| bleakk a întrebat:

Întrebare logică:

Ziua de dinainte de ziua de ieri e cu trei zile după Sâmbătă. Ce zi este azi? + rationamentul

21 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

O luam asa:
Sa zicem ca azi este Duminica.Ce-a fost ieri? Sambata.Si ziua de dinainte de ieri? Vineri.Vineri e cu 3 zile dupa Marti.
Marti=Sambata.
Duminica=ziua necunoscuta.
Ca sa obtin Marti am adaugat 3 la Sambata deci ca sa obtin ziua necunoscuta de azi folosindu-ma de Duminica scad 3, adica azi este Joi.
Test:
Sa zicem ca azi este Joi.Ieri este Miercuri, ziua de dinainte de ieri este Marti.Marti este cu 3 zile dupa Sambata.

Ziua de azi este Vineri.Ieri a fost Joi.Inainte de Joi Miercuri. Miercuri a fost a 3-a dupa Duminica.
Duminica de aici corespunde cu Sambata din ce ai spus tu acolo.Este cu o zi inainte totusi deci din Vineri scad o zi si obtin ziua corecta : Joi.

| bleakk explică (pentru Wehrmacht):

Ziua de dinainte de ziua de ieri (adica alaltaieri) este cu 3 zile dupa sambata. Deci,avem sambata, duminica, luni, marti, miercuri ( ziua care este CU 3 zile DUPA samabata, adica dupa duminica-luni-marti), joi(adica ieri), vineri (AZI). Dilema era daca marti SAU miercuri este CU 3 zile DUPA sambata

| Wehrmacht a răspuns (pentru bleakk):

Ai zis sambata, duminica, luni, marti, miercuri.
Deci...cate zile sunt dupa cuvantul "sambata"? Ai zis 3 zile dupa sambata, nu dupa 3 zile dupa sambata.Si daca ai fi spus asa putea sa fie si mai departe de marti, dar pana in sambata.

| Wehrmacht a răspuns (pentru bleakk):

Cu 4 metri mai incolo dupa 1 metru.La sfarsitul metrului aluia ai 0 metri.Masori 4 metri de acolo sau 5? Cred ca exact d-aia spui "4 metri incepand de aici" sau "5 metri incepand de aici".
Si de ce te opresti tocmai la miercuri? Daca "Cu" ala simbolizeaza faptul ca dupa ce s-au facut 3 mai adaugi, de ce adaugi tocmai 1? Nu cred ca acest "Cu" a fost conceput sa fie folosit asa.De asta exista cuvinte cum ar fi "dupa" care arata pozitia.
Nu-s singurul care a interpretat asa.Intrebarea nu este tocmai de logica, este de interpretare, de cum intelegi un enunt care nu este tocmai clar.
Am bagat enuntul pe google.L-am mai gasit pe unu' care a dat un exemplu ca al meu, chiar 2 si pe altii care au spus tot joi.

| bleakk explică (pentru Wehrmacht):

Eu am gasit raspunsul corect ca fiind "vineri" si de aceea am interpretat in acest fel.Cred ca ai dreptate, este de interpretare, insa la cel care am vazut ca a pus intrebarea a premiat raspunsul vineri.

| Kaℓi a răspuns:

Trei zile dupa sambata, adica duminica, luni, marti.
Ziua de dinainte de ieri e miercuri.
Ieri e joi.
Azi e vineri.

De fapt azi e miercuri, inca juma' de ora.

| AirănMeidăn a răspuns:

craciunul

| Theo94 a răspuns:

Joi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul a intrebat clar ce zi e "astazi"...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Presupunem ca ziua de azi e "x" ziua de pana "x" e "x-1",iar cea de pana ieri e "x-2" si e cu trei zile dupa sambata
asta inseamna ca sambata e egal cu "x-5"(sau sambata e cu 3 zile in spatele zilei "x-2")
daca sambata e egal cu "x-5", rezulta ca
duminica e "x-4"
luni "x-3"
marti "x-2"
miercuri "x-1"
si joi e egal cu "x"
Desigur sunt o multitudine de variante, practic eu am ales ceva schematic insa se poate face si prin presupuneri.

| bleakk explică:

Cred ca conteaza si daca luam interval inchis sau deschis

| Wehrmacht a răspuns (pentru bleakk):

Ce sa iei cu interval inchis/deschis? Sa zicem ca avem S,D, L, M, M=1, 2,3, 4.
Interval inchis/deschis daca incluzi 1 in el? Ar fi pentru inchis 1, 2, 3, 4 si pentru deschis la stanga 2, 3, 4 adica marti.Dar ai clarificat deja ca e interval deschis spunand "dupa sambata". Deci asa este : 2, 3, 4 adica marti, 4 e a 3-a cifra.
Interval deschis la dreapta? Ca sa existe 3 zile ar fi insemnat sa fie inchis la stanga cu sambata in el, dar sambata ai spus deja ca nu-i in interval deci la dreapta e clar inchis ca sa fie 3, adica marti.

| kyliejenner a răspuns:

Joi

| matrix100 a răspuns:

Joi

| xXAlphaXx a răspuns:

Marti

| Mykymu a răspuns:

Alaltaieri e cu 3 zile dupa sambata. Duminica, luni, marti. Marti e alaltaieri, ieri e miercuri, azi e joi.

| Theodora292001 a răspuns:

Azi e joi. O iei de la coada : 3 zile dupa sambata : duminica luni marti. Ziua de ieri: miercuri. Azi: joi

| Dan515 a răspuns:

Astazi este vineri (nu este dar acesta este raspunsul). Pai te gandesti asa: ziua de dinainte de ziua de ieri inseamna 3 zile iar fiind ca e cu trei zile dupa sambata, in total sunt 6 zile. O saptamana are 7 zile. Pana Sambata sunt 6 zile, asa ca mai adaugam 1 zi ca sa se termine saptamana si ramanem cu 5 zile. A cincea zi dintr-o saptamana este vineri. Raspuns: vineri.

| bleakk explică (pentru Dan515):

Raspuns corect, mie imi dadea ori joi ori vineri. Joi pentru ca luam Sambata-Duminica-Luni-Marti - si luam MARTI ca ziua de alaltaieri.

| Dan515 a răspuns (pentru bleakk):

Deci, funda?

| DiaDianaAlexandra a răspuns:

Vineri