| Vizitiul a întrebat:

Iubind oamenii, te iubesti si pe tine insuti?

27 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Exat invers.

| EmaS a răspuns:

Sigur ca da.Numai atunci cand esti impacat cu tine,multumit,te accepti asa cum esti, cu rolul pe care il ai, numai atunci poti sa iubesti si pe altii.

April
| April a răspuns:

Dupa parerea mea este exact invers:numai iubindu-te pe tine insuti ii poti iubi pe ceilalti.Si drept argument ti-as propune un exercitiu de imaginatie; sa spunem ca cineva se dispretuieste,se uraste pe sine insusi pentru diferite motive:fie ca i se pare ca e mai putin inteligent decat altii,fie ca i se pare ca este urat pe cand altii sunt frumosi,fie ca traieste in saracie pe cand altii traiesc in belsug si face din asta o sursa de vesnica nemultumire; o astfel de persoana e mereu nemultumita, mereu nefericita, mereu frustrata.Stiind ca iubirea presupune echilibru,seninatate,generozitate,altruism chiar,cum ar putea iubi pe ceilalti o astfel de persoana? Cum si-ar deschide inima sa primeasca pe altul in ea cand nu se primeste pe sine? Sosind intr-o astfel de "casa"trista,nefericita,lipsita de lumina,cine s-ar putea simti iubit? Numai un om care se pretuieste pe sine,stie ca,indiferenta cat are sau cum arata, e unic printre semeni avand defecte dar si calitati, poate iubi cu adevarat pe ceilalti. Daca te uiti bine, vezi ca un dispretuitor de sine nu poate decat invidia si nu iubi pe altul.Asadar,as zice ca cel mai capabil de a iubi pe altii este omul care se iubeste pe sine.

;

| AvalohAlyn a răspuns:

Daca iti plac oamenii trebuie sa iti placa si de tine ca persoana, macar putin, trebuie sa te iubesti dar nu in ideea aceea pacatoasa cu iubirea de sine.Trebuie sa tii la tine,sa fii multumit de ceea ce ai primit, de ceea ce esti, macar putin. Daca nu esti multumit atunci trebuie sa incerci sa fii.

| FucktheSystem a răspuns:

Ținând cont că și noi suntem oameni este logic că ne iubim și pe noi.

| Dmonik a răspuns:

Cred cu toata taria ca e altfel.
Daca eu sunt fericita si multumita cu mine, cu siguranta voi sti sa ii iubesc si pe ceilalti...

| Necrophagist a răspuns:

Iubirea începe de la tine însuţi altfel iubirea pentru ceilalţi e defectă.

| Necrophagist a răspuns:

Ryuk: Interesant şi teologic mai putem spune că iubirea trecută prin Dumnezeu vine în jos şi se transformă în iubire creatoare pentru fiinţe.

| chelstone a răspuns:

Ma pot iubi pe mine insumi si fara sa iubesc alti oameni.

| blondissima a răspuns:

Doar daca si tu esti om. A fi om inseamna multe si nu toti dintre noi suntem oameni.

| Dumnezău a răspuns:

Hmm,grea chestie. Iisus zicea sa-i iubim pe semeni nostri cum ne iubim pe noi.OK,daca eu ii iubesc mult pe semenii =>ca ma iubesc pe mine =>ca religia instiga, cumva la narcisism.

Totusi, consider ca e adevarat.Cand iubesti pe cineva sau mai multi oameni intr-o anume masura,simti ca se astupa un gol din tine,te simti mai implinit si devii, in subconstientul tau un om mai bun, iar astfel viata devine mai buna.De aceea si cei care nu iubesc pe nimeni,sunt si mai pasibili de depresie,pentru ca se instaureaza in ei frica aceea de a iubi, care uneori, coincide cu frica de a trai.Acela care nu iubeste pe nimeni,nu are cum sa se iubeasca pe sine, decat daca e un egolatru/egocentric de prima clasa, si nici nu prea are sens sa traiasca un astfel de om.
Cius!

| bebetho a răspuns:

Iubindu-te poţi iubii şi pe alţii, dar nici asta nu e valabilă întotdeauna.

| MindBlowing a răspuns:

Teoretic da, in multe culturi si religii se spune ca recunoscandu-L pe Dumnezeu in ceilalti inseamna o dovada de credinta si ca e un pas important spre atingerea Eului Divin. Hm... mi se pare ca asta e un adevar nobil in cultura budista, daca imi aduc bine aminte...

| Încrucişătorul a răspuns:

Nu, nu chiar.
Daca vrei dovada ca te iubesti pe tine insuti/insati (nu ca si cum ai fi narcisist), nu accepta sa te calce toti in picioare.

P.S.
Nu vreau sa instig la ura dar ignora raspunsurile cu D-zeu ca nu stiu ce... e mai bine asa, crede-ma.

Una e sa crezi intr-un Creator, alta e sa ai incredere in tine.

| NoNameJunior a răspuns:

Sigur ca da.

| InnocentSmile a răspuns:

"Iubeste pe Du-zeu cu toata fiinta ta si cu tot sufletul tau,iar pe aproapele, ca pe tine insuti"
Din citatul de mai sus ne dam seama ca daca iubim pe cei din jur, ne iubim pe noi insinehappy
sper ca te-am putut ajutahappy
pupici mici:*

| Ruxuletz a răspuns:

Evident. Nu poti sa iubesti pe altcineva atata timp cat nu te iubesti pe tine insuti happy

| cipp94 a răspuns:

Eu iubesc oamenii dar nu prea ma iubesc pe mine, deci nu.

| andrutza1323 a răspuns:

Daa

| lplostonyou a răspuns:

Normal,iubindui pe cei din jurul tau te iubesti si pe tine insuti, ii respecti pe altii, te respecti pe tine happy

| Eunyce a răspuns:

Iubind oamenii, faci ceea ce trebuiehappy. Acum ca mai "iubesti" si pe cei care nu trebuie e alta problema.Ne-am nascut pentru a iubi, nu urî.Si nu cred ca te iubesti pe tine, in acele momente.Acela e un sentiment de bunatate, pornit din inima.

| Nousername a răspuns:

Sincer,nu!

| UPSsss a răspuns:

Iubind oameni ti-o tragi singur ca in ziua de azi nu trebuie decat sa te iubesti pe tine insuti caci aproapele ti-o trage cand nu te astepti!

| Andreea_3136 a răspuns:

Absolut.

| Bebitsssa a răspuns:

Da, cu siguranta da!

| Kilari99 a răspuns:

Salut! iubind oamenii este o obsesia foarte reala dar sa te iubesti pe tine insuti nu stiu stiu doar ca cei ce se iubesc pe ei insusi sunt foarte rai la inima dar unii oameni se iubesc pe ei insusi dar au si destula dragoste si pentru alti oameni.

| ruxandra_8011 a răspuns:

Bineinteles...iubind aproapele il iubesti pe Dumnezeu.