| MariusDumitru92 a întrebat:

Întrebare pentru atei!

Informația și implicit organizarea pot apărea din materie lipsită de inteligență?
Răspunsul să fie însoțit de dovezi concrete!

82 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Informatia si organizarea de care zici tu se refera la entropia unui sistem. Daca umpli o piscina cu monede si o agiti de suficient de multe ori, la un moment dat monede alea o sa stea in toate pozitiile posibile. Daca extinzi rationamentul asta la nivel macro, adica planetar au universal posibilitatile devin nelimitate.

| MariusDumitru92 explică (pentru RoCkKiD):

Aberant. Nu demonstrezi nimic. Doar îți imaginezi.
Unele lucruri nu se vor întâmpla niciodată, indiferent de repetabilitatea acțiunilor în timp.
Niciodată nu se vor întruni toate condițiile necesare vieții prin acțiuni aleatorii.

| Wr3nch a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Nah, tu esti din ala care nu vrea argumente reale, ci doar sa contrazica pentru caterinca. Si asta vine de la un deist.

| MariusDumitru92 explică (pentru Wr3nch):

Prietene, nu ai oferit niciun argument concret și observabil.
Mi-ai oferit născociri ale minții tale. Ateii își imaginează lucruri și încep să creadă că sunt reale.

| MariusDumitru92 explică:

Oameni normali? Oare, la ce te raportezi când decizi că cineva este normal? La propria ta minte? Tu ești etalonul normalității? Cei care văd și înțeleg dincolo de perspectivele tale înguste sunt nebuni?

| doctorandus a răspuns:

Astea sunt raspunsuri la nivel de profesor universitar.

Si da, exista mai multe teorii ale abiogenezei si nu stim care este cea corecta.

| Mihai0101 a răspuns:

MariusDumitru92 Lasal pe dumnezeu in pace el n-are timp de copii din africa care mor de foame si de copii din Romania care rabda tot de foame si sunt destui si la noi famili care traiesc foarte greu!
Unde vezi tu dumnezeu eu am palate si tone de bani si alti mor de foame ca nu au o bucatura de paine.
Mi se pare usor penibil.
Nu sunt ateu 100% dar uitate in jurul tau cata nedreptate este si apoi trage o concluzie cu mintea limpede la rece!

| Mihai0101 a răspuns (pentru Mihai0101):

Bine ar fi domnul MariusDumitu sa avem un dumnezeu sa se mai faca dreptate pe pamant.
Ca idee nu e rea dar s-ar putea sa alergam in zadar si sa obosim cautand pe dumnezeu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu niciodată nu ai vrut răspunsuri sau dovezi doar cearta. Ce sens mai are?

| MariusDumitru92 explică (pentru doctorandus):

Sunt născociri ale imaginației. Ateul nu mai știe ce să inventeze ca să Il ocolească pe Dumnezeu.

| MariusDumitru92 explică (pentru Mihai0101):

Nu este Dumnezeu vinovat pentru răul ce se petrece în lume. Noi suntem vinovați. Dacă noi nu am arunca miliarde de tone de mâncare și le-am da oamenilor aflați în nevoi, nu ar mai exista om înfometat. Dacă cei bogați nu ar aduna ca nebunii averi și ar împărții prisosul lor cu cei săraci, nu ar mai exista sărăcie. Nu e Dumnezeu vinovat pentru lăcomia și prostia noastră. El ne-a învățat să ne iubim apropele ca pe noi înșine, nu să îi întoarcem spatele.
Dumnezeu ne-a învățat să avem pace unii cu alții, nu să facem războaie și alte atrocități. Dumnezeu nu încalcă liberul arbitru. Noi alegem să facem ce dorim, dar vine ziua când vom da socoteală pentru toate. Stai fără grijă...tot ce pare nedrept, într-o zi se va îndrepta!

| MariusDumitru92 explică (pentru suntserios):

Întrebările mele sunt menite să trezească conștiințele adormite. Eu cunosc deja răspunsul la întrebările pe care le pun.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Nu, tu incerci sa cauti cearta intre atei si credinciosi dar vrei sa pari credinciosul ala inteligent, dar tot cearca cauti.

| MariusDumitru92 explică (pentru suntserios):

Doamne ferește! Nici vorbă. Nu caut conflicte cu nimeni.

| Holiday a răspuns:

"Informația și implicit organizarea pot apărea din materie lipsită de inteligență?"

Evidenta arata ca da. Atata vreme cat "informatia si implicit organizarea", cum spui tu, indiferent ce inseamna asta in capul tau, exista, dar nu exista absolut nici o evidenta despre vreun spiridus care sa le fi crea, oricat se chinuie unii sa-l inventeze, e cert ca, repet, orice intelegi tu prin asta, pot aparea.

| doctorandus a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Eu nu sunt ateu, iar multi oameni de stiinta crestini accepta abiogeneza drept fapt obiectiv-real.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Și iată de ce:

Conform https://answersingenesis.org/store/product/already-compromised-book/ inerantiștii biblici recunosc pe șleau că au fost înfrânți în toate universitățile mainstream din SUA, iar acum bătălia se dă pentru colegiile și universitățile care se consideră creștine, că multe dintre ele au căzut de la credința inerantistă.

| MariusDumitru92 explică (pentru doctorandus):

Prietene, nu îmi pasă niciun link și nicio înfruntare.
Răspunde la întrebarea mea și însoțește răspunsul cu argumente oricând observabile și verificabile!
Voi, ateii, nu faceți decât să deturnați sensul discuției. Atât...

| MariusDumitru92 explică (pentru doctorandus):

Abiogeneza este un basm inventat din disperarea unor oameni de a Il înlătura pe Dumnezeu din mințile oamenilor. La oamenii slabi a avut mare succes acest basm.

| MariusDumitru92 explică (pentru Holiday):

Prietene, lăsa spiridușul și demonstrează că inteligența și implicit organizarea pot apărea din materia lipsită de viață!
Spiriduș ți-L închipui tu pe Dumnezeu. Perspectiva voastră este complet greșită. De aici rezultă ateismul vostru. Voi nu vreți cu toată îndârjirea să existe Dumnezeu, dar undeva în interiorul vostru simțiți că există. Altminteri nu vă luptați să explicați că Dumnezeu nu există. E ca și cum mă lupt cu tine să te fac să înțelegi că nu există Moș Crăciun. O nebunie absolută...

| Holiday a răspuns (pentru MariusDumitru92):

"Voi nu vreți cu toată îndârjirea să existe Dumnezeu..."

Existenta/inexistenta spiridusului, ca si a altor lucruri, nu are nicio legatura cu ce vreau eu, sau tu. Doar imbecilii au impresia ca daca ei vor sa existe Dumnezeu, de exemplu, el chiar exista.

"...dar undeva în interiorul vostru simțiți că există."

Nici macar in anus nu simt asta.

"Altminteri nu vă luptați să explicați că Dumnezeu nu există."

Problema nu e Dumnezeu, el e doar un personaj. Problemele sunt generate de misticismul imbecil al unora care, in baza unor credinte cretine, au tot felul de idei tampite, pe care incearca sa le impuna si altora. La fel de nasol e ca toate rahaturile astea, in multe parti, inclusiv Romania, sunt sustinute financiar de stat si din banii celor care nu au hobby-ul asta.

"E ca și cum mă lupt cu tine să te fac să înțelegi că nu există Moș Crăciun."

N-am inteles, exista, sau nu, Mos Craciun?! Si de ce?

| IceRope a răspuns:

Materia înseamnă în primul rând informație. Iar informația denotă inteligență. Ai măcar habar despre ce vorbești, sau încerci doar să pari interesant?
Cred că a doua variantă este cea corectă.

| MariusDumitru92 explică (pentru Holiday):

Ești doar un om profund bolnav...
Patimile și păcatul ți-au întunecat mintea. De aici imaturitatea din răspunsurile tale.

| RAY a răspuns:

Ateismul nu are legatura cu Informația și implicit organizarea pot apărea din materie lipsită de inteligență, e lipsa credinteti omule, sunt 5, 5 miliarde de persoane care nu cred in iisus al tau, ateu e oricine care nu crede in povestea ta

| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Intelege ma ca ateismul e lipsa credintei fata de povestea ta, de ce alah nu exista?

| MariusDumitru92 explică (pentru IceRope):

Materia s-a creat pe sine?
Un lucru inteligent poate rezulta dintr-o sursă lipsită de inteligență?

| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Ateismul nu este stiinta si lipsa credinteti in povesti magice, sarpele ala cum a vorbit

| MariusDumitru92 explică (pentru RAY):

A vorbit exact așa cum a apărut viața din praf cosmic.

| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Ma omule ateismul este lipsa credintei,nu are legatura cu stiinta,un mulsulman este ateu pentru tine si un evreu, budist, hindus, stiinta este stiinta, ateismul este lipsa credinteti, un hindus ar spune ca totul este o iluzie

| MariusDumitru92 explică (pentru RAY):

Nu. Iar ai plecat în bălării...
Ateul este omul care crede cu tărie în puterea nimicului și a timpului. Cei enumerați de tine sunt păgâni pentru mine, nu atei.
Toate credințele enumerate de tine sunt lipsite de fundament real.
Ortodoxia nu este o altă religie. Ortodoxia este firea omului primar. Când omul se reîntoarce pe cale atunci toate ies din ceață.