| MariusDumitru92 a întrebat:

Întrebare pentru atei!

Informația și implicit organizarea pot apărea din materie lipsită de inteligență?
Răspunsul să fie însoțit de dovezi concrete!

82 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Ortodoxia este una dintre cele 35000 de secte crestine, ateul este oricine care nu crede in povestea ta, mulsulmani ce sunt ma? in biblie nu apare nici o religie, cap sec mulsulmani nu sunt pagani ca sunt a lui avram nici iudaismul, pagani erau cei care nu crede in zeul yahve, deci atei
Păgânismul (paganus în limba latină are sensul de locuitor de la țară sau rustic [1]) este un termen generic folosit de obicei de creștini pentru a desemna diferitele tradiții religioase politeiste, idolatre, indigene, etnice și non-avraamice. Frica creștinilor de credințele non-avraamice a fost atât de mare încât au transformat cuvântul "vilain" in Franceza veche sau Engleza veche "villein" care însemnau "țaran" dându-i o conotație negativă însemnând "ticălos", "canalie", "nemernic", "mișel", "pușlama"...practic "răufăcător" și orice e similar. [2] Definiția exactă poate varia.[3] Este utilizată în principal într-un context istoric, referindu-se la religiile din Orientul Antic, Egiptul Antic, Grecia Antică, Imperiul Roman, Arabia preislamică, America precolumbiană și Europa precreștină.

| doctorandus a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Ateu? Suferi de delir mistic de ma faci ateu?

| MariusDumitru92 explică (pentru RAY):

Hai să lămurim cu latura științifică a lucrurilor și apoi trecem și la partea teologică, unde nu înțelegi mai nimic.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

E troll cred, nu intelege ca oricine e ateu care nu crede in povestea magica a lui iisus, faza cu nasterea nici pavel nu a pomenito dar cu invierea a spus, sper ca a inviat ca de nu degeaba a facut totul

| MariusDumitru92 explică (pentru RAY):

"Cum a putut aparea informatia din materie moara? ma refer la aparitia vietii, adn ul contine informatie, acea informatie cum a aparut din materie moarta?"... Ce întrebări interesante puneai în 2013...

| MariusDumitru92 explică (pentru RAY):

Ateu este cel care nu crede în nicio formă de zaitate. Cei enumerați de tine sunt PĂGÂNI. Vrei să îți mai repet?

| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Nu,pentru ca ateismul este lipsa teismului,stii ce este o lipsa,lipsa de banii, e nimic, ateismul e doar lipsa de credinta, nu explica absolut nimic, nu are legatura cu stiinta, creatia e eplicata de teism, creatia este raspunsul dar in lipsa credinteti nu exista explicati pentru nimic, ateismul nu este stiinta, toti care nu cred in iisus ca e dz sunt atei o spune si iisus, oricine nu vine prin mine este lipsit de credinta

| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Esti cap sec, tu nu esti ateu fata de zeus? ateul este cel care nu crede intr o anumita credinta sau in nici unul, un hindus este ateu pentru iisus

| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Ma ateismul nu explica asa ceva, asta e treaba stiintei

| MariusDumitru92 explică (pentru RAY):

Bine? Acum răspunzi la întrebările inițiale?

| MariusDumitru92 explică (pentru RAY):

Ateismul se declară profund dedicat pseudoștiinței, științei, iertare! Demonstrează prin intermediul pseudoștiinței că Dumnezeu nu există și ateismul tău este absolut firesc în acest context! Fă-te de râs în fața tuturor... știu că poți!

| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Nu,ca ateu agnostic, sunt lipsit de credinta fata de povestea ta magica, mai ales ca dumnezeu a spus ca e singurul mantuitor

| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

De ce minti,ateismul nu pretinde nimic, nu explica nimic, cei care nu cred in zana maseluta nu sunt lipsiti de credinta fata de ei, cu minciuna nu merge, o pesudostiinta afirma ceva, ateismul nu pretinde nimic, zi mi si mie ce pretinde ateismul

| MariusDumitru92 explică (pentru RAY):

Demonstrează că povestea mea e magică și a ta este reală! Mergi în fundătură...crede-mă! Îți sucesc ideile până ajungi în fundătură. Eu îți propun să te retragi demn din discuție și să admiți că nu ai puterea de a demonstra nimic.

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Cuvântul "ateism" este format din două cuvinte grecești: prefixul „a" (care înseamnă „fără") și cuvântul „theos" (care înseamnă „zeu"). Astfel, un ateu este cineva care nu crede în existența zeilor - fără a fi necesar să creadă că zeii nu există, deoarece ateismul în sine este absența credinței (și crezării) în zei.[16][17]

| MariusDumitru92 explică (pentru RAY):

Ateismul pretinde că Dumnezeu nu există. Teist este omul credincios, și Ateist este omul necredincios. Este simplu...

| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Demonstreaza tu ca islamul nu este adevarat, deci daca nu crezi in ceva tu trebuie sa demonstrezi, ce gandire ai

| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Ateismul nu pretinde asa ceva
Astfel, un ateu este cineva care nu crede în existența zeilor - fără a fi necesar să creadă că zeii nu există, deoarece ateismul în sine este absența credinței (și crezării) în zei.[16][17]

| MariusDumitru92 explică (pentru RAY):

Nu mai copia idei din note și discută spontan dacă ești capabil. Cu toate notițele tale te fac de râs.

| MariusDumitru92 explică (pentru RAY):

Încheiem aici! Adevărul este că ateismul este o patologie gravă.
Nu poți demonstra nimic din ce CREZI. Nu am scris cu majuscule întâmplător cuvântul "crezi"?

| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

De ce minti omule
Astfel, un ateu este cineva care nu crede în existența zeilor - fără a fi necesar să creadă că zeii nu există, deoarece ateismul în sine este absența credinței (și crezării) în zei.[16][17]

un ateu nu stie daca exista vreo zeitate cum nici teisti nu stiu,nimeni stie, doar ca atei nu au credinta fata de ei, agnostici teisti nu stiu daca exista dar au credinta, toti teisti sunt agnostici eu nu stiu si cred, si iisus a spus credinta e credinta nu e o stiinta

| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Si catolici si reformați vor merge in iad, doar voi ortodoxi in rai, eu nu cred in nimic, daca e lipsa de a crede cum poti spune ca eu cred, eu am spus ca ateismul inseamna a nu crede si nu a afirma ceva ca nu exista, eu nu cred in iisus dar nu spun ca nu a existat

| MariusDumitru92 explică (pentru RAY):

În iad merge oricine nu încearcă să își îndrepte viața conform Cuvântului lui Dumnezeu. Să fii ortodox este neapărat necesar pentru mântuire, dar nu este suficient! Retine!

| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Să fii ortodox este neapărat necesar pentru mântuire
restul de 35000 de secte in iad

| Brizbriz a răspuns:

Nu vad ce legatura are cu ateii, dar evident

organizarea apare serios in natura, de la sarea de bucatarie care INTOTDEAUNA se cristalizeaza in cuburi, pana la principiul sincronizarii:
https://www.youtube.com/watch?v=t-_VPRCtiUg
care afecteaza miscarea la toate nivelurile

iar informatia e pusa in diverse chestii cum ar fi structura moleculara, de ex. la sarea aia atomii se organizeaza in cuburi:
https://ro.warbletoncouncil.org/cloruro-de-sodio-7007#menu-1

sau ADN-ul care merge pana la o complexitate destul de inalta si e doar informatie pura

| halogen001 a răspuns:

Într-adevăr întrebarea merge bine la atei, pentru că credincioșii au un singur răspuns la toate: Dumnezeu și Maica Domnului.
Dacă un om se îmbolnăvește (îl mușcă o ploșniță sau îl înțeapă un țânțar), credinciosul în loc să meargă la doctor și să ia niște medicamente spune că a fost păcătos, că a făcut niște alegeri greșite, că străbunica a păcătuit (poate cu vecinul) și aprinde câteva lumânări neapărat sfințite și binecuvântate, mai citește niște povești, se roagă la zeul cel invizibil și își așteaptă sfârșitul sau vindecarea după noroc.
Ateul nu e interesat de povești și vede lucrurile așa cum sunt. Poate că citește și el povești, dar când vede că nu au legătură cu realitatea, caută răspunsuri în altă parte, pentru că oamenii scriu multe cărți, nu numai cărți cu povești fanteziste și absurde.

Eu zic că organizarea și informația pot să apară din materie care nu are organizare. În funcție de proprietățile materiei, atomii se unesc, formează molecule și apare o organizare complicată. Probabil că trebuie anumite condiții și un anumit timp foarte lung și de aceea e mai greu să reproducem apariția vieții. Am văzut eu ceva pe la televizor, pe internet, sau într-o carte, dar nu mai știu exact ce era în legătură cu apariția vieții.

Ca să fiu interesat de Dumnezeu și să îl apreciez, ar trebui ca Dumnezeu să fie prezent și să facă ceea ce ar trebui să facă un Dumnezeu atotputernic care iubește omul, deci ar trebui ca zeul să comunice cu omul, omul să nu fie păcătos, să nu existe boli, minciună, sărăcie, neștiință, prostie, hoție, tâlhărie și războaie.
Din moment ce avem purici și păduchi, șobolani, omul păcătos, neputincios, bolnav, slab, neștiutor, mincinos, hoț și tâlhar înseamnă că Dumnezeu e doar o minciună.
În asemenea condiții nici nu mai contează dacă Dumnezeu a făcut sau nu viața. Nu am ce să apreciez la el. Așa cum e acum, Dumnezeu e simbolul sărăciei, neștiinței, primitivismului, nimicului, absurdului, neputinței, minciunii, lipsei de rațiune, cinste și omenie.

Dacă Dumnezeu a făcut viața, e foarte bine și e treaba lui. Eu nu i-am cerut viață. Dacă el a făcut-o, atunci înseamnă că el are nevoie de viață și fiind atotputernic, e liber să facă câtă viață dorește, inclusiv purici, păduchi, șobolani, ploșnițe, căpușe și țânțari.
Realitatea nu arată că el ar fi făcut viața, pentru că având o asemenea diversitate de viețuitoare care evoluează în timp în funcție de condițiile de mediu, tragem concluzia că totul e la întâmplare și zeul nu face nimic.

Zeul fiind invizibil și surdomut, oricine poate zice ce vrea în numele zeului, fără nici o confirmare și astfel zeul devine o minciună care justifică dorințele și acțiunile omului mincinos.

Așa a fost folosită minciuna Dumnezeu pentru a justifica războaie, inchiziție, cruciade și va mai fi folosită în continuare câtă vreme omul nu gândește și se lasă manipulat de oamenii mincinoși și necinstiți.

| LoveSleep a răspuns:

Iar ăsta care pune ateii sa demonstreze ca 1+1=3 si daca nu pot, zice ca exista Dumnezeu.

| MariusDumitru92 explică (pentru LoveSleep):

Există doar două variante prin care putem explica Creatia asta uimitoare:
1. Fie a apărut din NIMIC și apoi NIMICUL a explodat și în miliarde de ani praful cosmic s-a organizat singur și am ajuns la toată complexitatea uimitoare din interiorul și din jurul nostru.
2. Fie o INTELIGENȚĂ SUPREMĂ a creat totul.

Bineînțeles că prima variantă este mult mai plauzibilă?
Nu vei putea demonstra nici tu, nici toată adunătura ta de atei cum a apărut totul. NICIODATĂ! Indiferent câtă cunoaștere acumulăm, tot limitați suntem.
Creatia lui Dumnezeu este extraordinară și nu poate fi explicată de niște nebuni. Asta rămâne valabilă în veci.

| MariusDumitru92 explică (pentru Brizbriz):

Îți spun cu toată sinceritatea să mergi la un control psihiatric cât mai urgent! Ați înnebunit complet.
Atomii ăia care se organizează "singuri" cine i-a creat? Au apărut din nimic la un moment dat fără nicio intervenție?
Exista nimicul și la un moment dat nimicul a decis că trebuie să explodeze. Sunteți nebuni...credeți-mă!

| Brizbriz a răspuns (pentru MariusDumitru92):

"acum 10 ore | MariusDumitru92 explică (pentru Brizbriz):
Îți spun cu toată sinceritatea să mergi la un control psihiatric cât mai urgent! Ați înnebunit complet.
Atomii ăia care se organizează "singuri" cine i-a creat?"

dap, se organizeaza singuri, ca nu ai un microscop electronic sa ii vezi, nu inseamna ca nu poti sa iei o tava groasa, sa pui saramura, si apoi sa o ti la soare pana se evapora apa si apoi sa vezi ca sarea se cristalizeaza in cuburi

" Au apărut din nimic la un moment dat fără nicio intervenție?"

stiinta are gauri, MULTE, dar e bazata pe observatie, experimentare, deductie, logica, samd... lucru care cel putin mie mi se pare MUUUULT MAI BUN decat sa iti bazezi viata pe aburii din capul unora de acum doua mii de ani, doar ca au fost acolo unde trebuie si atunci cand trebuie ca sa scrie biblia, indiferent cat de beti erau, si mai grav, sa nu contesti sub nici o forma ce au aberat ei

"Exista nimicul și la un moment dat nimicul a decis că trebuie să explodeze. Sunteți nebuni...credeți-mă!"

stiinta are gauri, insa, credinta e o forma de sclavagism, esti sclavul ideii ca D-zeu te iubeste si are grija de tine... ORICE AR FI
iar eu vad zilnic, DOVEZI CLARE, CA NU E ASA

iar ce e mai rau, MULT MAI RAU, e ca daca D-zeu te iubeste si are grija de tine, atunci viata ta nu are decat valoare de viata de puppy, esti aici NUMAI ca D-zeul tau sa se amuze si... ATAT

dupa cum vezi, nu am contestat nicaieri ca D-zeu exista, am contestat doar ideea, ca NU ar trebui sa iti traiesti viata, doar inchinandu-te si atat, indiferent daca D-zeu exista, sau nu