| JustMe2099 a întrebat:

In rachete sau pe statia spatiala de langa pamant exista un aparat de generat gravitatie sau astronautii plutesc in nave? Adica se poate porni gravitatia?

9 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Gravitatia de pe statiile spatiale e cu 10℅ mai slaba decat gravitatia Terrestra.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu exista asa ceva.

| RAY a răspuns:

Nu plutesc,cad spre pamant, pentru ca gravitatia te trage spre pamant, sateliti folosesc gravitatia practic ei cad in gol, de fapt tot sistemul solar cade in gol spre soare, cu toti suntem in cadere in gol, gravitatia e peste tot nu are legatura cu pamantul, tu find aproape de pamant te afecteaza gravitatia pamantului cazi spre el in gol

| K0sti a răspuns:

Https://youtu.be/SGP6Y0Pnhe4

Lenea duce la intrebari stupide!

| sublime89 a răspuns:

Plutesc, asa cum poti vedea aici: https://www.youtube.com/watch?v=tgRMAVoHRbk

| Radu284 a răspuns:

1. Nu exista inca aparat de generat gravitatie, si daca nu se descopera niste legi noi ale fizicii, probabil ca nu va exista niciodata.
2. Pe statia spatiala, atractia gravitationala este doar un pic mai mica decat pe pamant. Nu din cauza lipsei ei plutesc astronautii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista! Se numeste gravitatie artificiala.

| Bobby711 a răspuns:

Gravitatia artificiala nu a fost inca creata presupun ca e o posibilitate insa pana acum nu se stie cum. Plutesc in interiorul statiei sa nu iti imaginezi ceva urias sunt incaperi mici inca nu am ajuns la punctul acela in care putem sa ne deplasam liberi ca intr un apartament de exemplu. Chiar si asa ei tot sunt atrasi de campul gravitational al pamantului. Sunt intr-o cadere infinita spre planeta noastra. Poate te intrebi de ce nu s au prabusit pana acum pai chiar daca ei cad spre pamant nu uita ca planeta noastra e in continua miscare nu ma refer la cea in jurul axei sale cea in jurul soarelui e greu de inteles dar asa functioneaza tongue

| OctavianT a răspuns:

Fizic vorbind, pe statia spatiala ce orbiteaza in jurul pamantului nu exista gravitatie (chiar si infima gravitatie a pamantului in acel punct este anulata de forta centrifuga datorita orbitarii statiei).
Un aparat de generat gravitatie nu s-a inventat inca (in fizica clasica, gravitatia este generata de masa).
In schimb, efectele gravitatiei pot fi simulate, rotind statia in jurul axei sale, ceea ce face ca toate corpurile din interior sa fie impinse spre exterior dand impresia de gravitatie.
https://www.youtube.com/watch?v=31MMw3Eazqw
Acelasi efect se poate vedea in link-ul anterior. In miscare de rotatie centrifuga, vehiculele par ca sunt atrase de "gravitatia" peretilor.