| anonim_4396 a întrebat:

Kum fac sex melcii? Sunt melci si melce?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

... si au si avantajul ca nu trebuie sa fuga dupa celalalt happy

| Ben. a răspuns:

Melcii poarta ambele sexe si se pot adapta situatiei. ce n/as da eu pentru un sistem similar.

| mircea a răspuns:

Sunt numai melcielce

| loredanarotariu a răspuns:

Am gasit pe net o explicatie geniala:

Daca vrei o familie de melci, nu e nevoie sa cauti un mascul si o femela... pentru ca nu exista. Melcii sunt hermafroditi si orice exemplar poate face oua (cel putin 100, dupa imperechere).

O explicatie pentru care marea majoritatea a molustelor gasteropode sunt hermafrodite am gasit-o aici: miscandu-se atat de incet, individul ar putea risca sa nu intalneasca niciodata, in toata viata lui de melc, un alt individ de sex opus cu care sa se imperecheze ca sa se inmulteasca. Astfel, melcul isi cara dupa el, pe langa casa, organe de reproducere masculine si feminine si toti functioneaza la fel.
Ce ti-e si cu melcii astia. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca nici nu se cearta partenerii intre ei tongue Asta zic si eu casnicie fericita...