| JustAlbert a întrebat:

Intrebare pentru cei care contestă evoluția si creationisti: cum explicați asemănările anatomice și genetice dintre speciile înrudite, dacă nu prin procese evolutive? de exemplu, asemănările dintre genomul uman și cel al maimuțelor, inclusiv secvențe genetice comune și structuri anatomice similare... aveți o altă explicație convingătoare pentru aceste evidente din perspectiva evoluției? (fara sa veniti in discutie cu basme religioase, va rog)

3 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Deci vrei un raspuns de la creationisti, dar fara "basme religioase"? laughing

| Seba2013 a răspuns:

Evolutia nu inseamna schimbarea ci adaos sau o suprapunere. Insa conteaza mult de la ce punct plecam.

Daca plecam de la biologíe pune in joc alt conjunt sau pune in oala lucruri care fac parte din alta patura (strat) evolutiv.

Noi recunoastem ca suntem si din pamant. Putem sa vorbim de evolutia florilor, animalelor, etc. Putem sa vorbim de evolutia 1, evolutia 2 si de evolutia 3.

Exista si evolutia 3. Cea a oamenilor. Evolutia 3 este cea mai interesante.

Celelalte evolutii le recunoastem mai joase.

Insa aceste 3 tipuri de evolutii difera nu doar de timp ci si de calitate.

Nu este nevoie neaparat de timp pentru a spune ca o parte este mai evoluata decat cealalta.

Noi cand spunem termenul pamant rezuman ceea ce la biologíe iti explica mai extens. Evolutia naturii, insa pe scurt este vorba de natura, pamant. Ei bine noi vorbim de o evolutie (descendenta) nu doar de la faza pamantului. Ci in cosmogonie se vorbeste de o evolutie de la faza cerului.

| EestiSodalane a răspuns:

Nu are niciun sens sa pui intrebarea asta creationistilor si sa refuzi un raspuns creationist. E ca si cum ai zice "raspunde-mi dar fara sa raspunzi"