| Lizzu a întrebat:

Legea atractiei (Universul) sau Dumnezeu?

Legea atractiei spune ca orice gand pozitiv,orice dorinta a noastra se poate materializa in decursul vietii prin actiunea legilor atractiei.
Gandurile pozitive,la fel ca si gandurile negative pornesc de la noi,se reflecta in Univers si in final se intorc la noi la fel de pozitive sau negative cum au plecat.
E ca si cum ai cere ceva iar Universul sau Dumnezeu face posibil acel lucru.

Intrebarea mea este : Care este raspunzator pentru indeplinirea acestei legi? Atunci cand vrei sa ai ceva, ceri de la Univers sau de la Dumnezeu?

Link daca nu m-am exprimat prea bine... :)

http://www.youtube.com/watch?v=bOnoQjATFKA

37 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Nu tine de cerere, nu ceri ceva, practic sti ca este acolo tu doar te pui pe acea trasa, te muti in acea realitate, tine mai mult de atitudine-incredere
uite un exercitiu-exemplu pe care eu il fac zilnic: atunci cand trec stranda (nu pe trecere) merg normal pe trotuar si in continuare pe strada, ma uit in stanga in ultima secunda si 99% din cazuri e liber si nu ma opresc merg normal in continuare (azi, mergeam normal si ma uitam ca venea destul de repede masina da a fost sincronizare perfecta eu n-am fost nevoit sa maresc pasul sau masina sa incetineasca) iar din sensul opus e la fel de liber cand ajung pe el
tot Tu esti in spatele acestor sincronizari si creatii insa la un alt nivel de existenta
http://vimeo.com/25068321

| Lizzu explică (pentru Shammal):

Mersi mult pentru video happy chiar acum ma uitam pentru ca l-am vazut deja postat de tine la alta intrebare si i-am dat play.
Foarte interesant happy

| Shammal a răspuns (pentru Lizzu):

Este, imi place, eu urmaresc o parte din protagonisti (kryon, bashar si pe geoffrey hoppe acum il canalizeaza pe adamus st germain, e tare amuzant si rezonez cu informatiile transmise;
cu placere big grin

| Lizzu explică (pentru Shammal):

Am terminat de vizionat happy deci, tot ce pot sa spun este : superb happy
Ma intereseaza lucrurile acestea, iar sfaturile sunt atat de profunde si bune. Stii? Este, in mare parte, exact ce am citit in "Conversatii " de Walsch.Si acolo spunea la felwinking
Daca mai ai video despre asta, as aprecia. O sa mai caut si eu pe youtube happy mersi

| WhiteWolf7 a răspuns:

Doamne mi-e atat de greu sa te iau in serios cand iti vad nick-ul....si cartea cine a scris-o?

| BrokenArrow a răspuns (pentru WhiteWolf7):

Crede-mă. Nu e doar nickname-ul de vină.

| WhiteWolf7 a răspuns:

Deci nu stii cine a scris-o.

| WhiteWolf7 a răspuns:

Da tu stii cum? Moama, pai muschii lu superman sunt mici pe langa ai mei, inteligenta lu Cioran e prostie pe langa a mea, frumusetea mea face ca chiposenia lu brad pitt sa fie urata....sunt maxim ba frate, nu esti tu de nasu meu.

| RAY a răspuns:

Eu vreau sa ma insor dar crezi ca e asa usor am nevoie de mireasca, asa e si cu legea asta degeaba vrei daca nu faci nimic

| Lizzu explică (pentru RAY):

laughing
Da, trebuie sa-ti gasim mireasa pe TPU.
Asa e, dar iti creezi si circumstantele, nu doar stai izolat si nu actionezi. Trebuie sa actionezi pentru indeplinire. happy

| relian a răspuns:

Povesti.Gindeste tu cit de pozitiv vrei si te asigur ca tot amarita, tot bolnava si ce mai vrei o sa fii.Scuzama nu zic de tine vorbeam asa in general. Daca nu se mai roaga cei bolnavi sau stiu si eu citi altii.Bine acum exista posibilitatea sa se spuna aaaaa pai nu se roaga cu adevarat, sau nu cred cu adevarat.Povesti.Nu vezi ca cei care au tot aia au si care nu au tot saraci sint.Da exista legea atractiei dar nu legata de ginduri.Ban la ban trage si sarac la sarac.Adica stii cum se pune fiecare cum se naste, prin ce cercuri se invirte.Un prapadit nu are cum ajunge sus sau bogat doar gindiduse la asta.Chestiile astea sint simple povesti spune de unia care pentru asta iau bani.Aia vorbesc, noi cascam tot ce avem la ce ei zic si uite asa ei ne demonstreaza ca se poate.Pai da se poate atunci cind prostesti pe altii.Atita vreme cit va exista prostii vor exista si bogati.Si prostia va exista cit va tine si pamintul.Deci recolta este din belsug.

| Lizzu explică (pentru relian):

"Un prapadit nu are cum ajunge sus sau bogat doar gindiduse la asta"

Nu doar te gandesti...si actionezi in vederea indeplinirii, dar gandurile pozitive in care crezi au o forta si ele ajuta la materializarea dorintei happy

| relian a răspuns:

Mda interesanta chestie, insa nu prea se leaga.Cum de mai toti astia care scriu astfe; l de carti le posteaza pe net.ba chiar si le vind.Adica ce mai au nevoie de bani daca ei se pot gindi doar ca vor sa aiba bani si cumva sa scoata ceva mai simplu nu sa faca sa vinda carti pe net sau mai stiu eu unde.Si scuza-ma ca intreb dar tu daca crezi sa inteleg ca deja esti bogata sau cum? Insa odata ce esti pe TPU nu prea cred ca te-ai imbogatit.Si doar daca te gindesti ca vrei un barbat fatal mortal cred ca deja il si poti avea laughing zic si eu.Nici nu trebuie sa intrebi pe careva daca e sexy pentru cagindurile tale deja lau si dibuit.Cel putin asa cred, sau credeticei care crederti in povesti.Insa eu din ce am vazut sint oameni balamuc singuri.Naspa cred ca fiecare asteapta un fat frumos si o ileana cosinzeana, insa se pare ca intirzie, poate or fi ocupati mai stii.

| Lizzu explică:

happy

| Lizzu explică:

Probabil e simplu, trebuie doar sa crezi

| Lizzu explică:

Sunt de acord cu tine, mai intai cartea, da happy
Dar am dat de video acesta si e explicat foarte pe inteles happy

| Lizzu explică:

laughing laughing

| Lizzu explică:

Esti simpatica

| suffarstar a răspuns:

Dumnezeu a facut Universul. Dumnezeu conduce universul.El a facut toate legile care se gasesc in Univers.Intrebarea e mai complicata decat pare.Materialul l-am vazut si eu, plus am mai citit o carte(Puterea subconstientului tau-Joseph Murphy, o gasesti pdf pe net)plus alte materiale pe aceasta teama.Cred ca totul e dat de Dumnezeu. Universul este, de fapt, un spatiu plin cu gaze si corpuri ceresti.Normal ca Universul nu poate materializa o dorinta de a ta, daca iti doresti ceva, acele corpuri ceresti nu iti pot satisface dorinta ta, se refera la o forta Creatoare, care guverneaza Universul si dirijeaza totul.Acea forta iti indeplineste dorinta.In Biblie scrie :
"Cereti si veti primi".In alte contexte afirma ca credinta sta la baza tuturora.

| Lizzu explică (pentru suffarstar):

Da,credinta ca ceea ce-ti doresti se va intampla. Stii? daca ceri ceva cu voce tare si nu crezi indeajuns in ceea ce ceri, atunci nu ai credit.

Da, e vorba de forta creatoare care vin din noi, si spune ca noi ne cream universul propriu, noi ne cream realitatea...

| suffarstar a răspuns (pentru Lizzu):

happy

| reihiuke a răspuns:

Ceea ce nu inteleg aia din film este ca nu atragi ceea ce vrei, ci atragi ceea ce esti. Degeaba vrei sa atragi 10 000$ daca esti un lenes. Chiar daca iti vor veni 1000 de oportunitati pentru a-i face, iti va fi frica sau nu vei sti sa profiti de ele.

| Lizzu explică (pentru reihiuke):

Asa este happy
Daca nu simti un gand cu adevarat si el porneste dintr-o necesitate sau din frica, degeaba il pornim, este in defavoarea noastra.

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

"Legea atractiei spune ca orice gand pozitiv, orice dorinta a noastra se poate materializa in decursul vietii prin actiunea legilor atractiei."
Aolo! pai...atunci:
Unde mi-e sandwich'ul pe care il tot `doresc` de 2 zile?sad
La mihiiine de ce nu functioneaza Legea asta?!worried :-

| Lizzu explică (pentru Jυsтℓσяγ):

laughing pai cheia este sa faci si tu ceva in privinta indeplinirii dorintei happy nu functioneaza daca doar pui gandurile in functiune dar actiunile nu tongue

laughing si stii cum se spune: ai grija ce-ti doresti!

| MrAnderson a răspuns:

De ce nu ambele? De ce nu putem spune ca Dumnezeu isi manifesta influenta chiar prin intermediul acestui fenomen.
Desi nu suport Biblia, are o chestie faina si elucidanta "Cere si ti se va da."
sau varianta locala "Dumnezeu iti da, dar nu-ti pune-n traista".

| BrokenArrow a răspuns:

Deci eşti la fel de sexy ca o femeie care are in prezent 62 de ani.
Fain laughing

| Epigonul a răspuns:

De aici si vorba "esti ceea ce gandesti", nu stiu acum ce mare smecher a mai zis si treaba asta, dar a dat-o bine cand a facut-o. Exact pe aceasta idee se bazeaza si legea atractiei, sau ideea se bazeaza pe lege...whatever.Multi nu au inteles corect mesajul din "the secret", facandu-si false sperante ca daca-si vor dori 1000$, acestia vor ateriza de nicaieri in cutia postala.Nu,aceasta lege, cred ca doreste ca omul sa se bazeze in general pe propriile sale forte, cand vine vorba de a reusi ceva.De aceea o atitudine pozitiva este intotdeauna un pas in fata spre un rezultat pozitiv, desigur. Daca-l vei pune intotdeauna pe "NU" in fata, fii sigura ca nu vei obtine nimic cu o astfel de atitudine.Iti doresti ceva, intinzi mana si-l iei, de la sine nu cred ca se va rezolva nimic.Si ca sa fiu la subiect, ca de cele mai multe ori deviez, parerea mea este ca atunci cand iti doresti ceva, persoana de la care trebuie sa ceri esti tu, deoarece tu iti creezi propriul univers.Desigur,daca esti crestin si ceri de la Dumnezeu, asa zisa indrumare si asta poate sa fie o solutie favorabila, deoarece astfel vei avea mai multa incredere in tine, dar nu as merge pe varianta asta.Cam atat am avut de zis, in rest, pace, bucurie si bere la cutie!

| Lizzu explică (pentru Epigonul):

Mersi pentru raspuns, adevarat.
Nu prea multa bere ca dupa nu mai putem aplica secretul laughing

| Epigonul a răspuns (pentru Lizzu):

Cu placere!
Desigur, asta asa este!laughing

| Terentee22 a răspuns:

Suntem atat de lenesi si comozi, incat nici sa vrem ceva cu adevarat nu suntem in stare, asa ca...atunci cand vrei ceva... ceri de la domn director un avans

| Lizzu explică (pentru Terentee22):

happy ai dreptate partial...

| Terentee22 a răspuns:

Ma indoiesc, o lege nescrisa spune ca femeile nu stiu ce vor laughing

| Lizzu explică (pentru Terentee22):

Si legea nescrisa nu pomeneste si de masculi?hee hee

| Alexsiatit a răspuns:

Dumnezeu este insasi Universul LiZa, este Eu, Tu, Noi cu totii. Este chintesenta "Memoriei Universale". Este insasi Infinutul prezent in tot si toate!
Despre Legea Atractiei Universale, gasesti cele mai multe informatii, vizionad( si nu doar atat!) filmul documentar: SECRETUL...
Alexsiatat

| Lizzu explică (pentru Alexsiatit):

L-am vizionat happy si mi-a placut si tind sa cred ca e real.
Am observat ca atunci cand ti se inchide o usa, se deschide alta si cand iti doresti ceva, circumstantele se ordoneaza in asa fel incat sa-ti apara acel ceva.

| Alexsiatit a răspuns (pentru Lizzu):

Da, asa-i LiZa, insa in timp orice este posibil, nu totul este si "admis".
In alta ordine se idei, in momentul in care reusesti a trai si-a "simtii" "sentimentul" ca si cum s-ar fi petrecut deja, (nu doar ca o dorinta, realizabila intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat), ai atins primul pas spre SUCCES.