari intersant/a, pe atat de mult arati ca ai foarte multe carente. M-as apuca acum sa fac o lectie de sintaxa, de aranjamentul frazelor, dar cred ca nu ar avea rost.

Cazul 1. Fata e in cetate, e logodita, si nu tipa tipa cand vine alt barbat, il accepta, si il necinsteste pe sotul ei.Atunci si ea cade in imoralitate, si barbatul care a necinstit-o

Cazul 2.Nu intelegi versetul 26? Isi are explicatia in versetul 27.De ce sa nu-i face fetei nimic? Nu-i faci nimic in cazul in care era la camp(sau nu stii despre agricultura), a strigat, dar n-a auzit-o nimeni. Ori voiai sa faca ceva de genul Xena printesa razboinica? Atunci ea nu are nicio vina, logic.

Si in al 3-lea caz, Violatorul nu aduce ofensa logodnicului fetei, fiindca ea nu este logodita, dar ii necinsteste puritatea in ideea viitorului sot.Atunci el e nevoit sa o ia de sotie, ca sa-si spele pacatul, altfel comite adulter.

Si in legatura cu intrebarea:Cum vom proceda daca intalnim o asemenea situatie in viata reala, o omoram si pe victima sau nu?
Chiar nu mai e cazul in ziua de azi.In vremurile vechi traiau dupa legile din Torah, dupa decalog, era legea talionului, e chestii grele aici.
Ti-am mai spus, ai carente, daca interpretezi macar interpreteaza corect.

| lacrimi a răspuns:

@Floatilla, vorbesti de doua ere diferite, si de doua gandiri si filozofii de viata diferite. Una dupa legea veche, si una dupa legea noua, dupa har. Dar n-ai cum sa stii, esti prea informat.

| Incubus a răspuns:

Ce vrei sa dovedesti?
daca tot expui o problema macar fa-o pana la capat:
unde este versetul cu nr 25?:
suna cam asa :
Dar daca omul acela intalneste in camp pe fata logodita, o apuca cu sila si se culca cu ea, numai omul care s-a culcat sa fie pedepsit cu moartea.

dupa cum vezi contine si explicatia :in cetate daca tipi vei fi auzit dar daca nu tipi poate nu vrei sa fi auzit (preacurvie)dar in camp poti sa tipi cat te tine nu te aude nimeni (nu este vina ei)
altceva:
deut faca parte din vechiul testament care a fost schimbat de Isus cand a venit :cea mai mare schimbare adusa in acest caz ar fi dpedeapsa cu moartea (intr-un caz asemanator cand a fost si Isus de fata, El a zis: cel fara de pacat sa arunce primul piatra)deci dupa cum vezi ...nu luati motamo ca atunci erau alte timpuri in care era normal in general la casatorie nu numai in astfel de cazuri sa se plateasca o suma de bani care de obicei era cheltuita cu nunta in sine in biblie sunt multe cazuri (intamplari)voi trebuie sa realizati care este invatatura(ca doar nu va asteptati sa aiba biblia si explicati pentru fiecare...)

| Saya a răspuns:

Salut!

Nu trebuie sa iei motamo paragrafele alea pentru sunt scrise de oameni in primul rand nu de insusi Dumnezeu.Am vazut ca in majoritatea postarilor tale incerc sa ne faci sa comentam dogmele bisericesti.In orice caz daca ai vreo problema vorbeste cu un preot, va stii sa te lamureascawinking Un lucru e cert: Dumnezeu nu incurajeaza violul

paa

| Denisa444 a răspuns:

Moama ce ma dispera interpretarile dupa ureche ale cartii SFINTE. daca cineva nu are macar cunostintele elementare mai bine sa nu se pronunte. Biblia nu e doar o carte si fiind Cuvantul lui Dumnezeu, hai sa nu ne dam cu parerea prea superficial, ok?

| anamaria91 a răspuns:

E buna asta laughing
Dar acolo mentioneaza ca numa daca sunt prinsi e obligata fata la maritis. Si de aici, rezulta ca violul este admis in cazul in care fata nu e promisa. Iar in caz contrar, daca fata e casatorita, pe animal oricum il omori, iar pe fata, dupa ochi frumosi. Si aici, daca se afla. Ca poate la fata incepe sa ii placa si de aia nu strigalaughing
Deja am deviat...
Numa bine

| icsulescu a răspuns:

Nu cred in Dumnezeu, dar aici nu ai dreptate. Nu scrie nicaieri ca fata a fost violata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai totusi sa fim corecti, nu era vorba de viol, era altfel, daca ai relatii cu o femeie iar apoi o vorbesti urat...trebuie sa platesti sau sa raspunzi pentru faptele tale. oky?batting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca mergi mai departe, cand femeia preacurva a fost adusa in fata lui Iisus Hristos, nu ai mai pune o astfel de intrebare.fiindca umbra{vechiul testament}era sub legea lui moise, iar noul testament, este legea, implinita de mantuitor cu o lege noua, a iertarii si a dragostei si a milei. dar vad ca tu ai un alt stapan, care cauta nod in papura creatorului, ca intotdeauna.nu prea ai succes.fiindca minti si contrafaci anumite versete asa cum vrei tu.nu te obosi.cine calca pe langa o face si fara indicatiile tale.