| Anonimuserr a întrebat:

La cati km deasupra de pamant numai exista atractia pamantului? De la cati km deasupra pamantalui plutesc astronautii?

10 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Acceleratia gravitationala depinde de altitudine astfel:
g(h)= g x (1-ct. x h) unde
g=acc.gravitationala la nivelul marii pe paralela 45 (9, 80616 m/s**)
ct.=3, 14/10000km
h =altitudinea [km]
rezulta ca altitudinea la care g=o este de cca 3180 km
PS-un corp de masa m, aflat pe o orbita geostationara se afla in stare de imponderabilitate la altitudini mai mici(sute de km), datorita aparitiei fortei centrifuge (data de rotatia Pamintului in jurul axei); daca corpul are o anumita traiectorie, lucrurile se complica!

| Tugui_Bibi_ a răspuns (pentru georgesur):

Ce forță centrifugă are planeta noastră la o rotație/24 ore!?

| Anonimuserr explică:

Eu am pus o intrebare corecta. Am intrebat la cati km deasupra pamantului plutesc astronautii si numai exista gravitatie.
Acum intelegi crinu?

| Anonimuserr explică:

Pana la urma care e raspunsul cel adevarat?

| Anonimuserr explică:

La cati km din ce ati citit vazut la tv deasupra de pamant in spatiu plutesc astronautii? nu peste 10 km?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aproximativ 350 KM, unde se termina atmosfera, acolo e orbita, acolo incepi sa plutesti, si sa nu mai cazi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anonimus? astronauticii nu platesc deasupra lui pamant.cu toati ca cand esti pre sus nu mai stii daca esti sus sau jios.si atractia pamantului eu cred ca esti orisacand baiii, ca nu stiu si extracterist, nu ar fi atras di asa o albastrimi di planeta, dragalasa ca o giucarii de copchil. s-apoi pi planeta moasta poti puni chisiorul bai, cai pamant.nu ca la alti planrti facuti din GAAAAAZEEEE, sau gheata.hii atent asilea sa nu mai vorghi planeta di rau.auzatum-ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Io-te sa pi razgandescu asta.cica acolo e orbita.cine ma planeta e orbita? adicatelea ea merji asa prin spatiu fara videre? da si ma o condusi sineva? ti pominesti ca nisi nu audi ma razgandescule? ii autista ma?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai anonimus, eu cred ca satuatia ii grava ma in monumentul cand incep ei sa pluteaca.inseamna ca undeva au un gol. ori in cap ori in stomac.asa cam la 10 000 d metri in sus, undi nu este vanat si nisi recolta.incep ii sa pluteasca mai.am zas; cred. da oari extracteristii or fi plutind? ca ei nu sa duc. ei vin?

| vladutzz200 a răspuns:

Nu ii asculta pe astia ca habar n-au ce zic.Deci adevarul este(poti cauta si pe utube sau goolge-in engleza-)ca noi nu plutim is spatiu deoarece gravitatia nu mai are efect. Adevaratul motiv este ca se intampla deoarece statia cade spre pamant, totusi se misca atat de rapid in cat se misca o la fel de rapid cat pamantul se roteste.Plus ca gandeste-te ca statia orbitala este muuuuuuuuult mai aproape de Terra decat este Luna, si totusi Luna creeaza mareele.Si orbiteaza pamantul.PLUS CA DACA NU AR EXZISTA GRAVITATIE ATUNCI DE CE ORBITEAZA STATIA TERRA, DACA TOT TARRA NU MAI ARE EFECT? ops am uitat caps lock on