| DorelSudoru a întrebat:

Intrebare pentru. atei: Daca vi s-ar intampla o minune (ati scapa dintr-un accident foarte grav fara nici o rana sau cineva drag ar avea o sansa de 1% sa traiasca si 99% sa moara) ati considera coincidenta sau v-ati pune un semn de intrebare?

Răspuns Câştigător
| Bunny a răspuns:

In mod real nu cred ca ar supravietui cineva cu 1% sanse sa traiasca.Si chiar daca printr'o minune ar supravietui, ar fi o singura persoana pe cand alte milioane mor.Nu ar fi nici un semn de intrebare.Fiecare cu viata lui si ce i se intampla asta e. Cum ai putea sa crezi in asa-zisul "Dumnezu" cand nu e deloc dreptate nicaieri? Sunt atatia oameni care nu au nici macar o sansa in viata(se nasc pe strazi si tot acolo mor, sau foarte bolnavi etc). Unora li se distruge viata fix cand se simteau impliniti.Se poate intampla orice, oricand.Sunt multi care se nasc bolnavi(cu handicap) si nu au nici macar sansa sa traiasca 1 minut o viata normala si cum ai putea sa mai crezi in Dumnezeu? Unde e egalitatea? Daca ar exista ar fi mai drept cu fiecare nu ii "Creeaza" si apoi ii lasa de izebliste.Eu stiu pe pielea mea(am un caz in familie) si e foarte greu.Pana cineva nu trece prin asa ceva nu ar avea cum sa inteleaga.Si uneori cand se mai intampla"miracole" e doar odata dar tragediile altor milioane chiar miliarde de oameni nu se pune la socoteala?oh go on In fine... e doar parerea mea si nu am nimic cu cei care cred in el. happy

32 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

@Bunny

Uite cum e cu procentele. O persoana cu 1% sanse de supravietuire are sanse de supravietuire, dar minime. 1% sanse de supravietuire inseamna ca 99 de indivizi din 100 ar muri in aceeasi situatie. Asadar, nu e vorba de alte milioane, ci de alte cateva zeci.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@Bunny

N-ai inteles. Ti-am oblojit matematica, nu convingerile religioase. In privinta religiei, am si eu multe suparari. Citeste-mi raspunsurile.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@Bunny

Daca acele zeci sunt inzecite sau inmiite, la fel fel va si procentul care reprezinta exceptia. La 1000 de cazuri, 10 salvari, la 10000 de cazuri, 100, la 100 000 vor fi 1000 etc. Stimabilul nostru parkour a pomenit de o valoare procentuala oarecare (putea sa zica foarte bine 0, 1% sau 0. 01% pentru a accentua dramatismul), dar concluzia ta ar fi fost oricum gresita, indiferent de caz.

nony
| nony a răspuns:

Daca as avea 99 % sanse sa traiesc si mor din 1 %? Sa fie si asta un ¨miracol¨?

nony
| nony a răspuns:

@Bunny

Nimeni n-a zis ca viata e dreapta.Se numeste selectie naturala. Cei mai puternici supravietuiesc. E legea naturii prin care moare si renaste.Imi pare rau pentru suferinta ta, dar ca a ta sunt zeci de mii.Nu putem plange la nesfarsit, trebuie sa trecem peste.

| Angel0 a răspuns:

Nu exista coincidente.Nu-mi pun semne de intrebare.Nu-i sunase inca ceasul.Mai incearca. Esti pe drumul cel bun.

| AndrogynBeauty a răspuns:

Bunny, foarte corect ceea ce-ai scris. Trebuie să ai un nivel uriaş de trufie ca să-ţi închipui că Dumnezeu a intervenit în cazul tău, ca să te salveze (deşi a trăi poate nu e cea mai fericită situaţie, poţi s-o gândeşti şi aşa) în timp ce milioane de oameni se chinuie în fiecare clipă a existenţei lor mizere, fără a avea vreo vină.

| AndrogynBeauty a răspuns:

Am cunoscut şi eu o fată anorexică (cu internări în spital la "activ"), la o sală de fitness pe care o frecventam în perioada când mai eram în România, şi ţin minte cât de singură se simţea, cât de mult mişto trebuia să suporte, doar fiindcă "nu avea forme", era altfel... M-am ataşat de ea, chiar şi fără acele "forme", avea chipul cel mai frumos pe care-l văzusem până în acel moment, o inteligenţă sclipitoare şi o căldură sufletească adevărată, nu aşa cum se bat mulţi credincioşi în piept că au şi, cu prima ocazie, sunt primii cu piatra-n mână... Biserica este fieful intoleranţei şi pentru asta, nu merită respect, învrăjbeşte oamenii unii contra altora, fără vreun motiv coerent.

| AndrogynBeauty a răspuns:

Niciodată biserica n-a reuşit să facă oamenii mai buni. Asta e o realitate istorică asupra căreia nu cred că e cazul să mai stăruim acum. Cine ştie cât de cât istorie, nu mă va contrazice. Biserica a avut mereu interese meschine şi pentru a şi le putea realiza, s-a folosit, în mod machiavelic, de orice mijloace. Mercantilismul ecumenic reiese din studiul istoriei la fiecare mare eveniment (războaie, în special). Ideea e că oamenii moderni (din păcate, cam puţini în Ro, dar destui în alte locuri civilizate din Europa şi alte continente) nu mai sunt atât de uşor de manipulat de Biserică, acum că toate miturile religioase au fost desfiinţate de ştiinţă. Tocmai acest "talibanism" arată faptul că Biserica pierde teren şi, ca un animal rănit, încolţit, se asmute asupra celor care îi pun la îndoială geneza (pe bună dreptate, construind argumentaţii ştiinţifice). Cum o face? Prin intermediul celor cu creierul spălat, masă de manevră, carne de tun, cum vreţi voi să le spuneţi... E păcat să ai puterea de a discerne şi totuşi să n-o foloseşti.

| AndrogynBeauty a răspuns:

Au găsit deja. Consumerismul alimentat cu bani împrumutaţi de către bănci. Plus prostirea populaţiei, vezi ce se întâmplă în şcoli, vezi ce modele au tinerii...

| AndrogynBeauty a răspuns:

Hehe, amuzant este faptul că astea-s argumentele credincioşilor, de cele mai multe ori. Şi ca un amuzament, numărul ateilor este mai mare decât al credincioşilor tocmai în ţările dezvoltate: Suedia, Danemarca, Norvegia, Japonia, Cehia, Finlanda, Franţa, iar în ţări ca Germania, Ungaria, Olanda, UK, Belgia, numărul ateilor este relativ apropiat de cel al credincioşilor (atenţie, toţi la un loc, indiferent din ce dogmă fac parte!). Ţările cu cei mai mulţi credincioşi sunt: Cuba, Kyrgyzstan, Republica Dominicană, Albania, Portugalia, Mongolia, Kazahstan, Uruguai.

| AndrogynBeauty a răspuns:

Marycherry, sincer, te-ai blocat într-un paradox. Lucrurile se întâmplă într-un anumit fel pentru că nu se întâmplă în alt mod, în dimensiunea pe care tu o conştientizezi. În alte dimensiuni, probabil lucrurile se întâmplă altfel. Ăsta e un principiu din fizica cuantică - un atom poate fi într-o infinitate de locuri în acelaşi moment. Adică, în aceeaşi clipă, pot fi în centrul Universului şi la marginea lui, totul depinzând de sistemul de referinţă - a se citi dimensiunea arbitrar aleasă.

| AndrogynBeauty a răspuns:

Marycherry, aşa este, însă gândeşte mai deschis. Percepi o singură realitate, însă asta nu înseamnă că trebuie să te limitezi doar la ea şi să consideri lucrurile numai prin prisma a ceea ce-ţi oferă această realitate palpabilă. Ştiinţa şi puterea ta de imaginaţie te ajută să depăşeşti această barieră. Religia pune oprelişti, nu face nimic pentru emanciparea omului.

| YourDailyApple a răspuns:

Permite-mi sa iti raspund tot cu o intrebare :
Tu crezi ca din bebelusii aceia care au murit in incendiul de la maternitatea Giulesti, si doar cativa au fost salvati e cumva o minune?
I rest my case...

@Bunny ti-a dat un raspuns complet cu care sunt de acord.

| Bunny a răspuns:

@HepHap sunt mai multe cazuri fiecare provocat de altceva si logic cu alte procente.Cum ai zis tu cateva zeci, da dar din 100.Ai idee cati oameni mor de foame? Cati oameni locuiesc pe strazi? Cati oameni nu au bani de pastile sau sa se interneze in spital? Ai idee cati oameni se nasc cu malformatii si nu pot avea o viata normala?(eu stiu si stiu si cat de greu de chinui cu persoana asa si sa ii vezi zilnic cum sufera si sa stii ca nu poti face nimic, cum crezi ca te'ai simtii?).
Legat de "dumnezeu" da bun asa as fi de acord ca ceva a creat Universul si atat. Dar nu avem o explicatie logica si chestia cu religia e o metoda de tampire in masa. Iti zic eu ca toti "credinciosii" aia care se duc duminica la biserica fac mai mult rau decat un om care numai are nici un motiv sa creada in "dumnezeu" dupa cate lovituri a primit.Pana si un hot inainte sa fura zice "Doamne ajuta" si se mai numeste credincios?oh go on Pana si la condamnatii la inchisoare vine popa si le citeste si aia se mai numesc credinciosi? Daca asta inseamna pentru voi religia inseamna ca sunteti la fel de puteti crede in asa ceva si o sa va dati seama ca n'are logica cand o sa va loviti de probleme reale si vedeti ca viata nu e dreaptawinking.

| Bunny a răspuns:

Aaa si o mica completare(in cazul in care va citii cineva). De exemplu si pe TPU la "cauze nobile" au fost doar 24 de intrebari, pe cand la "Dragoste si sex"(de exemplu) sunt 34283 si zilnic se pun cel putin 100. Pe toti ii framanta doar sa fie bagati in seama si iubiti, pe cand altii nici nu isi permit sa viseze la asa ceva.

Si alt exemplu.La biserica se fac donatii multe( de exemplu si bunica mea-mare credincioasa- isi da toata pensia de 7 milioane la biserica) si ca ea sunt multi.Cu banii aia se fac mici aranjamente prin biserica si restul ajung la popi in buzunare.Ati vazut cat de bogati sunt popii? Cate masini luxoase schimba si cate case de lux au? Nu zic ca ar fi toti dar marea majoritate.
Macar in alte tari biserica e legata cu crucea rosie si la biserica mai vin sarmani si primesc un mic ajutor. Dar la noi se duc la popi si nimeni "nu vede" asta. straight face

| Bunny a răspuns:

@AndrogynBeauty Ai dreptate! Persoanele care stiu ce e suferinta cu adevarat(ex: fata pe care ai cunoscut'o) mai ai nevoie din cand in cand si de o vorba buna sau o imbratisare calda. Dar in schimb primesc numai critici ca si cum ar fi vina lor pentru situatia lor.Si vina lor de'ar fi nu vad cu ce ar incurca pe cineva. Dar toti cu critica si nu isi vad de lungu' nasului.Toti credinciosii au uitat cum e sa fii om. Eu una consider ca am mai multa inima decat o persoana care se duce duminica la biserica si cand iese se apuca sa faca toate rautatile posibile. Aaa dar stai ca le "ia" popa pacatele la spovedanie.Si chestia cu spovedania ii incurajeaza practic sa faca pacate, stiind ca apoi vor fi iertati. Si cum ai zis si tu, la biserica ii pun unii contra altora.Pana si celor din politica le convine sa accepte biserica. Popa indeamna intr'un mod mai subtil pe acesti "mari" credinciosi sa faca ce dicteaza cei de sus.De asta salariile popilor nu au scazut ci din contra cresc.Pe cand in spitale e nevoie de cativa bani sa se faca niste restaurari sau sa se mai construiasca o noua aripa in spital pentru a ajuta mai multi oameni, dar pentru spitale/camine nu sunt bani.oh go on Oare unde o sa se ajunga in ritmul astastraight face?

| Bunny a răspuns:

@HepHap. da bun din 100 sunt cateva zeci. Dar nu sunt doar 100 in situatia asta ci mult mai multi si implicit se maresc si zecile alea care ajung la milioane.Tot matematica e. Daca ar fi doar 100 de cazuri asa ar fi bine. Dar asta e lumea in care traim. happy
Si scuze daca am interpretat gresithappy.

@AndrogynBeauty Sunt de acord cu tine.Si eu mai demult eram pasionata de istorie si citeam multe carti si ramaneam ingrozita.Cata cruzime putea sa fie.straight faceSi totul se invartea in jurul religieioh go on.Chiar si acum inca are o mare influenta asupra multor oameni. Dar in timp nu va mai avea deloc nici un efect. Dar nu cred ca va fi o problema, caci cei ce conduc lumea vor gasi alte modalitati de supunere pana atunci. straight face

| Bunny a răspuns:

Da asta asa e. Mereu vor avea alternative si se folosesc de orice. Acum pana si modelele dupa care se ghideaza tinerii primesc indicatii cum sa impulsioneze tineretul la cat mai multa prostie. Multi ori vad si nu le pasa ori chiar nu vad si doar cateva persoane nu au cum sa schimbe o majoritate.

P. S.: am intrat pe blog'ul tau. Foarte dragut! Imi place mult cum gandesti si cum abordezi fiecare subiect.Am apucat sa citesc doar cateva articole dar cu siguranta le voi citii si pe restul.Succes in continuare cu blog'ul>big grin

| Bunny a răspuns:

@HepHap dar ti se pare normal ca din 100(de exemplu) sa fie salvat doar 1? Intr'adevar cand se inmulteste numarul decedatilor se inmulteste si cel al celor salvati, dar totusi e un numar foarte mic! Daca lumea n'ar mai fi atat de indiferenta s'ar ajunge macar la jumtate cand oricum normal ar fi sa fie mult mai mult. Daca sunt salvati 100 si mor 10000 nu se schimba nimic. Intr'adevar cei 100 traiesc dar nu putem ignora numarul mortilor. Pur si simplu nu mi se pare normalstraight face.

| nodeerskulls a răspuns:

Semn de intrebare. Eu, care cad pe scari in fiecare zi, sau ma impiedic, sau ma trzesc cu vanati si nu stiu de unde le am sau ma rog, am ghinion in accidentari in general, sa nu patesc chiar nimic? Da-o incolo, e ceva putred in Danemarca, si nu este sandvisul pe care l-am uitat de ieri in ghiozdan!

Serios acum, mi-as pune nu una, ci mai multe intrebari. Ce sansa ar fi fost...si de ce lucrurile s-au intamplat asa si nu altfel?

| nodeerskulls a răspuns:

A, si nu sunt ateu, dar sunt teista. Nu stiu in ce sa mai cred, dar stiu ca exista Dumnezeu.

| nodeerskulls a răspuns:

Androgyn, cunosc foarte bine fizica cuantica. prin teoria "pisicii lui Schoredinger" mi-am explicat existenta si omnipotenta lui Dumnezeu. Dar, ideea este ca noi traim in universul asta, si celelalte sunt irelevante intereslor noastre.

| nodeerskulls a răspuns:

AndrogynBeauty
Poti sa fii credincios si sa fii imaginativ in acelasi timp. Cei mai mari cercetatori, inclusiv Darwin, erau teisti intr-un fel sau altul. A crede ca o putere mai mare exista (nu conteaza cum si de ce) nu inseamna ca te limitezi.

| Pământul a răspuns:

Dar daca un crestin ar merge pe strada ca in oricare alta zi, catre slujba, scoala, biserica, sau mai stiu eu ce, si i se intampla un accident, cu o sansa de 0, 005% sa se intample si restul sa nu se intample, si'ar pune un semn de intrebare?

Ia de'aici dublu standard.

| fluffee a răspuns:

Pai... ce treaba au 'coincidentele' cu ateismul? Sau ce treaba au coincidentele cu religia? Intrebarea ta nu e formulata bine, scuza-ma ca iti spun asta. Coincidentele se pot 'compara'. La tine n-am vazut 'si' intre cele 2 situatii, ci 'sau' :p

| g3orgiana16 a răspuns:

Ambele :d

| pinkrulz1994 a răspuns:

Stupida intrebare...si invata sa scrii... v-ati nu v-ati si dintr-un)aa si nu vad cum e accidentu` grav fara ranilaughingvorbesti prostii omulewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ateismul e la moda pentru unii din cate obs... dar ei nu gandesc ca toti oamenii s'au nascut datorita lui Dumnezeu si ca el exista
noi toti nu suntem naivi sau cum ne cred ateii cauza e ca ei sunt naivi si rataciti pentru ca ei abia sunt cativa iar noi toti suntem credinciosi de ce suntem noi multi si ei putini daca exista vreun ateism cu adevarat acum o dadeam la pace dar nu avem cum sa o dam pentru ca noi vrem sa ii aducem pe calea cea dreapta a credintei
doar nu o fim noi toti aia nebunii si ei desteptii deci aici sta tot adevarul ca CREDINTA UN DUMNEZEU EXISTA iar ei se dau in barci pupand ateismul pe SATANA in bot