| vicenza a întrebat:

Tocmai mi-am luat un peste betta si un bol. Am luat si doi melci pentru a curata bolul. Intrebarea mea este ce mananca melcii, daca trebuie sa ii hranesc si pe ei si daca se intelege betta cu melcii. Acum vad ca le da tarcoale... big grin
Va multumesc

Răspuns Câştigător
| HoneyPot a răspuns:

E destul de periculos sa pui nisip netratat. Nu ca ti-ar muri direct pestele, ci poti sa ai niste suprize neplacute, niste nematode (viermi!) de toata frumusetea care se vor inmulti nestingherite. Citeste despre viermele "planaria". Daca mediul nu este curat poti sa ai mult mai multe vietuitoare in acel bol decat pestele si melcii.
Eu nici macar nu sunt adeptul substratului de nisip la recipientele mici. Substratul e mai greu de intretinut in acest caz decat la acvariile mari unde poti folosi un aspirator special. Oricum, ma gandeam la planta naturala pentru melci, dar ei sunt pe plan secundar si va fi imposibil de plantat intr-un mic bol.
Cu incalzitorul nu are rost. Betta rezista fara probleme pana la 17-18 grade. Daca temperatura scade sub 18 grade atunci sa-ti faci probleme. Am avut un mascul betta care a trait 2 ani (media de viata este de doar un an si cateva luni) intr-un acvariu steril de 10 litri fara echipamente, nici macar iluminat. Pur si simplu acvariul, apa si pestele.
Nu stiu daca ai mai avut pesti, asa ca iti dau cateva sfaturi elementare care se pot aplica si la alte specii:
1. Hraneste-l de cel putin 2 ori pe zi, cu o cantitate pe care o mananca in cel mult 30 secunde (nu 1 minut, nu 5 minute).
2. Nu-i da hrana care are granule/bucati mai mari decat este un singur ochi al pestelui. "Regula marimii ochiului".
3. Atentie cu hrana uscata sau cu continut mare de proteine, il poate constipa (abdomen umflat, nu mai face mizerie) - medicamentul anticonstipatie este mazarea fiarta cu care se aplica "regula marimii ochiului". Unii acvaristi folosesc saptamanal boabe de mazare pentru a mentine o dieta sanatoasa. La tine nu cred ca va fi cazul.
4. Nu-i schimba toata apa deodata.
* Metoda pentru bol steril de 4 litri: cu 2 zile inainte de schimbare pui 2 litri de apa la pastrat in recipiente deschise. Cand schimbi apa, intr-un alt recipient pui jumatate din apa din bol impreuna cu melcii si pestele, preferabil apa mai curata de deasupra si nu cea de jos cu mizerie. Cureti bine bolul cu o carpa/un burete de impuritatile vizibile dar fara substante chimice, il clatesti, pui apa pastrata in recipiente, iar apoi pui apa cu pestele. Este o schimbare partiala de apa, o poti repeta in fiecare saptamana sau cand este nevoie. Iti dai seama ca operatiunea asta este mult mai grea daca schimbi apa dintr-un bol cu substrat de nisip.
5. Sa ai mare grija cu hrana neconsumata, mai ales cu fulgii. Roaga-te sa o consume melcii, altfel calitatea apei scade considerabil.
6. O recomandare OPTIONALA ar fi un acvariu special pentru betta, pentru ca in general pestii nu se impaca la perfectie cu recipientele sferice cum ar fi bolurile. Nu neaparat acum, deja ai investit in micul mediu acvatic. Dar sunt mai multe game de miniacvarii speciale pentru betta. Populare pe la noi sunt Marina Betta Kit. Are 2 litri, ocupa spatiu cat un ghiveci de flori, elegant. Costa cam 50 lei, il gasesti la magazine de animale ceva mai bine aprovizionate. L-am vazut acum cateva luni si la 39 lei in orasul meu.
Cand mai ai nevoie de sfaturi despre peste poti sa ma contactezi si personal. Vad ca nu prea se inghesuie lumea sa dea sfaturi despre pesti.
Sper ca te-am ajutat. Sa-l cresti frumos si sa fie sanatos!

28 răspunsuri:
| HoneyPot a răspuns:

Betta, daca e mascul (inotatoare mai mare), poate fi un peste foarte agresiv. Posibil sa se mai "distreze" intre ei. Nu stiu ce melci ai, probabil pomacea. Ei mananca resturi de mancare de la peste, materie organica de pe fundul apei sau alge. Ar fi bine si o plantuta naturala. Asta daca apuca melcii pana cumperi planta.

| vicenza explică (pentru HoneyPot):

Iti multumesc tare mult pentru raspuns. Ideea e ca nu prea am loc pentru planta naturala..ar trebui sa scot ornamentul (care are plante din plastic). Temperatura e la 22 grade. E ok? Ma gandesc sa ii iau si un incalzitor. Crezi ca are rost? Ceea ce am vazut de vanzare este pentru acvarii de 20 l. Asta pe care il am eu e cam 4l si nu stiu cum as putea prinde incalzitorul. Mi-as fi dorit un acvariu insa nu am spatiu si nu am gasit decat peste 30 l. Daca mai ai sfaturi pentru ingrijire beta sunt bine venite. Iti multumesc inca odata.

| vicenza explică (pentru HoneyPot):

Si da, este mascul.

| vicenza explică (pentru HoneyPot):

Aaa. si inca ceva. I-am luat ornament. dar cei de la magazin nu aveau nisip. si am luat ulterior nisipul. cum as putea sa pun nisipul fara sa il "supar". Am inteles ca nisipul trebuie spalat bine si apoi fiert. Eu ma gandeam sa incerc sa pun pestisorul in cana si apoi sa pun nisipul, sa nu il ating. Iar ciclarea nu a fost facuta.

| vicenza explică (pentru HoneyPot):

Statutul nu imi permite sa iti trimit mesaje private. Sunt noua in acest domeniu (pesti), si bineinteles ca mai am nevoie de multe sfaturi. Iti multumesc pentru promptitudine si mai am cateva intrebari.
1. Il hranesc de doua ori pe zi. Cei de la petshop mi-au dat mancare Tetramin granule si mi-au recomandat sa ii dau cam cat prind in 3 degete (cred ca prind cam mult si ar trebui sa reduc doza). Intr-adevar aceste granule sunt mai mari decat ochisorii lui si nu a mancat tot nici melcii nu au mancat tot. Crezi ca de la aceasta hrana se poate constipa? Am fost azi la petshopuri si am cautat hrana speciala pentru betta dar nu aveau, insa o doamna mi-a dat niste "palete" care se faramiteaza sa incerc sa vad daca mananca. Nu stiu nici in seara asta daca sa ii mai dau mancare (eu cred ca da), avand in vedere ca nu a mancat si mai este mancare jos.
2. Ieri pe la ora 16 am adus pestele acasa, iar maine ma gandesc sa ii schimb apa, este OK? Are multa mancare si... de la pestiuc. Ideea e ca nu am mincioc si nu stiu cum sa il scot. Nu vreau sa il stresez prea mult. Ce imi recomanzi sa fac?
3. Am vazut acvariu pentru betta de 2l dar mi s-a parut prea mic, nu vreau sa il chinui intr-un spatiu asa mic. Pe viitor vreau sa iau un nano acvariu, sunt destul de scumpe, cel mai ieftin 350 lei trebuie sa mai strang ceva banuti. Dar am vrut sa vad intai cum ma descurc cu ceva mai mic.
Iti multumesc din nou pentru ajutor

| HoneyPot a răspuns (pentru vicenza):

1. La o masa trebuie sa ia 5-6 imbucaturi, nu mai mult. Constipatia nu apare atat de repede. Poate peste cateva luni o sa fie probleme daca nu ii mai schimbi hrana.
2. Daca ai apa pusa la pastrat este ok. Poti sa-l prinzi cu un pahar de unica folosinta gaurit cu un cui sau ac inrosit in foc.
3. Masculii betta pentru expozitie sunt tinuti in pahare de unica folosinta care sunt pline doar pe jumatate. Astfel, aripioarele si coada se dezvolta armonios decat intr-un acvariu. Pentru un betta n-are rost sa-ti iei acvariu mai mare de 10 litri.
Cu placere!

| vicenza explică (pentru HoneyPot):

Deja a luat mai multe imbucaturi. ii mai reduc portia si maine ii schimb apa. De ce trebuie sa fie gaurit? Sa il prind cu o sarma. cred nu? Scuze, poate sunt intrebari prostesti, dar imi doresc ca pestele sa fie bine

| vicenza explică (pentru vicenza):

Si inca ceva.Pot sa spal ornamentul cu jet de apa?

| vicenza explică (pentru vicenza):

Am uitat sa mai spun ca am un termometru la care temperatura minima e 18 grade. Astazi dimineata temperatura arata 18. Trebuie sa ii iau un incalzitor sau nu? Acum e 21 grade, dar noaptea nu stiu de ce scade.

| HoneyPot a răspuns (pentru vicenza):

E simplu, scade temperatura apei pentru ca noaptea scade temperatura in camera. Oricum, nu trebuie sa te gandesti la incalzitor. Nu este un peste sensibil la temperatura. Si nu stiu ce model poti instala intr-un mic bol. Daca ii e frig poti testa. Iei bolul si il duci mai aproape de calorifer pana se fac 23-24 grade. Daca nu si-a schimbat comportamentul, nu e mai activ decat inainte, atunci nu e deocamdata problema cu temperatura.
Ma gandeam ca vrei sa-ti faci un minciog dintr-un pahar, dar e bine si asa cum zici - prinzi pestele direct in pahar. Mare grija sa nu sara din pahar!
Poti sa speli ornamentul cu orice exceptand sapunul sau alte substante chimice.
Mancarea trebuie sa i-o dozezi dupa apetitul lui. Ce nu mananca inseamna ca era in plus. Dar la o masa poate manca 10 imbucaturi si la cealalta doar 4 pentru ca este satul. Mai bine 6 imbucaturi de 3 ori pe zi decat 18 imbucaturi deodata. N-am auzit de pesti care sa fi murit de foame (consuma alge, microorganisme, sau recicleaza in lipsa mancarii), dar majoritatea pestilor care mor sunt din cauza dietei prea bogate.
Sa stii ca este un peste happy. Nu trebuie sa mergi zilnic la magazin pentru el si sa te stresezi. Atat doar, sa respecti regulile elementare de mai sus si te vei bucura de el in jur de 2 ani. Poate chiar va avea urmasi daca-i aduci o pestioaica! Dar ajungem noi si acolo in lunile urmatoare. Acum acomodati-va unul cu celalalt.

| vicenza explică (pentru HoneyPot):

Langa calorifer il tin acum si sunt 21 grade. Si asa este. e un peste. dar vreau sa il cresc "ca la carte". Sa aflu cat mai multe depre cresterea lor. si asa e la inceput. cred sau poate sunt un pic paranoica, dar asta pentru ca tin mult la el. Sotul meu mi-a zis ca e un suflet si trebuie sa am grija de el. Esti un MARE ajutor

| HoneyPot a răspuns (pentru vicenza):

Da, e un suflet, iar acum este responsabilitatea ta happy. Sunt pesti foarte inteligenti in comparatie cu alte specii.
Nu esti deloc paranoica, e bine ca vrei sa-l cresti "ca la carte". Chiar te apreciez pentru asta. Sunt multi care cumpara pesti si nu le pasa, le mor pestii dupa cateva zile. Multi cred ca doar vietuitoarele care scot sunete sau pe care le poti mangaia ar trebui sa le merite atentia si dedicatia. Eu iti multumesc in numele pestelui ca tu nu esti ca ei!

| vicenza explică (pentru HoneyPot):

Revin cu o intrebare. big grin. astazi dimineata am observat cateva bule deasupra apei, putine si nu sunt inlantuite. Imi pare rau ca nu pot sa uploadez o foto pe siteul asta. Este vorba de reproducere asa repede? sau trebuie urgent sa ii schimb apa? Daca este vorba de reproducere, in acest caz pot sa schimb apa?

| HoneyPot a răspuns (pentru vicenza):

Daca nu sunt aranjate intr-o singura parte a apei inseamna ca sunt bule de aer de la respiratie. Vine pestele, ia aer si lasa cate-o bula micuta. Betta traiesc in mlastini unde apa nu este oxigenata si trebuie sa-si ia oxigenul direct din atmosfera. La reproducere este nevoie de o temperatura constanta de peste 26 grade. Cuibul o sa se asemene cu spuma. Nu cred ca se poate reproduce la temperatura aceasta, 21 grade. E ca si cum ai avea pretentii de la un baiat scos azi afara in tricou happy

| vicenza explică (pentru HoneyPot):

Buna. Revin cu o intrebare. Astazi am vazut ca pestisorul meu sta cu o branhie deschisa. Ce pot sa fac? Stii ceva despre chestia asta?

| HoneyPot a răspuns (pentru vicenza):

Cred ca are o leziune la muschii de la branhie. Probabil ca a aparut in timpul sau dupa ce i-ai schimbat apa. In mod normal o sa-si revina in cateva zile, dar o parte din pesti nu-si mai revin. Nu cred ca e o problema care sa-i ameninte viata, mai mult tine de estetica pestelui care ar trebui sa fie cat mai simetric. Cel mai bine e sa-l lasi sa se odihneasca fara sa-i mai schimbi apa o perioada.

| vicenza explică (pentru HoneyPot):

Apa o schimb o data la 2-3 zile total. pentru ca bolul este mic se murdareste repede. Maine merg sa ii cumpar sare neiodata, poate il ajuta cu ceva. E ok cum schimb apa?

| HoneyPot a răspuns (pentru vicenza):

Pai nu-i prea bine sa schimbi toata apa deodata. Ca sa nu se mai murdareasca apa eu i-as reduce portia de mancare. Poate chiar la jumatate. Cred ca ii dai cam mult. N-ar trebui sa se murdareasca mai repede de o saptamana. Sare nu stiu de ce ii pui, ajuta putin doar in cazul parazitilor simpli si poate la ceva bacterii. Dar pune-i daca tu crezi ca-l ajuta, insa foarte foarte putina. Cred ca o jumatate de lingurita maximum avand in vedere dimensiunea bolului.

| vicenza explică (pentru HoneyPot):

I-am redus portia de mancare. dar el face multa mizerie (face mult...) si se murdareste apa. Mancare ii dau mai putin cat pot tine in 2 degete, cam 4-5 firimituri de 2 ori pe zi si astept sa pape tot, insa el mudareste apa

| HoneyPot a răspuns (pentru vicenza):

Porcusorul! happy
De aia murdareste apa pentru ca are cu ce. Mai exact, mananca mult si are cu ce sa polueze mediul. Sunt niste pesti, le zice Oscar, din aceeasi familie cu Betta. Poti sa le dai rame luate din gradina, devoreaza totul. Dar gandeste-te cat de des trebuie sa le schimbi apa! De la (prea) multa mancare apa se murdareste. Nu exista alta cauza. Iar tu in bol cred ca n-ai filtru de apa pentru a ameliora calitatea mediului. Sa stii ca apa nu trebuie sa fie perfect limpede, daca e doar putin murdara n-are nimic. Inseamna ca bolul incepe sa se dezvolte ca habitat, cu bacterii si alte mircoorganisme necesare unui mediu perfect. Doar sa nu se adune prea multa mizerie de la peste, aia creste nivelul de substante toxice.

| vicenza explică (pentru HoneyPot):

Nu am filtru de apa pentru ca am inteles ca nu suporta curentii si am preferat sa nu ii pun. Apa o schimb atunci cand face multe bule (sa zicem 25- 30) mari la suprafata si face muult kk. Astazi i-am schimbat apa si am vazut un mucus pe ornament cand l-am spalat sub jet de apa. Oare trebuia sa il las?

| HoneyPot a răspuns (pentru vicenza):

Poate e mucus de la melci. Daca inca ii mai ai.

| vicenza explică (pentru HoneyPot):

Unul cred ca a murit. Nu se mai misca de 2 ore. sad Inseamna ca e mucus

| HoneyPot a răspuns (pentru vicenza):

2 melci se pun la un acvariu de vreo 20 litri. Si se pot inmulti intr-un mod haotic, incat va fi nevoie sa ii extermini. La tine se pare ca nu va fi nevoie de exterminare :d

| vicenza explică (pentru HoneyPot):

Buna. Aseara am ramas fara caldura. Nemo (pestele) era foarte agitat. Astazi temp era sub 18 grade si am luat un incalzitor Aquael 25w. Am citit pe instructiuni ca acest incalzitor se scufunda cu totul in apa. Ideea e ca bolul nu este suficient de mare incat sa stea incalzitorul drept. Este vreo problema daca sta culcat? Nu am gasit nimic pe net despre asta. Branhia tot nu si-a revenit. ufff. La un petshop cineva mi-a zis ca va muri... crying

| vicenza explică (pentru vicenza):

Inca ceva. Atunci cand sunt plecata de acasa las incalzitorul in priza. nu?

| HoneyPot a răspuns (pentru vicenza):

Daca incalzitorul sta pe diagonala sau culcat nu are probleme. Il lasi daca e cu termostat propriu (cam 99% au). Cu branhia nu cred ca-si revine dar nu e o problema de sanatate foarte grava, nu cred c-o sa-i puna viata in pericol.

| HoneyPot a răspuns (pentru vicenza):

E destul de periculos sa pui nisip netratat. Nu ca ti-ar muri direct pestele, ci poti sa ai niste suprize neplacute, niste nematode (viermi!) de toata frumusetea care se vor inmulti nestingherite. Citeste despre viermele "planaria". Daca mediul nu este curat poti sa ai mult mai multe vietuitoare in acel bol decat pestele si melcii.
Eu nici macar nu sunt adeptul substratului de nisip la recipientele mici. Substratul e mai greu de intretinut in acest caz decat la acvariile mari unde poti folosi un aspirator special. Oricum, ma gandeam la planta naturala pentru melci, dar ei sunt pe plan secundar si va fi imposibil de plantat intr-un mic bol.
Cu incalzitorul nu are rost. Betta rezista fara probleme pana la 17-18 grade. Daca temperatura scade sub 18 grade atunci sa-ti faci probleme. Am avut un mascul betta care a trait 2 ani (media de viata este de doar un an si cateva luni) intr-un acvariu steril de 10 litri fara echipamente, nici macar iluminat. Pur si simplu acvariul, apa si pestele.
Nu stiu daca ai mai avut pesti, asa ca iti dau cateva sfaturi elementare care se pot aplica si la alte specii:
1. Hraneste-l de cel putin 2 ori pe zi, cu o cantitate pe care o mananca in cel mult 30 secunde (nu 1 minut, nu 5 minute).
2. Nu-i da hrana care are granule/bucati mai mari decat este un singur ochi al pestelui. "Regula marimii ochiului".
3. Atentie cu hrana uscata sau cu continut mare de proteine, il poate constipa (abdomen umflat, nu mai face mizerie) - medicamentul anticonstipatie este mazarea fiarta cu care se aplica "regula marimii ochiului". Unii acvaristi folosesc saptamanal boabe de mazare pentru a mentine o dieta sanatoasa. La tine nu cred ca va fi cazul.
4. Nu-i schimba toata apa deodata.
* Metoda pentru bol steril de 4 litri: cu 2 zile inainte de schimbare pui 2 litri de apa la pastrat in recipiente deschise. Cand schimbi apa, intr-un alt recipient pui jumatate din apa din bol impreuna cu melcii si pestele, preferabil apa mai curata de deasupra si nu cea de jos cu mizerie. Cureti bine bolul cu o carpa/un burete de impuritatile vizibile dar fara substante chimice, il clatesti, pui apa pastrata in recipiente, iar apoi pui apa cu pestele. Este o schimbare partiala de apa, o poti repeta in fiecare saptamana sau cand este nevoie. Iti dai seama ca operatiunea asta este mult mai grea daca schimbi apa dintr-un bol cu substrat de nisip.
5. Sa ai mare grija cu hrana neconsumata, mai ales cu fulgii. Roaga-te sa o consume melcii, altfel calitatea apei scade considerabil.
6. O recomandare OPTIONALA ar fi un acvariu special pentru betta, pentru ca in general pestii nu se impaca la perfectie cu recipientele sferice cum ar fi bolurile. Nu neaparat acum, deja ai investit in micul mediu acvatic. Dar sunt mai multe game de miniacvarii speciale pentru betta. Populare pe la noi sunt Marina Betta Kit. Are 2 litri, ocupa spatiu cat un ghiveci de flori, elegant. Costa cam 50 lei, il gasesti la magazine de animale ceva mai bine aprovizionate. L-am vazut acum cateva luni si la 39 lei in orasul meu.
Cand mai ai nevoie de sfaturi despre peste poti sa ma contactezi si personal. Vad ca nu prea se inghesuie lumea sa dea sfaturi despre pesti.
Sper ca te-am ajutat. Sa-l cresti frumos si sa fie sanatos!

| Huru_Alex_2001 a răspuns:

Ce se intampla daca mananc (inghit) un peste betta, posibil bonlav.